Chamant

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shama
Komunë
Kisha në Shamë
Kisha në Shamë
VendiFranca
RajoniHauts-de-France
DepartamentiOise
QarkuSenlis
KantoniSenlis
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Philippe Charrier[1]
Sipërfaqja
1
12 km2 (5 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
1.025
 • Dendësia85/km2 (220/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
60138 /60300
Lartësia57–117 m (187–384 ft)
(avg. 84 m or 276 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Chamant ( shqiptimi frëngjisht: [ʃamɑ̃] ; Shqip: Shama) është një komunëdepartamentin OiseFrancën veriore.

Ndodhet rreth 50 km në veri të Parisit, dhe vetëm 2 km në verilindje të Senlisit .

Letërsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti figuronte në romanin e egër antisemitik Hebreu i Chamantit, botuar në 1898 nga George HD Gossip nën pseudonimin "Ivan Trepoff".

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.