Dinastia Habsburg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

E Monarkisë së Habsburgëve (ose Perandoria Habsburg) mbulohen territoret e sunduar nga dega e vogël austriake të Shtëpisë së Habsburgëve (1278-1780), dhe më pas nga pasardhësi Shtëpia e Habsburgëve-Lorraine (nga 1780), midis 1526 dhe 1867/1918. Kapitali i Imperial ishte Vjenë, përveç 1583-1611, [2], kur ai u zhvendos në Pragë. Nga 1804-1867 Habsburgët vendosi "Perandoria Austriake" dhe 1867-1918 "Austro-Hungarisë".

Hanburg Dinstia
Stema
 Coat of arms of the House of Habsburg.png
Kapitalet
     :Vijena
     :Praga(1583–1611)
Gjuhet
    :Gjermanishtja,Hungarishtja,Rumanishtja,Chekoslovakishtja
Feja apo Religjioni
           :Krishterizmi
           :Ordotokse
Forma e Qeverisjes
        :Monrki Absulute
Era e Historis
        :Mesjeta
        :Rensanca
        :Lufrat e Europes
Mbretrit
     :Ferdinadi I i Pari
     :Francisi II i Fundit
Dhoma
    :Dhoma Habsburge
Vitet e Mbretrimit te Dinstis
                :1526-1804
                :1804-1914
                :1914-1920
Ideologjia e Dinsatis
            :Habsubrg e Lumtur 1526-1804
            :Shkarko Leopoldian 1984-1908
            :Albert line 1908-1920
Pjest e Dinastis

Flag of Austria.svg Austria
Flag of Belgium (civil).svg Belgium
Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Bosnia and Herzegovina
Flag of Croatia.svg Croatia
Flag of the Czech Republic.svg Czech Republic
Flag of France.svg France
Flag of Germany.svg Germany
Flag of Hungary.svg Hungary
Flag of Italy.svg Italy

Flag of the Netherlands.svg Netherlands
Flag of Poland.svg Poland
Flag of Romania.svg Romania
Flag of Serbia.svg Serbia
Flag of Slovakia.svg Slovakia
Flag of Slovenia.svg Slovenia
Flag of Spain.svg Spain
Flag of Switzerland.svg Switzerland
Flag of Ukraine.svg Ukraine

Dhoma e Dinastis[redakto | redakto tekstin burimor]

Kreu i Dhomës së Habsburgëve ishte zakonisht edhe sundimtari i Perandorisë së Shenjtë Romake nga 1440 deri në shpërbërjen e saj në 1806. Megjithatë, të dy njësive nuk duhet të konsiderohet coterminous, si e Perandorisë së Habsburgëve mbuluar shumë vende jashtë Perandorisë së Shenjtë Romake, dhe jo të gjithë e Perandorisë së Shenjtë Romake ishte de facto nën kontrollin direkt të Habsburgëve në çdo kohë të dhënë. Në disa kontekste, termi "Habsburg Empire", mund t'i referohet edhe familjes së zgjeruar zotërimet Habsburgëve një herë ka vendosur vetëm nga Charles V, Perandor i Shenjtë Romak, apo të Perandorisë spanjolle vendosi nga dega e lartë spanjoll të shtëpisë.

Origjina e Familjes se Habsurgëve[redakto | redakto tekstin burimor]

Familja e Habsburgëve origjinën me Kalanë e Habsburgëve në Zvicër moderne dhe pas 1278 erdhi për të qeverisur në Austri (trashëguar Habsburg Tokë). familja e Habsburgëve u rrit në rëndësi evropiane me traktatin e martesës dhe adoptimit nga Perandori Maksimiliani unë në Kongresin e parë të Vjenës në 1515, dhe vdekja e mëvonshëm të miratuar Louis II i Hungarisë dhe Bohemisë në 1526. [2] Archduke Ferdinand të Austrisë, vëllai i vogël i Shenjtë Romake Perandori Charles V, u zgjodh mbret i ardhshëm i Hungarisë dhe Bohemisë [3] pas vdekjes së Louis II i Hungarisë dhe Bohemisë, në Betejën e Mohács kundër turqve.

Pjest e Dinstis Habsburge[redakto | redakto tekstin burimor]

Habsburg kan qen Dinastia me e Madhe dhe me e fuqishme e Evropes motoja e tyre ka qenëëJu të tjert luftoni ju Habsburget e Lumtur Dashurohuni ata ne per mes martesave diplomatike vun ne kotroll po dhuajse të gjith evropen prveq Anglis dhe Rusise dhe Perndoris Osmane ata ishin rival me Francëzet dhe Me fmiljen e Pasur nga Italia familjen Mediqi. ata kontolloni shtet si Austria,Belgjika,Republikën Çeke,Holandën,Francën,Disa pjes te Italisë,Dlamcin,Kroacin,Sërbin,Meksikën e tejr...