Jump to content

Ekipi kombëtar i futbollit për femrat e Gjeorgjisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Georgia
ShoqataGeorgian Football Federation
KonfederataUEFA (Europe)
TrajneriIris Antman
KapiteniLela Chichinadze
Më shumë ndeshjeNino Pasikashvili (79)
Më shumë golaLela Chichinadze (10)
Kodi I FIFAsGEO
E para ngjyrë
E dyta ngjyrë
Rënditja e FIFAs
Aktual 126 Steady (25 August 2023)[1]
Më i lartë88 (December 2009, December 2017)
Më i ulët128 (October – December 2022)
E para ndërkombëtare
Stampa:Fbw 11–0 Stampa:Fbw-rt
(Kula, FR Yugoslavia; 10 September 1997)
Fitorja më e madhe
Stampa:Fbw 0–7 Stampa:Fbw-rt
(Ta'Qali, Malta; 9 April 2015)
Humbja më e madhe
Stampa:Fbw 15–0 Stampa:Fbw-rt
(Vejle, Denmark; 24 October 2009)
Stampa:Fbw 0–15 Stampa:Fbw-rt
(Gori, Georgia; 7 April 2022)

Ekipi kombëtar i futbollit për femra të Gjeorgjisë përfaqëson Gjeorgjinë në futbollin ndërkombëtar.Gjeorgjia mori pjesë në grupin 7 kualifikues të Kupës së Botës për Kupën e Botës FIFA 1999 për femra,por u tërhoq pas dy ndeshjesh,kundër Jugosllavisë dhe Turqisë.Pas kësaj,Gjeorgjia nuk mori pjesë në kualifikime deri në Kampionatin Evropian të vitit 2009.Më pas,Gjeorgjia u vendos në një grup me Turqinë, Irlandën e Veriut dhe Kroacinë . Gjeorgjia përfundoi e fundit, pa pikë.

Gjeorgjia fitoi ndeshjen e saj të parë më 11 maj 2009,duke fituar 3–1 kundër Maqedonisë,dhe gjithashtu duke shënuar golin e parë në një lojë konkurruese atë vit,në një humbje ndaj Skocisë në kualifikimet për Kupën e Botës 2011.Megjithatë, ata gjithashtu vendosën një rekord të ri negativ atë vit,kualifikimi u hap me një humbje 0–15 ndaj Danimarkës.Në kualifikimet pasuese për Kampionatin Evropian 2013 dhe Kupën e Botës 2015,skuadra nuk mundi të kalonte raundin paraprak,duke u renditur e treta nga katër skuadrat në të dyja rastet.

Rezultatet dhe ndeshjet

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Listë e rezultateve të ndeshjeve në 12 muajt e fundit,dhe çdo ndeshje e ardhshme që është planifikuar.

Stampa:Football box collapsibleStampa:Football box collapsibleStampa:Football box collapsibleCaps and goals accurate up to and including 7 July 2021.

Nr. Pozita Lojtari Mosha Ndeshje Gola Klubi
GK Tatia Gabunia Gjeorgjia Lanchkhuti
GK Eka Tabagari Gjeorgjia Lanchkhuti
GK Svetalna Gabelaia Gjeorgjia Kolkheti Khobi

2 DF Gvantsa Kadagishvili Gabim: Nevojitet datë e vlefshme lindjeje: viti, muaji, data 4 0 Gjeorgjia Lanchkhuti
4 DF Nino Chkhartishvili Gabim: Nevojitet datë e vlefshme lindjeje: viti, muaji, data 10 0 Gjeorgjia Lanchkhuti
5 DF Mariam Kalandadze Gjeorgjia Lanchkhuti
DF Salome Gasviani Gjeorgjia Kvartal
5 DF Elene Enjibadze Gjeorgjia Samegrelo
5 DF Tamar Tatuashvili Turqia Trabzonspor
5 DF Natela Tsopsarta Gjeorgjia Kvartal

19 MF Maiko Bebia 0 Gjeorgjia Samegrelo
19 MF Nino Bukhrikidze 0 Gjeorgjia Samegrelo
3 MF Nino Pasikashvili Gabim: Nevojitet datë e vlefshme lindjeje: viti, muaji, data 79 2 Gjeorgjia Kvartali
3 MF Sopiko Narsia
3 MF Ana Tsulaya Gjeorgjia Lanchkhuti
3 MF Anastasia Bolkvadze Gjeorgjia Samegrelo
19 MF Tinatin Ambalia 0 Gjeorgjia Lanchkhuti
3 MF Mariam Tsiskarishvili Gjeorgjia
23 MF Salomi Dimopoulo Gjeorgjia Kvartali
19 MF Lizi Mtskerashvili 0 Gjeorgjia Samegrelo

