Eidur Gudjohnsen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Eiður Guðjohnsen
Eidur Gudjohnsen 10mar2007.jpg
Guðjohnsen duke luajtur për Barcelonën në vitin 2007.
Të dhënat personale
Emri i plotë Eiður Smári Guðjohnsen
Data e lindjes (1978-09-15) 15 Shtator 1978 (39 vjeç)
Vendi i lindjes Reykjavík, Islandë
Gjatësia 1.85 m (6 ft 1 in)[1]
Pozita ne fushë Sulmuesi / Mesfushor Sulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktual Club Brugge
Numri 22
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
1994 Valur Reykjavík 17 (7)
1995–1997 PSV 13 (3)
1998 KR Reykjavík 6 (0)
1998–2000 Bolton Wanderers 59 (19)
2000–2006 Çelsi 186 (54)
2006–2009 Barcelona 72 (10)
2009–2010 Monaco 9 (0)
2010 Tottenham Hotspur (loan) 11 (1)
2010–2011 Stoke City 4 (0)
2011 Fulham (Huazim) 10 (0)
2011–2012 AEK Athens 10 (1)
2012–2013 Cercle Brugge 13 (6)
2013– Club Brugge 29 (4)
Ekipi kombëtar
1992–1994 Islanda U–17 27 (6)
1994 Islanda U–19 9 (2)
1994–1998 Islanda U–21 11 (5)
1996– Islanda 71 (24)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 31 korrik 2013.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 31 korrik 2013

Eidur Smari Gudjohnsen (lindi me 15 shtator te vitit 1978Reykjavík), është Islandez, sulmues dhe mesfushor i FC Barcelona, klubi katalanas e morri më 14 qershor te vitit 2006. Për gjashte vjet ishte sulmues/mesfushor në Angli të klubit Chelsea. Ai është kapiten i kombëtares islandez. Për FC Barcelona ai mban numrin shtatë kurse për Islandën numrin nënë. Guddy është djali i Arnór Guðjohnsen, ish lojtar futbolli.

Familja[redakto | redakto tekstin burimor]

Guddy ka dy djem, ata janë : Sveinn dhe Andri-Lucas, gruaja Ragnhildur.

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

Me 24 prill te vitit 1996, Guddy dhe babi i tij hyn në histori të futbollit për kombëtaren e Islandez në lojën miqësore kundër Estones. Babai i tij filloi ndeshjen dhe në pjesën e dyte berri ndërrim ku në vend të tij hyn Guddy djali i tij.

Chelsea e kishte marre Guddyn nga Boltoni vetëm për quatër milion funta.

FC Barcelona[redakto | redakto tekstin burimor]

FC Barcelona ka mposhtur Manchester United dhe Real Madrid për Guddyn. Ku kaloi vetëm për 12 milion euro, Barca e murr Guddyn për ta zëvendësuar Henrik Larsson. Me 28 gusht te vitit 2006, Guddy debutoi për herë të parë të Barca në La Liga kundër Celta Vigo. Atë ndeshje ai i dha fitore Barces ku shënoi golin e fundit te fitores 3-2, ishte goll fantastik . Po ashtu dhe Guddy shënon goll kundër Chelseas në Champions League.

Kombëtarja[redakto | redakto tekstin burimor]

Gudjohnsen debutoi për herë të parë për kombëtaren e Islandez në vitin 1996. Ai ka luajtur me shiritin e kapitenit 48 herë dhe ka shënuar 19 golla. Ai ka thyer rekordin për kombëtaren e Islandez për si golashënuesi më i mire, rekordin e mbajti Ríkhardur Jónsson me 17 golla.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Club Brugge profile (in Belgian). Retrieved 14 March 2013.