Fessenheim

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fessenheim
Fassene (Alzasisht)
Fessenheim (Gjermanisht)
Komunë
Bashkia në Fesenhajm
Bashkia në Fesenhajm
Stema Fessenheim
VendiFranca
RajoniGrand Est
DepartamentiHaut-Rhin
QarkuColmar-Ribeauvillé
KantoniEnsisheim
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Claude Brender[1]
Sipërfaqja
1
18.400 km2 (7.104 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
2.282
 • Dendësia120/km2 (320/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
68091 /68740
Lartësia201–215 m (659–705 ft)
(avg. 205 m or 673 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Fessenheim ( shqiptimi frëngjisht[fɛsənaim]  ( dëgjoni); Alzasisht: Fassene; Gjermanisht: Fessenheim ; Shqip: Fesenhajm) është një komunëdepartamentin Haut-Rhin në Grand Est.

Është i njohur për:

  • hidrocentralin e tij në Grand Canal d'Alsace (ndërtuar 1953–1956, inauguruar 1957);
  • termocentralin bërthamor Fessenheim pranë Grand Canal d'Alsace, dikur më i vjetri në shërbim në Francë që nga viti 1977 deri sa u mbyll në 2020;
  • një urë rrugësh dhe këmbësore mbi lumin Rin (210 m e gjatë, 7 m e gjerë) në Hartheim në Gjermani që nga viti 2006;
  • muzeu Victor Schœlcher, duke nderuar abolicionistin e shekullit të 19-të Victor Schœlcher - i lindur në Fessenheim.
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.