Elektroliti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Një elektrolit është një mjedis që përmban jone që do të thotë se përçon elektrikisht përmes lëvizjes së këtyre joneve, por jo duke përçuar përmes elektroneve . [1] [2] [3] Kjo përfshin shumicën e kripërave, acideve dhe bazave të tretshme të tretura në një tretës polar, siç është uji. Pas tretjes, substanca ndahet në katione dhe anione, të cilat shpërndahen në mënyrë uniforme në të gjithë tretësin. [4] Ekzistojnë gjithashtu elektrolite në gjendje të ngurtë . Në mjekësi dhe ndonjëherë në kimi, termi elektrolit i referohet substancës që është tretur. [5] [6]

Nga ana elektrike, një tretësirë e tillë është neutrale. Nëse një potencial elektrik zbatohet në një tretësirë të tillë, kationet e tretësirës tërhiqen tek elektroda që ka një tepricë elektronesh, ndërsa anionet tërhiqen në elektrodën që ka një mungesë elektronesh. Lëvizja e anioneve dhe kationeve në drejtime të kundërta brenda tretësirës çon në lindjen e një rryme. Disa gazra, si kloruri i hidrogjenit (HCl), në kushte të temperaturës së lartë ose shtypjes së ulët mund të funksionojnë gjithashtu si elektrolite, mund të rezultojnë gjithashtu nga shpërbërja e disa polimerëve biologjike (p.sh. ADN, polipeptide ) ose sintetikë (p.sh. sulfonat polistireni ), të quajtur " polielektrolite ", të cilët përmbajnë grupe funksionale të ngarkuara. Një substancë që shpërndahet në jone në tretësirë ose në shkrirje fiton aftësinë për të përcjellë energjinë elektrike. Natriumi, kaliumi, kloruri, kalciumi, magnezi dhe fosfatet në një fazë të lëngshme janë shembuj të elektroliteve.

Në mjekësi, zëvendësimi i elektrolitëve nevojitet kur një person ka të vjella ose diarre të zgjatur dhe si përgjigje ndaj djersitjes për shkak të aktivitetit të rëndë atletik. Zgjidhjet tregtare të elektroliteve janë të gatshme, veçanërisht për fëmijët e sëmurë (si p.sh. solucioni i rihidrimit oral, Suero Oral ose Pedialyte ) dhe atletët ( pijet sportive ). Monitorimi i elektrolitëve është i rëndësishëm në trajtimin e anoreksisë dhe bulimisë .

shkencë, elektrolitët janë një nga përbërësit kryesorë të qelizave elektrokimike.[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Enderby, J E; Neilson, G W (1981-06-01). "The structure of electrolyte solutions". Reports on Progress in Physics. 44 (6): 593–653. doi:10.1088/0034-4885/44/6/001. ISSN 0034-4885. Arkivuar nga origjinali më 18 dhjetor 2021. Marrë më 18 dhjetor 2021. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b Petrovic, Slobodan (29 tetor 2020). Battery technology crash course : a concise introduction. ISBN 978-3-030-57269-3. OCLC 1202758685. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name ":0" defined multiple times with different content
  3. ^ Winie, Tan; Arof, Abdul K.; Thomas, Sabu (2020-02-18). Polymer Electrolytes: Characterization Techniques and Energy Applications (në anglisht). John Wiley & Sons. ISBN 978-3-527-34200-6.
  4. ^ M Andreev; JJ de Pablo; A Chremos; J F Douglas (2018). "Influence of ion solvation on the properties of electrolyte solutions". The Journal of Physical Chemistry B. 122: 4029–4034. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Wilkins, Lippincott Williams & (2007). Fluids and Electrolytes (në anglisht). Lippincott Williams & Wilkins. ISBN 978-1-58255-923-0.
  6. ^ "electrolyte". National Cancer Institute (në anglisht). 2011-02-02. Arkivuar nga origjinali më 23 prill 2018. Marrë më 2021-12-18.