Jump to content

Escaro

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Skani
Escaró
Komunë
Pamje e Skanias
Pamje e Skanias
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiPyrénées-Orientales
QarkuPrades
KantoniLes Pyrénées catalanes
NdërkomunalitetConflent Canigó
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Daniel Aspe[1]
Sipërfaqja
1
15.210 km2 (5.873 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
111
 • Dendësia73/km2 (19/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
66068 /66360
Lartësia588–2,082 m (1,929–6,831 ft)
(avg. 900 m or 3,000 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Escaro ( shqiptimi frëngjisht[ɛskaʁo]  ( dëgjoni); Katalanisht: Escaró ; Shqip: Skania) është një komunëdepartamentin Pyrenees-OrientalesFrancën jugore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skania ndodhet në kantonin Les Pyrenées catalanes dhe në qarkun e Pradesit .

Harta e Skanias dhe komunave përreth


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 20 mars 1822, komuna Aytua lidhet me Skanian. [2]

Popullatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1968164—    
197592−43.9%
198285−7.6%
1990102+20.0%
199984−17.6%
200789+6.0%
2012120+34.8%
2017106−11.7%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.
  2. ^ Jean-Pierre Pélissier, Paroisses et communes de France : dictionnaire d'histoire administrative et démographique, vol. 66 : Pyrénées-Orientales, Paris, CNRS, 1986