Diplomimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

 

Diplomimi është dhënia e një diplome për një student nga një institucion arsimor. Mund t'i referohet gjithashtu ceremonisë që lidhet me këtë rast. Data e ceremonisë së diplomimit shpesh quhet dita e diplomimit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ceremonitë për diplomimin e studentëve datojnë nga universitetet e para në Evropë në shekullin e XII. Në atë kohë latinishtja ishte gjuha e studiuesve. Një universitas ishte një repart masterësh (si p.sh. MA) me licencë për të dhënë mësim. "Diplomë" dhe "i diplomuar" janë shprehje që vijnë nga gradus, që do të thotë "hap". Hapi i parë ishte pranimi në një diplomë bachelor. Hapi i dytë ishte hapi master, duke i dhënë të diplomuarit pranimin në universitete dhe licencën për të dhënë mësim. Veshja tipike për diplomim është pelerina dhe kapuçi, ose kapela të përshtatura nga veshja e përditshme e stafit të universitetit në Mesjetë, e cila nga ana e saj bazohej në veshjen e kostumit të klerikëve mesjetarë. [1]

Tradita e veshjes së kapelave të diplomimit në Suedi ka ekzistuar që nga mesi i shekullit XVIII. Kapuçi është zakonisht një kapelë e bardhë marinari me një brez të zi ose blu të errët rreth tij, një motiv kurore dhe një majë të zezë në pjesën e përparme. Tradita e kapelës së diplomimit fillimisht u adoptua nga studentët në Universitetin Uppsala . Mbulesa e kokës më pas u bë e njohur edhe në disa vende të tjera evropiane. [2]

Ceremonia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zakonisht ceremonia dhe emri zbatohen për diploma universitare (diploma asociate, bachelor, master dhe doktoraturë ).

Në një ceremoni diplomimi në nivelin e kolegjit dhe universitetit, zyrtari kryesues ose një person tjetër i autorizuar u jep zyrtarisht diploma kandidatëve, individualisht ose masivisht, edhe pse të diplomuarit mund të marrin fizikisht diplomën e tyre më vonë në një kolegj më të vogël ose ceremoni departamenti, ose thjesht të marrin diplomën e tyre përmes postës.

Ceremonitë shpesh përfshijnë një procesion të disa prej pjestarëve të stafit akademik pastaj të kandidatëve dhe një vlerësim . Stafi akademik zakonisht do të veshë një pelerinë akademike në ceremoni, ashtu si edhe të besuarit (nëse ka) dhe kandidatët e diplomës. Të diplomuarit mund të referohen sipas vitit të tyre të diplomimit.

Diplomimi në mungesë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kur një student diplomon pa marrë pjesë fizikisht në ceremoninë e diplomimit, atëherë quhet diplomim në mungesë .

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Graduation through the ages". Arkivuar nga origjinali më 25 tetor 2017. Marrë më 31 dhjetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Elin Olsson. "Swedish high school graduation day". Academia.edu. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)