6 FW Natia Danelia Gabim: Nevojitet datë e vlefshme lindjeje: viti, muaji, data 3 0 Gjeorgjia Kvartali
10 FW Teona Bakradze Gabim: Nevojitet datë e vlefshme lindjeje: viti, muaji, data 17 0 Turqia Trabzonspor
3 FW Ana Cheminava Turqia Trabzonspor

The following players have been called up to the squad in the past 12 months.

Stampa:Nat fs r start Stampa:Nat fs r player |- class="sortbottom"

|colspan="7" style="border:0;opacity:.75"|


Stampa:Nat fs r player Stampa:Nat fs r player Stampa:Nat fs r player |- class="sortbottom"

|colspan="7" style="border:0;opacity:.75"|


Stampa:Nat fs r player Stampa:Nat fs r player Stampa:Nat fs r player Stampa:Nat fs r player Stampa:Nat fs r player Stampa:Nat fs r player |- class="sortbottom"

|colspan="7" style="border:0;opacity:.75"|


Stampa:Nat fs r player Stampa:Nat fs r player Stampa:Nat fs r player Stampa:Nat fs r player |} |}Stampa:Football box collapsibleStampa:Football box collapsibleStampa:Football box collapsibleStampa:Football box collapsibleStampa:Football box collapsibleStampa:Football box collapsibleStampa:Football box collapsibleStampa:Football box collapsible

Stafi aktual i trajnerëve

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Redaktuar më 7 July 2021'Caps and goals accurate up to and including 7 July 2021.
Nr. Pozita Lojtari Mosha Ndeshje Gola Klubi
Tatia Gabunia {{{age}}} {{{caps}}} {{{goals}}} {{{club}}}
Eka Tabagari {{{age}}} {{{caps}}} {{{goals}}} {{{club}}}
Svetalna Gabelaia {{{age}}} {{{caps}}} {{{goals}}} {{{club}}}

Gvantsa Kadagishvili {{{age}}} {{{caps}}} {{{goals}}} {{{club}}}
Nino Chkhartishvili {{{age}}} {{{caps}}} {{{goals}}} {{{club}}}
Mariam Kalandadze {{{age}}} {{{caps}}} {{{goals}}} {{{club}}}
Salome Gasviani {{{age}}} {{{caps}}} {{{goals}}} {{{club}}}
Elene Enjibadze {{{age}}} {{{caps}}} {{{goals}}} {{{club}}}
Tamar Tatuashvili {{{age}}} {{{caps}}} {{{goals}}} {{{club}}}
Natela Tsopsarta {{{age}}} {{{caps}}} {{{goals}}} {{{club}}}

Maiko Bebia {{{age}}} {{{caps}}} {{{goals}}} {{{club}}}
Nino Bukhrikidze {{{age}}} {{{caps}}} {{{goals}}} {{{club}}}
Nino Pasikashvili {{{age}}} {{{caps}}} {{{goals}}} {{{club}}}
Sopiko Narsia {{{age}}} {{{caps}}} {{{goals}}} {{{club}}}
Ana Tsulaya {{{age}}} {{{caps}}} {{{goals}}} {{{club}}}
Anastasia Bolkvadze {{{age}}} {{{caps}}} {{{goals}}} {{{club}}}
Tinatin Ambalia {{{age}}} {{{caps}}} {{{goals}}} {{{club}}}
Mariam Tsiskarishvili {{{age}}} {{{caps}}} {{{goals}}} {{{club}}}
Salomi Dimopoulo {{{age}}} {{{caps}}} {{{goals}}} {{{club}}}
Lizi Mtskerashvili {{{age}}} {{{caps}}} {{{goals}}} {{{club}}}

Natia Danelia {{{age}}} {{{caps}}} {{{goals}}} {{{club}}}
Teona Bakradze {{{age}}} {{{caps}}} {{{goals}}} {{{club}}}
Ana Cheminava {{{age}}} {{{caps}}} {{{goals}}} {{{club}}}
Pozicioni Emri Ref.
Kryetrajneri Teimuraz Svanadze

