Dimonca

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dimonca
Fshat
Vendndodhja
Dimonca is located in Maqedonia e Veriut
Dimonca
Dimonca
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Verilindor
Komuna Kratovë
Zona Kohore CET(UTC+1)
Verore CEST(UTC+2)
Prefiksi (+389) 031
Targa KU
Koordinatat 42° 06′ 23″ Veri

21° 59′ 23″ Lindje

Popullsia 51 banorë (2002)

Dimonca është një fshat në Komunën e Kratovës, në afërsi të qytetit të Kratovës.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati ndodhet në perëndim të qendrës komunale Kratovë në zonën Sredorek. Në jug të Dimoncës, linja hekurudhore nga Kumanovе kalon në kufirin maqedono-bullgar në Gjueshevë. Kriva Reka rrjedh në të njëjtin drejtim.


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shekullin XIX, Dimonca ishte çdo fshat në Kratovë Caza. Sipas statistikave të Vasil Kërçov ("Etnologjia dhe Statistikat e Maqedonisë") që nga viti 1900 Dimonci ka 147 banorë, të gjithë maqedonasit janë të krishterë.

Në fillim të shekullit të 20-të, fshati ishte nën epërsinë e Ekzakatit të Bullgarisë. Sipas të dhënave të sekretarit ekzarkist Dimitar Mishev ("La Macédoine et sa Population Chrétienne") në vitin 1905 në Dimonca ka 144 maqedonas.