Jump to content

Eyne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ejna
Eina (Ocitanisht katalane)
Eyne (Frëngjisht)
Komunë
Fshati Ejnë dhe lugina e tij
Fshati Ejnë dhe lugina e tij
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiPyrénées-Orientales
QarkuPrades
KantoniLes Pyrénées catalanes
NdërkomunalitetPyrénées catalanes
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Alain Bousquet[1]
Sipërfaqja
1
20.360 km2 (7.861 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
144
 • Dendësia71/km2 (18/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
66075 /66800
Lartësia1,470–2,827 m (4,823–9,275 ft)
(avg. 1,500 m or 4,900 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Eyne ( shqiptimi frëngjisht[ɛn]  ( dëgjoni); Katalanisht: Eina ; Shqip: Ejna) është një komunëdepartamentin Pirenejtë OrientalëFrancën jugore.

Ejna ndodhet në kantonin Pirenejtë Katalanë dhe në qarkun e Pradesit .

Harta e Ejnës dhe komunave përreth saj
Popullsia në vite
VitiPop.±%
196838—    
197549+28.9%
198250+2.0%
199084+68.0%
1999127+51.2%
2007153+20.5%
2012128−16.3%
2017130+1.6%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.