Daugavpils

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Daugavpils
Qytet
noform
Kolazh me pamje nga Daugavpils
Stema_figura
Emblema
Flag of Daugavpils.png
Flamuri
Vendndodhja
Daugavpils is located in Letonia
Daugavpils
Daugavpils

Koordinatat: 55°52′30″V 26°32′8″L / 55.87500°V 26.53556°L / 55.87500; 26.53556

Administrimi
Shteti Flamuri Letonia
Kryetari i Bashkisë Jānis Lāčplēsis
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 72.48 km2
Lartësia 105 m (m.n.d.)
Popullsia 95,467 banorë
Dendësia 1 317,8 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)
Kodi Postal LV-54(01-65)
Prefiksi (+371) 654
Koordinatat 55° 52′ 30″ Veri

26° 32′ 8″ Lindje

Faqja Zyrtare www.daugavpils.lv

Daugavpils është qytet në juglindje të Letonisë. Është qyteti i dytë më i madh pas Rigës, e cila ndodhet 230 kilometra në veriperëndim. Daugavpils ndodhet 120 kilometra larg kufirit me Rusinë. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2016, qyteti ka pasur 95,467 banorë.

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti morri emrin e saj prej lumit Daugava. Emri Daugavpils do të thotë "Kështjella Daugava". Emri i qytetit është ndryshe në gjuhët tjera:

Qytet poashtu ka pasur emra të ndryshme:

  • Dünaburg (1275—1656)
  • Borisoglebsk (1656—1667)
  • Dünaburg (1667—1893)
  • Dvinsk (1893—1920)
  • Daugavpils (1920—)

Aeroporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti Ndërkombëtare në Daugavpils ndodhet 12 kilometra në verilindje të qytetit në fshatin Lociki.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Radom - Miasta partnerskie" [Radom - Partnership cities]. Miasto Radom [City of Radom]. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2013-04-03. Marrë më 2013-08-07. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Radom - miasta partnerskie". radom.naszestrony.pl. Marrë më 2013-08-07. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)