Dimitar Kovaçevski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dimitar Kovaçevski
Димитар Ковачевски
Portreti zyrtar 2020
Kryeministri i 10-të i Maqedonisë së Veriut
Në detyrë
16 Janar 2022 – 28 Janar 2024
PresidentiStevo Pendarovski
Paraprirë ngaZoran Zaev
Pasuar ngaTalat Xhaferi
Kryetar i Partisë Lidhja Socialdemokrate e Maqedonisë
Titullar
Në detyrë
12 Dhjetor 2021
ZëvendësRadmilla Shekerinska
Paraprirë ngaZoran Zaev
Të dhëna vetjake
U lind më24 Korrik 1974
Kumanovë, RS e Maqedonisë, Jugosllavia, (sot Maqedonia e Veriut)
Partia politikeLidhja Socialdemokrate e Maqedonisë (LSDM)
PunësimiEkonomist

Dimitar Kovaçevski (maqedonisht: Димитар Ковачевски, i lindur më 24 Korrik 1974) është një politikan dhe ekonomist maqedonas që shërbeu si kryeministër i Maqedonisë së Veriut nga janari 2022 deri në janar 2024. Anëtar dhe aktualisht kryetar i partisë Lidhja Socialdemokrate e Maqedonisë, Kovaçevski ka shërbyer më parë si zëvendësministër i financave nga viti 2020 deri në emërimin e tij si kryeministër në vitin 2022 pas dorëheqjes së ish-kryeministrit Zoran Zaev.

Sfondi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kovaçevski ka lindur në Kumanovë . Ai është djali i Sllobodan Kovaçevskit, kryetar i komunës së Kumanovës nga viti 2000 deri në vitin 2005 dhe ambasador i Republikës së Maqedonisë në Mal të Zi pas vendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes dy vendeve në vitin 2006. [1] Shkollën e mesme e kreu në Waterville, Minesota, Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në vitin 1998 u diplomua në Fakultetin Ekonomik në Sh. Kiril dhe Metodius në Shkup dhe kreu studimet e masterit në të njëjtin Fakultet në vitin 2003. Në vitin 2008 përfundoi studimet e doktoraturës për ekonomi në Fakultetin Ekonomik të Universitetit të Malit të Zi .

Në vitin 2018, Kovaçevski bashkëthemeloi një kompani private, e cila hapi fabrikën e parë vendase për prodhimin e moduleve fotovoltaike në Maqedoninë e Veriut.

Është anëtar i Lidhjes Socialdemokrate të Maqedonisë që nga viti 1994. [2]

Karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas zgjedhjeve parlamentare të vitit 2020 në Maqedoninë e Veriut, Kovaçevski u emërua zëvendësministër i Financave në qeverinë e dytë të Zoran Zaev . [3] Parlamenti e zgjodhi atë në këtë detyrë më 23 shtator 2020. [4]

Kovaçevski në nënshkrimin e samitit të Ballkanit të HapurTiranë, Shqipëri, 21 dhjetor 2021

Zaevi njoftoi dorëheqjen e tij si kryeministër dhe lider i LSDM- së pas humbjes në zgjedhjet vendore të vitit 2021. Kjo shkaktoi paqendrueshmëri në shumicën e brishtë qeverisëse, e cila megjithatë i mbijetoi shtytjes së opozitës së udhëhequr nga VMRO-DPMNE për votim mosbesimi. [5] Më pas, qeveria e Zaevit forcoi shumicën e saj në parlament duke fituar mbështetjen e katër deputetëve të tjerë nga Alternativa, e cila deri atëherë ishte në opozitë. Kovaçevski e shoqëroi Zaevin gjatë negociatave me Alternativën, e cila lançoi emrin e tij si pasardhësi më i mundshëm i Zaevit. [6]

Kovaçevski (majtas) dhe presidenti Stevo Pendarovski (djathtas) me anëtarët e kabinetit të Kovaçevskit, 17 janar 2022

Pasi Zaev zyrtarisht dha dorëheqjen si president i LSDM-së, Kovaçevski fitoi zgjedhjet e brendshme partiake më 12 dhjetor 2021, duke lënë dy kandidatët e tjerë shumë prapa me vota dhe duke e pasuar Zaevin si lider të partisë. [7] [8] [9] [10] Ai u betua më 16 janar 2022. [11] [12]

 1. ^ "Кој е Димитар Ковачевски, најсериозниот кандидат за наследник на Заев?". Фокус (në maqedonisht). 2021-11-17. Arkivuar nga origjinali më 19 nëntor 2021. Marrë më 2021-12-29.
 2. ^ "ИНТЕРВЈУ Димитар Ковачевски, претседател на СДСМ: Ќе барам одговорност за сработеното и во СДСМ и во Владата". SDSM (në maqedonisht). 2021-12-17. Arkivuar nga origjinali më 17 dhjetor 2021. Marrë më 2021-12-29.
 3. ^ Trkanjec, Zeljko (13 dhjetor 2021). "North Macedonia's biggest parties pick their leaders". www.euractiv.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Собранието ги изгласа и замениците-министри во владата на Заев". Сакам Да Кажам (në maqedonisht). 2020-09-23. Arkivuar nga origjinali më 28 dhjetor 2021. Marrë më 2021-12-29.
 5. ^ "North Macedonia Govt Survives Threat, Hints at Boosting Majority". Balkan Insight (në anglishte amerikane). 2021-11-12. Marrë më 2021-12-29.
 6. ^ "North Macedonia Govt Solidifies Majority, Adding New Coalition Partner". Balkan Insight (në anglishte amerikane). 2021-12-06. Marrë më 2021-12-29.
 7. ^ "North Macedonia Ruling Party Elects Dimitar Kovacevski as Leader". Balkan Insight (në anglishte amerikane). 2021-12-13. Marrë më 2021-12-29.
 8. ^ "Dimitar Kovachevski on course to become North Macedonia's new prime minister". Politico (në anglishte amerikane). 12 dhjetor 2021. Arkivuar nga origjinali më 12 dhjetor 2021. Marrë më 28 dhjetor 2021.
 9. ^ "Ковачевски - Новата влада најдоцна до 18 јануари". Радио Слободна Европа (në maqedonisht). Marrë më 2021-12-28.
 10. ^ "North Macedonia's Lawmakers Elect Dimitar Kovacevski As New PM". Radio Free Europe. 17 janar 2022. Marrë më 17 janar 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер". Радио Слободна Европа (në maqedonisht). 16 janar 2022. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2022. Marrë më 2022-01-18."Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер". Радио Слободна Европа (in Macedonian). 16 January 2022. Archived from the original on 16 January 2022. Retrieved 18 January 2022.
 12. ^ "Kovačevski preuzeo funkciju premijera Severne Makedonije". N1 (në serbisht). 2022-01-17. Marrë më 2022-01-17.