Eva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Strasburg - Saint-Pierre-le-Jeune Protestant - Xhami me njolla të naosit "Krijimi i Adamit dhe Evës".

Eva (hebraisht: Ḥava, tiberiane: Ḥawwā; arabisht: Ḥawwāʾ; persisht: Ḥavā; greqisht: Heúa; latinisht: Eva, Heva; sirianisht: ḥawâ) është një figurë në Librin e ZanafillësBiblën Hebraike. Sipas tregimit[1] të origjinës së feve abrahamike, ajo ishte gruaja e parë. Eva njihet edhe si gruaja e Adamit.

Sipas kapitullit të dytë të Zanafillës, Eva u krijua nga Zoti (Jahveh) duke e marrë atë nga brinja e Adamit, për të qenë shoqëruese e Adamit. Adami është i ngarkuar me ruajtjen dhe ruajtjen e kopshtit përpara krijimit të saj; ajo nuk është e pranishme kur Zoti e urdhëron Adamin të mos hajë frutin e ndaluar – edhe pse është e qartë se ajo ishte në dijeni të urdhrit.[2] Ajo vendos të hajë frutin e ndaluar nga pema e njohjes së së mirës dhe së keqes, pasi dëgjon argumentin e gjarprit se nuk do ta vriste atë, por do t'i sjellë dobi. Ajo ndan frutat me Adamin dhe para se të mund të hanë nga pema e jetës, ata dëbohen nga Kopshti i Edenit, me vetë Evën që po vuan keqardhje, me atë që i nënshtrohet agonisë shtesë gjatë lindjes, si dhe i nënshtrohet asaj. burri Adam. Kishat e krishtera ndryshojnë në mënyrën se si e shohin mosbindjen e Adamit dhe Evës ndaj Zotit (shpesh e quajtur rënia e njeriut) dhe për pasojat që ato veprime patën në pjesën tjetër të njerëzimit. Mësimet e krishtera dhe hebraike ndonjëherë i mbajnë Adamin (njeriun e parë) dhe Evën në një nivel tjetër përgjegjësie për "rënien".

Kisha Katolike sipas traditës së lashtë e njeh Evën si shenjtore, përkrah Adamit, dhe festa tradicionale liturgjike e shenjtorëve Adam dhe Evë festohet më 24 dhjetor[3][4] që nga Mesjeta në shumë kombe evropiane, duke përfshirë Estoninë, Gjermaninë, Hungarinë, Lituaninë dhe kombet skandinave.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Womack 2005, p. 81, "Creation myths are symbolic stories describing how the universe and its inhabitants came to be. Creation myths develop through oral traditions and therefore typically have multiple versions."
  2. ^ Holy Bible (NIV): Genesis 3:2–3. Arkivuar nga origjinali më 2007-10-06. Marrë më 2020-06-22. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Saints Adam, Eve, and the Christmas Tree". Arkivuar nga origjinali më 2021-06-29. Marrë më 2021-03-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Saint Adam and Saint Eve (First Age of the world)". 24 dhjetor 2000. Arkivuar nga origjinali më 30 qershor 2021. Marrë më 14 mars 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)