Dennis Hopper

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dennis Hopper
Dennis Hopper at the 62nd Academy Awards cropped and altered.jpg
Dennis Hopper, në ndarjen e 62-të të Academy Awards
Informacione personale
Ditëlindja 17 maj 1936
Vendlindja Dodge City, Kansas, U.S. Flag of the United States.svg SHBA
Vendvdekja Venice, California, SHBA
Bashkëshort(ja) Brooke Hayward
(1961–1969)
Michelle Phillips
(Oct 1970 – Nov 1970)
Daria Halprin
(1972–1976)
Katherine LaNasa
(1989–1992)
Victoria Duffy
(1996–2010)
Kombësia amerikane


Dennis Lee Hopper (17 maj 1936 - 29 maj 2010) ishte actor dhe kineast amerikan, i njohur si autor i kult filmit Easy Rider, a në vitet 1980-ë vlerësohet me disa role negative në filma holivudian[1].

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Metrazhi i gjatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më vonë:

  • Alpha and Omega (2010)

Metrazhi i shkurtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hornaday, Ann (May 29, 2010). Dennis Hopper's influential career came full-circle. washingtonpost.com; The Washington Post. Retrieved 2010-05-30.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Dennis Hopper – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale