Djathi Cantal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një prerje drejtkëndore e Cantal

Djathi Cantal është një djathë i fortë dhe i pagatuar [1] i prodhuar në rajonin AuvernjëFrancës qendrore: veçanërisht në departamentin Cantal (të emërtuar sipas maleve Cantal) si dhe në rrethe të caktuara fqinje. Djathit Cantal iu dha certifikata Appellation d'Origine Contrôlée në 1956. [2] Një nga djathrat më të vjetër në Francë, [3] Cantal daton që nga koha e Galëve . Ajo u bë e njohur kur Marshalli Henri de La Ferté-Senneterre e shërbeu në tryezën e Louis XIV të Francës . Senneterre është gjithashtu përgjegjës për paraqitjen e Saint-Nectaire dhe Salers .

Përbërja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekzistojnë dy lloje djathi Cantal: Cantal Fermier, një djathë ferme i bërë nga qumështi i papërpunuar; dhe Cantal Laitier, një version komercial, i prodhuar në masë i bërë nga qumështi i pasterizuar . Të dy duhet t'u përmbahen të njëjtave kontrolle të rrepta të cilësisë. Djathi prodhohet vetëm duke përdorur qumështin e lopëve Salers të ushqyer me bar dhe korret vetëm nga 15 nëntori deri më 15 prill. Qumështi i verës i të njëjtave lopë që kullosin në livadhe malore përdoret për të prodhuar djathin Salers .

Ky djathë gjysëm i forte piqet per disa muaj dhe formësohet në një cilindër. Cilindrat janë masivë në përmasa dhe djathi ka një brendësi të butë. [1] Shija e tij të kujton disi Cheddar-in, me një shije të fortë gjalpi të mprehtë që rritet me kalimin e moshës. Një Cantal i pjekur mirë ka një shije të fortë arrash dhe të mprehtë, ndërsa një djathë i ri ka një nuancë të shijes së ëmbël dhe të butë të qumështit të papërpunuar. [4] Pamja me gropa e kores së Cantal vieux është rezultat i aktivitetit të marimangave të djathit . Sipas kohës së vjetërsisë, dallohen tre lloje:

  • Cantal jeune (mosha 1-2 muaj) [5]
  • Cantal entre-deux ose Cantal doré (mosha 3-9 muaj) [5]
  • Cantal vieux (mosha më shumë se 8 muaj). [5]

Këto janë të gjitha të gatshme si fermier ashtu dhe laitier . Shumica (>80% e prodhimit) të Cantal është nga dy varietetet e para. Cantal vieux është tashmë  një djathë i fortë. Nëse mbahet siç duhet, mund të zgjasë deri në një vit e gjysmë pa u prishur. Nuk prodhohet në sasi të mëdha. Shumë i dashur në rajonin Cantal, Cantal vieux eksportohet mjaft rrallë për shkak të shijes së tij të fortë dhe zakonisht mund të gjendet vetëm në dyqane të specializuara.

Djathi Cantal ka një përmbajtje yndyre prej 45%. Përdoret në supa, sallata, patate aligot, fondue djathi dhe gratin . Cantal Fermier, si të gjithë djathrat e prodhuar nga qumështi i papërpunuar shqeto, mund të përmbajnë baktere Listeria në kore, të cilat duhet të hidhen; nuk është gjithashtu i përshtatshëm për fëmijët, të moshuarit ose personat me imunitet të dobët.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Chemical Society (Great Britain) (1882).
  2. ^ "Pour l'Europe, AOP et AOC ne font plus qu'une". fromage-cantal.com/. Arkivuar nga origjinali më 28 nëntor 2011. Marrë më 7 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Ehlers, S.; Hurt, J. (2008). The Complete Idiot's Guide to Cheeses of the World. Complete Idiot's Guide to. Alpha Books. fq. 55. ISBN 978-1-59257-714-9. Marrë më 2016-05-19. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "What Are Cheese Mites and Should I Be Concerned?". Cheese Origin. 2 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  5. ^ a b c Donnelly, C.; Kehler, M. (2016). The Oxford Companion to Cheese. Oxford Companions. Oxford University Press. p. 115. ISBN 978-0-19-933089-8. Retrieved 9 April 2021.

Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "Chemical Society p. 4412" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa e përcaktuar në <referenca> me emrin "Donnelly & Kehler 2016 p. 1152" nuk ka përmbajtje.