Dugongu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Dugongu
Dugong Marsa Alam.jpg
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Sirenia
Familja: Dugongidae
Gray, 1821
Nënfamilja: Dugonginae
Simpson, 1932
Gjinia: Dugong
Lacépède, 1799
Speciet: D. dugon
Emri binominal
Dugong dugon
(Müller, 1776)
Përhapja e dugongëve
Përhapja e dugongëve

Dugongu (lat. Dugong dugon) është një gjitar deti me madhësi mesatare. Është është një nga katër llojet e gjalla të rendit Sirenia, i cili përfshin edhe tre lloje të lamantinave. Është përfaqësuesi i vetëm i gjallë i familjes Dugongidae, e cila dikur ishte një familje e shumëllojshme; kushëriri më i afërt i dugongut, Lopa e detit e Shtellerit (Hydrodamalis gigas), është gjuajtur deri në zhdukje, në shekullin e 18-të. Dugongu është i vetmi gjitar detar barngrënës.

Shiko dhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Dugong