Crocicchia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Krosiçja
A Crucichja (Korsikanisht)
Crocicchia (Frëngjisht)
Komunë
Katundi i Shën Andreas dhe kisha, me Malin Shën Petrone në prapavijë
Katundi i Shën Andreas dhe kisha, me Malin Shën Petrone në prapavijë
VendiFranca
RajoniCorsica
DepartamentiHaute-Corse
QarkuCorte
KantoniGolo-Morosaglia
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Xavier Piacentini[1]
Sipërfaqja
1
4.300 km2 (1.660 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
80
 • Dendësia19/km2 (48/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
2B102 /20290
Lartësia195–1,041 m (640–3,415 ft)
(avg. 600 m or 2,000 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Crocicchia (Korsikanisht: A Crucichja ; Shqip: Krosiçje) është një komunëdepartamentin Korsika e Epërme të Francës në ishullin e Korsikës . Që nga viti 2015, është pjesë e kantonit Golo-Morosaglia . [2]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Krosiçja kufizohet në lindje nga lumi Casacconi, i cili derdhet në lumin Golo.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
196259—    
196879+33.9%
197558−26.6%
198248−17.2%
199062+29.2%
199950−19.4%
200843−14.0%

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.
  2. ^ "Décret n° 2014-255 du 26 février 2014 portant délimitation des cantons dans le département de la Haute-Corse | Legifrance". Marrë më 2017-05-31. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)