Historia e menaxherit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

The following players have been called up to the squad in the past 12 months. Stampa:Nat fs r start Stampa:Nat fs r player |- class="sortbottom"

|colspan="7" style="border:0;opacity:.75"|


Stampa:Nat fs r player Stampa:Nat fs r player Stampa:Nat fs r player |- class="sortbottom"

|colspan="7" style="border:0;opacity:.75"|


Stampa:Nat fs r player Stampa:Nat fs r player Stampa:Nat fs r player Stampa:Nat fs r player Stampa:Nat fs r player Stampa:Nat fs r player |- class="sortbottom"

|colspan="7" style="border:0;opacity:.75"|


Stampa:Nat fs r player Stampa:Nat fs r player Stampa:Nat fs r player Stampa:Nat fs r player |} |}

  • Teimuraz Svanadze (20??–)
  • Lojtarët e mëposhtëm ishin pjesë e skuadrës përpara ndeshjes kualifikuese të UEFA-s për Euro 2025 për Femra kundër Lituanisë dhe Bjellorusisë më 6 dhe 9 prill 2024, respektivisht. [2] 

Thirrjet e fundit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

The following players have been called up to the squad in the past 12 months. Stampa:Nat fs r start Stampa:Nat fs r player |- class="sortbottom"

|colspan="7" style="border:0;opacity:.75"|


Stampa:Nat fs r player Stampa:Nat fs r player Stampa:Nat fs r player |- class="sortbottom"

|colspan="7" style="border:0;opacity:.75"|


Stampa:Nat fs r player Stampa:Nat fs r player Stampa:Nat fs r player Stampa:Nat fs r player Stampa:Nat fs r player Stampa:Nat fs r player |- class="sortbottom"

|colspan="7" style="border:0;opacity:.75"|


Stampa:Nat fs r player Stampa:Nat fs r player Stampa:Nat fs r player Stampa:Nat fs r player |} |}

*Lojtarët aktivë me shkronja të zeza,statistikat janë të sakta që nga 6 shtatori.  

Rekord konkurrues

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kupa Botërore e FIFA-s për femra

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
FIFA Women's World Cup record Qualification record
Year Result GP W D* L GF GA GD GP W D* L GF GA GD
China 1991 Part of Soviet Union Soviet Union Part of Soviet Union Soviet Union
Suedia 1995 did not enter UEFA Euro 1995
Shtetet e Bashkuara të Amerikës 1999 did not qualify Annulled (withdrew)
Shtetet e Bashkuara të Amerikës 2003 did not enter
China 2007
Gjermania 2011 8 0 1 7 3 42 −39
Kanadaja 2015 3 1 0 2 5 7 −2
Franca 2019 3 1 1 1 3 3 0
AustraliaNew Zealand 2023 8 0 0 8 0 54 −54
2027 To be determined To be determined
Total 22 2 2 18 11 106 −95
*Shortet përfshijnë ndeshjet me eliminim direkt të vendosura me goditje dënimi .
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification Sweden Republic of Ireland Finland Slovakia Georgia (country)
1  Sweden 8 7 1 0 32 2 +30 22 2023 FIFA Women's World Cup 1–1 2–1 3–0 4–0
2  Republic of Ireland 8 5 2 1 26 4 +22 17 Play-offs 0–1 1–0 1–1 11–0
3  Finland 8 3 1 4 14 12 +2 10 0–5 1–2 2–1 6–0
4  Slovakia 8 2 2 4 9 9 0 8 0–1 0–1 1–1 2–0
5  Georgia 8 0 0 8 0 54 −54 0 0–15 0–9 0–3 0–4

Kampionati UEFA për femra

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
UEFA Women's Championship record Qualifying record
Year Result GP W D* L GS GA GP W D* L GS GA
1984 to Danimarka 1991 Part of Soviet Union Soviet Union Part of Soviet Union Soviet Union
Italia 1993 to Anglia 2005 did not enter did not enter
Finlanda 2009 did not qualify 3 0 0 3 0 19
Suedia 2013 3 1 1 1 1 1
Holanda 2017 11 2 0 9 12 36
Anglia 2022 10 0 0 10 3 45
Zvicra 2025 to be determined to be determined
Total 27 3 1 23 16 101
*Shortet përfshijnë ndeshjet me eliminim direkt të vendosura me penallti.
  1. ^ "The FIFA/Coca-Cola Women's World Ranking". FIFA (në anglisht). 25 gusht 2023. Marrë më 25 gusht 2023.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  2. ^ "საქართველო - ლიეტუვა | საკვალიფიკაციო ეტაპის პირველი მატჩი". nakrebi (në anglisht). Marrë më 16 mars 2024.