Fakihe Öymen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fakihe Öymen
Deputy
Në detyrë
1935–1950
Të dhëna vetjake
U lind më1900
Shkodër, Vilajeti i Shkodrës
Vdiq më4 qershor 1983
Istanbul, Turqi
Partia politikePartia Popullore Republikane

Fakihe Öymen (1900, Shkodër – 6 prill 1983, Stamboll) ishte mësuese e shkollës turke, politikane dhe një nga 18 deputetet e para femra të parlamentit turk.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo lindi nga prindërit Ismaili dhe Azize në Shkodër, asokohe qendër vilajeti e Perandorisë Osmane në vitin 1900. Ajo ishte mësuese e Historisë dhe Gjeografisë në Kolegjin e Mësuesve të Bursës. Ajo shërbeu gjithashtu si drejtoreshë e shkollës së mesme të vajzave në Bursa.[1] Më vonë, ajo shërbeu në Shoqërinë Historike Turke.

Gratë turke fituan të drejtën e votës në zgjedhjet lokale më 3 prill 1930.[2] Katër vjet më vonë, më 5 dhjetor 1934, ata fituan të drejtën e votës universale, më herët se shumica e vendeve të tjera.[2] Öymen iu bashkua Partisë Popullore Republikane (CHP) dhe u zgjodh në zgjedhjet e mbajtura më 8 shkurt 1935 nga Provinca e Stambollit, si një nga shtatëmbëdhjetë politikanet e para femra në Parlamentin e 5-të të Turqisë. Në Parlamentin e 6- të dhe të 7-të të Turqisë ajo ka shërbyer edhe si deputete. Por në Parlamentin e 8-të të Turqisë ajo u zgjodh deputete nga provinca e Ankarasë. Në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 1950 partia e saj u mund dhe mandati i saj në parlament përfundoi. Kohëzgjatja totale e mandatit të saj në parlament ishte nga 8 shkurt 1935 deri më 14 maj 1950.

Ajo ishte e martuar dhe nënë e dy fëmijëve. Ajo vdiq më 6 prill 1983. [3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Atam page (turqisht)[[Kategoria:Artikuj me lidhje të jashtme në turqisht]]". Arkivuar nga origjinali më 10 korrik 2015. Marrë më 18 tetor 2022. {{cite web}}: Konflikt URL-wikilink (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b Türkiye'nin 75 yılı, Tempo Yayıncılık, İstanbul, 1998, p. 59
  3. ^ Turkish info page (turqisht)