Crème fraîche

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një porcion krem fraîche

Crème fraîche (shqiptimi frëngjisht[kʁɛm fʁɛʃ]  ( dëgjoni), fpf. "krem i freskët") është një produkt qumështi, një krem kosi që përmban 10–45% yndyrë gjalpi, me një pH afërsisht 4.5. [1] Thartohet me kulturë bakteriale . Rregulloret evropiane të etiketimit specifikojnë se dy përbërësit duhet të jenë krem dhe kulturë bakteriale. Shërbehet mbi fruta dhe produkte furre, si dhe shtohet në supa dhe salca. Përdoret në një sërë recetash të tjera. Kremi i thartë është një ushqim i ngjashëm, me përjashtim të faktit se kremi i thartë është më pak i thartë dhe ka një përmbajtje më të lartë yndyre. Kremi i tharët mund të përmbajë agjentë trashës që nuk lejohen në krem në shumë juridiksione .

Kontejnerët e kremit të freskët
Ndarja e qumështit duke përdorur një centrifugë tradicionale të qumështit nga një fermer

Crème fraîche prodhohet duke shtuar një kulturë fillestare në kremin e trashë dhe duke e lënë atë të qëndrojë në një temperaturë të përshtatshme derisa të trashet. [2] [3] Kultura përbëhet nga një përzierje bakteresh duke përfshirë, Lactococcus species L. cremoris, L. lactis dhe L. lactis biovar diacetylaktis . Këto baktere i japin shijen që e dallon nga produktet e qumështit të ngjashëm si kremi i thartë. [4]


Recetat për kuzhinierët që bëjnë krem në shtëpi mund të zëvendësojnë dhallën e kultivuar me kultura aktive për kulturën fillestare. [5]

Në disa vende në Evropë, përmbajtja e yndyrës së kremës është e rregulluar dhe mund të mos përmbajë përbërës të tjerë përveç kremit dhe kulturës fillestare. [1]

Rajonet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Supë e ftohur me shparguj me krem fraiche dhe piper rozë
Mjedra me krem dhe sheqer

Crème fraîche nga Normandia është më i famshmi, dhe crème fraîche nga një zonë e përcaktuar rreth qytetit të Isigny-sur-Mer në departamentin Calvados të Normandisë vlerësohet shumë. Është i vetmi krem që ka një appellation d'origine contrôlée (AOC), i cili u dha në 1986. [6] Ai prodhohet gjithashtu në shumë pjesë të tjera të Francës, me sasi të mëdha që vijnë nga rajonet kryesore të qumështit të Bretanjës, Poitou-Charentes, Lorraine dhe Champagne-Ardenne .

Përdorimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Crème fraîche përdoret si i nxehtë ashtu edhe i ftohtë në kuzhinën franceze . Shpesh përdoret për të përfunduar salcat e nxehta të shijshme, dhe me përmbajtjen e tij të yndyrës më të madhe se 30%, kërdëllimi nuk është problem. [1] Është gjithashtu baza e shumë ëmbëlsirave dhe salcave të ëmbëlsirave .

  1. ^ a b c Meunier-Goddik, L. (2004). "Sour Cream and Creme Fraiche". Handbook of Food and Beverage Fermentation Technology. CRC Press. doi:10.1201/9780203913550.ch8. ISBN 978-0-8247-4780-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!), p. 181f Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Goddik" defined multiple times with different content
  2. ^ Goddik, p. 179-6
  3. ^ McGee, p. 49
  4. ^ Wingerd, S. (2011). A Fraîche Perspective - Crème Fraîche. http://culinaryalchemist.blogspot.no/2011/07/fraiche-perspective-creme-fraiche.html
  5. ^ López-Alt, J. Kenji (2015). The Food Lab. W. W. Norton. fq. 123–124. ISBN 978-0-393-08108-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ La crème AOC Isigny, 'Saveurs du Monde', https://www.bhg.com.au/creme-fraiche-v-sour-cream/