Jump to content

Doris Day

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Doris Day
U lind në3 Prill, 1922
Vdiq13 Maj, 2019
KombësiaAmerikan
TitulliDay, 1957
Faqja në rrjethttp://www.dorisday.com/index.html

Doris Mary Ann Von Kappelhoff (3 Prill, 192213 Maj, 2019) është një aktore amerikane, këngëtare, dhe aktiviste e të drejtave të kafshëve.

Fillesat artistike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Day e filloi karrierën e saj si këngëtare e njohur në vitin 1939. Popullariteti i saj filloi të rritet pas regjistrimit të parë të saj me hitin , "sentimentale Journey", në vitin 1945. Pas largimit Les Brown & Band provoi një karrierë solo, ajo filloi një partneritet të qëndrueshëm me Columbia Records, këngë të cilat do të mbeten i vetmi regjistrim i etiketuar. Kontrata zgjati 1947-1967, dhe ka përfshirë më shumë se 650 incizime, duke e bërë Day-n një nga këngëtaret më të popullarizuara dhe të vlerësuara të shekullit të 20. Në vitin 1948, pasi u bind nga Sammy Cahn, Jule Styne në atë kohë dhe agjenti Al Levy, ajo auditoi për Michael Curtiz, që e çoi atë në rolin "Romancë në det të hapur".

Jeta profesionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë karrierës së saj, Day u shfaq në 39 filma. Ajo u rendit si ylli më i mirë box office, gruaja e vetme në atë listë, për katër vjet (1960, 1962, 1963 dhe 1964)në rangun 10 më të lartë për dhjetë vjet (1951-1952 dhe 1959-1966). Ajo u bë të rangut të lartë femër yll kuti-zyra e të gjitha kohërave dhe aktualisht renditet e gjashta ndër 10 interpretues më të lartë (meshkuj dhe femra), që nga 2012. Ajo u propozua për Academy Award për rolin e saj në Pillow Talk, fitoi tre Henrietta Awards (World Film Favorite), mori Los Angeles Film Critics Association's Career Achievement Award, në vitin 1989, mori çmimin Cecil B. DeMille për arritje jetësore në filma. Doris e realizoi filmin e saj të fundit në vitin 1968.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vite Tituj Role Shënime
1948 Romance on the High Seas Georgia Garrett Her feature film debut. Co-starring Jack Carson. Song "It's Magic" nominated for an Oscar.
1949 My Dream Is Yours Martha Gibson Co-starring Jack Carson.
It's a Great Feeling Judy Adams Co-starring Jack Carson and Dennis Morgan; with Errol Flynn, Joan Crawford, Edward G. Robinson, Sydney Greenstreet, Gary Cooper, Jane Wyman, Patricia Neal, Danny Kaye, Eleanor Parker.
1950 Young Man with a Horn Jo Jordan Her first dramatic role. Co-starring Kirk Douglas and Lauren Bacall.
Tea for Two Nanette Carter Co-starring Gordon MacRae.
Adaptation of Broadway musical No, No, Nanette
The West Point Story Jan Wilson Co-starring James Cagney
1951 Storm Warning Lucy Rice Co-starring Ronald Reagan, Ginger Rogers and Steve Cochran
Lullaby of Broadway Melinda Howard Co-starring Gene Nelson

On Moonlight Bay

Marjorie "Marjie" Winfield

Co-starring Gordon MacRae
Based on the Penrod stories by Booth Tarkington.
I'll See You in My Dreams Grace LeBoy Kahn Co-starring Danny Thomas
Starlift Herself Her name appeared first in the on-screen credits.
1952 The Winning Team Aimee Alexander Co-starring Ronald Reagan
April in Paris Ethel  "Dynamite" Jackson Co-starring Ray Bolger
1953 By the Light of the
Silvery Moon
Marjorie "Marjie" Winfield Co-starring Gordon MacRae
A sequel to On Moonlight Bay.
Calamity Jane Calamity Jane Co-starring Howard Keel
Introduced Academy Award-winning song Secret Love
1954 Lucky Me Candy Williams Co-starring Robert Cummings and Phil Silvers
Young at Heart Laurie Tuttle Co-starring Frank Sinatra
1955 Love Me or Leave Me Ruth Etting Co-starring James Cagney
1956

The Man Who Knew Too Much

Josephine "Jo" McKenna Co-starring James Stewart. Directed by Alfred Hitchcock.
Introduced Academy Award-winning song Que Sera, Sera
Julie Julie Benton Thriller co-starring Louis Jordan
1957 The Pajama Game

Katherine "Babe" Williams

Co-starring John Raitt. Adaptation of Broadway musical
1958 Teacher’s Pet Erica Stone Co-starring Clark Gable
The Tunnel of Love Isolde Poole Co-starring Richard Widmark
Golden Globe and Laurel nominations for
Best Motion Picture Actress - Comedy/Musical
1959 It Happened to Jane Jane Osgood Co-starring Jack Lemmon and Ernie Kovacs
Pillow Talk Jan Morrow Her first film with Rock Hudson.
Academy Award-nominated for Best Actress.
Golden Globe Award-nominated for Best Motion Picture Actress - Musical/Comedy. Laurel Award for best female comedy performance.
1960 Please Don’t Eat
the Daisies
Kate Robinson Mackay Co-starring David Niven
Midnight Lace Kit Preston Thriller co-starring Rex Harrison
Golden Globe and Laurel Award nominations for Best Motion Picture Actress - Drama
1961 Lover Come Back Carol Templeton Her second film with Rock Hudson. Laurel Award for best female comedy performance.
1962 That Touch of Mink Cathy Timberlake Co-starring Cary Grant Won Laurel Award for best female comedy performance.
Billy Rose’s Jumbo Kitty Wonder Adaptation of Broadway musical
Golden Globe Award-nominated for Best Motion Picture Actress - Musical/Comedy
1963 The Thrill of It All Beverly Boyer Co-starring James Garner
Move Over, Darling Ellen Wagstaff Arden Co-starring James Garner. Remake of My Favorite Wife (1940).
Initiated as Marilyn Monroe's unfinished film Something's Got to Give.
Golden Globe Award-nominated for Best Motion Picture Actress - Musical/Comedy
1964 Send Me No Flowers Judy Kimball Her third and last film with Rock Hudson. Won the Laurel Award for best female comedy performance.
1965 Do Not Disturb Janet Harper Co-starring Rod Taylor
1966 The Glass Bottom Boat Jennifer Nelson Co-starring Rod Taylor. Nominated for Laurel Award, best female comedy performance.
1967 The Ballad of Josie Josie Minick Co-starring Peter Graves and George Kennedy
Caprice Patricia Foster Co-starring Richard Harris
1968 Where Were You When
the Lights Went Out?
Margaret Garrison Laurel Award nomination for best female comedy performance.
With Six You Get Eggroll Abby McClure Co-starring Brian Keith, with George Carlin, Jamie Farr; her last film. Laurel Award nomination for best female comedy performance.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Doris Day – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale