Dita e Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fishekzjarret e 4 korrikut prapa Monumentit të Uashingtonit në vitin 1986

Dita e Pavarësisë (forth of xhulai) është një festë federaleShtetet e Bashkuara duke përkujtuar Deklaratën e Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara, më 4 korrik 1776. Kongresi Kontinental deklaroi se trembëdhjetë kolonitë amerikane nuk ishin më subjekt (dhe në varësi) të monarkut të Britanisë, George III, dhe tani ishin shtete të bashkuara, të lira dhe të pavarura.[1] Kongresi kishte votuar për të shpallur pavarësinë dy ditë më parë, më 2 korrik, por ai nuk u shpall deri më 4 korrik.[1]

Dita e Pavarësisë shoqërohet zakonisht me fishekzjarre, parada, barbecues, karnavale, panaire, piknik, koncerte, lojëra bejsbolli, festim familjar, fjalime politike dhe ceremoni, përveç ngjarjeve të ndryshme të tjera publike dhe private që festojnë historinë, qeverinë dhe traditat e Shtetet e Bashkuara. Dita e Pavarësisë është dita kombëtare e Shteteve të Bashkuara.[2][3][4]

Prapaskena[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë Revolucionit Amerikan, ndarja legale e trembëdhjetë kolonive nga Britania e Madhe në vitin 1776 në të vërtetë ndodhi më 2 korrik, kur Kongresi i Dytë Kontinental votoi të aprovojë një rezolutë të pavarësisë që ishte propozuar në qershor nga Richard Henry Lee nga Virxhinia që shpalli të Shtetet e Bashkuara të pavarura nga sundimi i Britanisë së Madhe.[5][6] Pasi votoi për pavarësi, Kongresi e ktheu vëmendjen e tij ndaj Deklaratës së Pavarësisë, një deklaratë që shpjegonte këtë vendim, i cili ishte përgatitur nga një Komitet i Pesë, me Thomas Jefferson si autorin e tij kryesor. Kongresi debatoi dhe rishikoi formulimin e Deklaratës, duke e aprovuar përfundimisht atë dy ditë më vonë, më 4 korrik. Një ditë më parë, John Adams i kishte shkruar gruas së tij Abigail:

2 korriku 1776, do të jetë epoka më e paharrueshme në historinë e Amerikës. Unë jam i prirur të besoj se do të festohet nga brezat pasardhës si festa e madhe e përvjetorit. Duhet të përkujtohet si dita e çlirimit, me akte solemne të përkushtimit ndaj Zotit të Madhëruar. Duhet të solemnizohet me pompë dhe sfilatë, me shfaqje, lojëra, sporte, armë, kambana, zjarre dhe ndriçime, nga njëra anë e këtij kontinenti në tjetrin, nga kjo kohë përpara e përgjithmonë.[7]

Parashikimi i Adams ishte i mbyllur për dy ditë. Që nga fillimi, amerikanët festuan pavarësinë më 4 korrik, datë e treguar në Deklaratën e Pavarur të shumëpërfolur, sesa më 2 korrik, data kur rezoluta e pavarësisë u aprovua në një seancë të mbyllur të Kongresit.[8]

Historianët kanë diskutuar gjatë nëse anëtarët e Kongresit nënshkruan Deklaratën e Pavarësisë më 4 korrik, edhe pse Thomas Jefferson, John Adams dhe Benjamin Franklin të gjithë më vonë shkruan se ata e kishin nënshkruar atë ditë. Shumica e historianëve kanë arritur në përfundimin se Deklarata u nënshkrua gati një muaj pas miratimit të saj, më 2 gusht 1776, dhe jo më 4 korrik siç besohet zakonisht.[9][10][11][12][13]

Nga një rastësi e jashtëzakonshme, Thomas Jefferson dhe John Adams, të dy nënshkruesit e vetëm të Deklaratës së Pavarësisë që më vonë të shërbenin si presidentë të Shteteve të Bashkuara, të dy vdiqën në të njëjtën ditë: 4 korrik 1826, që ishte 50 vjetori i Deklaratës, Jefferson madje përmendi faktin.[14] (Vetëm një nënshkrues tjetër, Charles Carroll i Carrollton, i mbijetoi atyre, duke vdekur në vitin 1832.[15]) Megjithëse nuk ishte nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë, James Monroe, një Atë Themelues që u zgjodh si president, vdiq gjithashtu më 4 korrik 1831. Ai ishte presidenti i tretë që vdiq në përvjetorin e pavarësisë. Calvin Coolidge, presidenti i 30-të, lindi më 4 korrik 1872; deri më tani ai është presidenti i vetëm amerikan që ka lindur në Ditën e Pavarësisë.[16]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Juneteenth - festë amerikane më 19 qershor duke përkujtuar fundin e skllavërisë

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "What is Independence Day in USA?" (në anglisht). Tech Notes. 2 korrik 2015. Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2019. Marrë më 2 korrik 2015.
 2. ^ "National Days of Countries". Ministria e Punëve të Jashtme dhe Tregtisë (në anglisht). New Zealand. Arkivuar nga origjinali më gusht 25, 2011. Marrë më qershor 28, 2009.
 3. ^ Central Intelligence Agency. "National Holiday". The World Factbook (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më maj 13, 2009. Marrë më qershor 28, 2009.
 4. ^ "National Holiday of Member States" (në anglisht). United Nations. Arkivuar nga origjinali më korrik 2, 2012. Marrë më qershor 28, 2009.
 5. ^ Becker, p. 3.
 6. ^ Staff writer. "How Declaration of Independence was Drafted" (PDF). New York Times (në anglisht). Marrë më 20 nëntor 2009. On the following day, when the formal vote of Congress was taken, the resolutions were approved by twelve Colonies–all except New York. The original Colonies, therefore, became the United States of America on July 2, 1776.
 7. ^ "Letter from John Adams to Abigail Adams, 3 July 1776, 'Had a Declaration…'". Adams Family Papers (në anglisht). Massachusetts Historical Society. Arkivuar nga origjinali më gusht 25, 2011. Marrë më qershor 28, 2009.
 8. ^ Maier, Pauline (7 gusht 1997). "Making Sense of the Fourth of July". American Heritage (në anglisht). Marrë më 28 qershor 2009.
 9. ^ Burnett, Edward Cody (1941). The Continental Congress (në anglisht). New York: W.W. Norton. fq. 191–96. ISBN 978-1104991852.
 10. ^ Warren, Charles (korrik 1945). "Fourth of July Myths". William and Mary Quarterly. 3d (në anglisht). 2 (3): 238–272. doi:10.2307/1921451. JSTOR 1921451.
 11. ^ "Top 5 Myths About the Fourth of July!". History News Network (në anglisht). George Mason University. qershor 30, 2001. Arkivuar nga origjinali më korrik 3, 2009. Marrë më qershor 28, 2009.
 12. ^ Becker, pp. 184–85.
 13. ^ For the minority scholarly argument that the Declaration was signed on July 4, see Wilfred J. Ritz, "The Authentication of the Engrossed Declaration of Independence on July 4, 1776" Law and History Review 4, no. 1 (Spring 1986): 179–204, via JSTOR.
 14. ^ Meacham, Jon (2012). Thomas Jefferson: The Art of Power (në anglisht). Random House LLC. fq. 496. ISBN 978-0679645368.
 15. ^ "Signers of the Declaration of Independence" (në anglisht). 6 nëntor 2015.
 16. ^ Klein, Christopher (korrik 1, 2015). "8 Famous Figures Born on the Fourth of July". HISTORY.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më korrik 4, 2018. Marrë më korrik 4, 2018.