Dax, Landes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dax
Dacs (Ocitanisht)

Akize (Bashkisht)

Dax (Frëngjisht)
Shatërvani i Ngrohtë
Shatërvani i Ngrohtë
Stema Dax
VendiFranca
Sipërfaqja
1
19.700 km2 (7.606 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
21.044
 • Dendësia1,100/km2 (2,800/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Dax ( shqiptimi frëngjisht: [daks] ; Ocitanisht: Dacs ; Baskisht: Akize ; Shqip: Daxi) është një komunëAkuitani të Re, Franca jugperëndimore, nënprefekturë e departamentit Landak . [1]

Njihet si destinacion spa, i specializuar në trajtimin e baltës për reumatizmën dhe sëmundje të ngjashme. Daxi është gjithashtu i njohur për kulturën e tij tauromaki, veçanërisht gjatë ferias së gushtit, një nga ngjarjet më të mbushura me njerëz të festivalit në Francë me 800,000 njerëz të pranishëm gjatë pesë ditëve. [2] Është gjithashtu një qytet tregu, ish-peshkopatë dhe qendër lokale e zënë, veçanërisht për zonën Chalosse .

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Daxi shtrihet në lumin Adour, 30 km nga Oqeani Atlantik dhe 42 km në veriperëndim të Bajonës . Stacioni Dax ka lidhje hekurudhore me Parisin, Hendajën, Tarbën, Bordonë, Bajonën dhe Paun.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti themelua nga romakët, dhe reputacioni i tij supozohet se daton nga një vizitë e Julias, e bija e perandorit të parë Octavian Augustus . Emri i tij romak ishte Civitas Aquensium . Në mesjetë, ajo u administrua nga vikontë deri në vitin 1177. Që nga blerja e Akuitanisë në 1152 prej Henrit II Plantagenet, më vonë Mbreti i Anglisë, Daxi mbeti nën sundimin anglez deri në vitin 1451, kur u pushtua nga trupat franceze para përfundimit të Luftës Njëqindvjeçare . Qyteza përballoi me sukses një rrethim spanjoll në 1521-1522.

Hotel Splendid, 1928
Hotel Neurisse, shekulli XVII .

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17933.391—    
18003.398+0.2%
18063.179−6.4%
18214.948+55.6%
18314.716−4.7%
18364.776+1.3%
18415.842+22.3%
18465.615−3.9%
18515.805+3.4%
18566.125+5.5%
18619.856+60.9%
18669.469−3.9%
18729.062−4.3%
187610.250+13.1%
188110.218−0.3%
188610.858+6.3%
189110.240−5.7%
189610.196−0.4%
190110.329+1.3%
190611.210+8.5%
191111.387+1.6%
192111.047−3.0%
192612.385+12.1%
193112.663+2.2%
193613.056+3.1%
194614.113+8.1%
195414.557+3.1%
196217.051+17.1%
196819.348+13.5%
197519.137−1.1%
198218.648−2.6%
199019.309+3.5%
199919.515+1.1%
200720.860+6.9%
201220.364−2.4%
201720.681+1.6%
201920.843+0.8%

,Pamjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Place de la Cathédrale .
  • Kripta arkeologjike romake, duke përfshirë themelet e një tempulli romak nga shekulli i dytë pas Krishtit
  • Mbetjet e mureve galo-romake (shek. IV)
  • Katedralja e Notre-Dame Ste-Marie
  • Kisha e Saint-Vincent-de-Xaintes
  • Fontaine Chaude ("Shatërvani i nxehtë")
  • Château de Dax, ish kështjella ku tani ndodhet Hôtel Splendid (Dax) [fr]

Sporte[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi amerikan i rugbit Dax i themeluar në vitin 1904 është një ekip i rëndësishëm historik, si shumë qytete të tjera në jugperëndim të Francës. Shumë lojtarë të famshëm francezë të ragbit vijnë nga Daxi dhe rrethinat e tij si Pierre Albaladejo, Raphaël Ibanez ose Richard Dourthe për shembull.

  1. ^ INSEE commune file
  2. ^ "Dax : Sécurité renforcée pour la féria". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)