Jump to content

Delo (newspaper)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Delo ( Anglisht) është një gazetë e përditshme kombëtare në Slloveni. Për më shumë se 60 vjet, Delo është përfshirë në bashkëkrijimin aktiv të hapësirës publike sllovene. Ai mbulon politikën, ekonominë, sportin, kulturën dhe ngjarjet sociale në sllovenisht. Përveç Sllovenisë, gazeta është në dispozicion në disa qytete Kroate dhe në Beograd, Serbi.  Ai është i bazuar në Lubjanë . [1]

Njerëzit që lexojnë Ljudska pravica ( Metlika, 1944)

Delo u botua për herë të parë më 1 maj 1959 kur gazetat Ljudska pravica ("E Drejta e Popullit"), e cila u botua që nga viti 1934 dhe Slovenski poročevalec ("Raportuesi Slloven"), themeluar në 1938, të dyja gazetat e Partisë Komuniste të Sllovenia, e bashkuar. [2] [3]

Delo botohet në formatin broadsheet nga shtëpia mediatike Delo e cila zotëron gjithashtu gazetën Slovenske novice. [3] [4] Ai ofron përmbajtje në printim dhe gjithashtu në platforma ueb, celular dhe tablet. Ai publikon një përzierje mediash të ndryshme, si tabloidi Slovenske novice, gazeta kulturore dymujore Pogledi dhe suplemente të ndryshme.

Delo botoi shtatë botime rajonale deri në vitin 2008 dhe që atëherë ka botuar vetëm një botim kombëtar. [3]

Qarkullimi i Delo ishte 90,000 kopje në 2003. [1] Tirazhi i tij i vitit 2007 ishte 77,000 kopje, duke e bërë atë të dytin më të lexuar të përditshëm në vend. [5] Ishte 46,726 kopje në periudhën korrik-shtator 2011. [6]

 • Ona ("Ajo"), suplement për femra (të martën )
 • Delo in dom ("Puna dhe shtëpia"), për mbajtjen e shtëpisë ( të mërkurat, çdo 14 ditë )
 • Polet ("Fluturimi" ose "Entuziazmi/Drive"), rreth rekreacionit dhe kohës së lirë ( çdo të enjten e dytë të muajit )
 • Vikend ("Fundjavë"), guidë televizive me lajme shtesë argëtuese (të premte )
 • Svet kapitala ("Bota e kapitalit"), për financat, biznesin, ekonominë (e premte )
 • Sobotna priloga ("Suplementi i së shtunës"), një shtesë javore me komente, analiza dhe veçori mbi ngjarjet aktuale (të shtunave )
 • Odprta kuhinja ("Kuzhina e hapur"), Guida ushqimore (të dielave )
 • Super 50, suplement mujor për personat mbi 50 vjeç, ( çdo të hënë të parë të muajit )

Delo boton një edicion special të së dielës, Nedelo (fjalë për fjalë, 'përtaci' ose 'mospunë'; Nedelo është një lojë fjalësh pasi Nedelja është sllovenisht për 'E diel'), në një format më të vogël dhe të lidhur (me kapëse).

Delo ka botuar të premten The New York Times International Weekly . [2] Kjo shtesë me tetë faqe mbulon artikuj në gjuhën angleze nga The New York Times . [2]

Platformat dixhitale

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Delo publikon përmbajtjen e saj në faqen e saj të internetit www.delo.si, në platformën celulare, në iPad dhe në android.

Sipas metrikës mujore të vizitave në uebsajt, MOSS, faqja e internetit e gazetës ishte faqja e 17 e internetit më e vizituar (nga 107 të matura) në Slloveni në maj 2012. [7]

Shtëpia mediatike Delo ka gjithashtu faqet e mëposhtme të internetit:

 1. ^ a b Martine Robinson Beachboard; John C. Beachboard (2006). "Implications of Foreign Ownership on Journalistic Quality in a Post-Communist Society: The Case of Finance" (PDF). Informing Science Journal. 9. Marrë më 28 nëntor 2014. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b c "Slovenia Newspapers Magazines Journals and Weeklies". Ljubljana Slovenia Travel. Arkivuar nga origjinali më 16 shkurt 2015. Marrë më 6 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!). Ljubljana Slovenia Travel. Archived from the original Arkivuar 16 shkurt 2015 tek Wayback Machine on 16 February 2015. Retrieved 6 December 2014.
 3. ^ a b c Thomas Horky; Jörg-Uwe Nieland (8 tetor 2013). International Sports Press Survey 2011. BoD – Books on Demand. fq. 153. ISBN 978-3-7322-7886-2. Marrë më 6 dhjetor 2014. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Thomas Horky; Jörg-Uwe Nieland (8 October 2013). International Sports Press Survey 2011. BoD – Books on Demand. p. 153. ISBN 978-3-7322-7886-2. Retrieved 6 December 2014.
 4. ^ "Piano Media Expands Into Slovenia". Ljubljana: Piano Media. 23 janar 2012. Arkivuar nga origjinali më 9 dhjetor 2014. Marrë më 6 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Media" (PDF). IPA Section Slovenia. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 28 nëntor 2014. Marrë më 15 nëntor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Razgledi Arkivuar 10 mars 2022 tek Wayback Machine (in Slovene), 24 November 2011. Retrieved 1 August 2011
 7. ^ Merjenje obiskanosti spletnih strani (in Slovene), 2 August 2012