Gëzuar Ditën e Vdekjes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gëzuar Ditën e Vdekjes
Regjia ngaChristopher Landon
Shkruar ngaScott Lobdell
ProdhuesiJason Blum
Luajnë
KinematografiaToby Oliver
MontazhiGregory Plotkin
MuzikaBear McCreary

Kompania prodhuese
Shpërndarë ngaUniversal Pictures
Data e publikimit
13 tetor 2017 (Shtetet e Bashkuara të Amerikës)
Kohëzgjatja
96 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara të Amerikës Shtetet e Bashkuara të Amerikës
GjuhaAnglisht
Buxheti$4.8 milion[1]
Fitimi$125.5 milion[1]

Gëzuar Ditën e Vdekjes (titulli origjinal, në anglisht: Happy Death Day) është një film amerikan i vitit 2017 me komedi të zezë me regji nga Christopher Landon dhe me shkrim nga Scott Lobdell. Në të luajnë Jessica Rothe dhe Israel Broussard. Filmi u prodhua nga Jason Blum përmes flamurit të tij Blumhouse Productions, në bashkëpunim me Digital Riot Media dhe Vesuvius Productions. Ai ndjek një studente kolegji e cila vritet natën e ditëlindjes së saj dhe fillon ta rijetojë ditën në mënyrë të përsëritur, në të cilën pikë ajo vendos të gjejë vrasësin dhe të ndalojë vdekjen e saj.

I shpallur në 2007 nën titullin Gjysmë për Vdekje, filmi u publikua më 13 tetor 2017, nga Universal Pictures. [2] Ai fitoi 125 dollarë milion në mbarë botën me 4.8 dollarë milion buxhet, me kritikët që e konsiderojnë filmin argëtues dhe lavdërojnë performancën e Rothe, ndërsa pranojnë premisën e njohur, [3] dhe e përshkruajnë atë si "Dita e Groundhog takon Scream". [4] Një vazhdim, Gëzuar Ditën e Vdekjes 2, u publikua më 13 shkurt 2019.

Pëmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas një nate festash të dehur, Tereza "Tri" Gelbmen zgjohet në ditëlindjen e saj në dhomën e konviktit të shokut të klasës Karter Davis. Ajo injoron një telefonatë nga babai i saj dhe e shkarkon Karterin, duke u kthyer në dhomën e saj. Shoqja e saj e familjes Lori Spenglër i jep asaj një kek të vockël, të cilin ajo e hedh tutje. Tri takohet me profesorin e saj të martuar, Gregori Butler, me të cilin ajo ka një lidhje. Atë natë, rrugës për në një festë, Tri joshet në një tunel dhe vritet nga një figurë e veshur me maskën e nuskës së shkollës.

Tri zgjohet menjëherë në shtratin e Karterit dhe nervozohet kur sheh ngjarjet e ditës së mëparshme duke u përsëritur. E hutuar, ajo e rijeton ditën, këtë herë duke shmangur tunelin dhe duke arritur në festë. Megjithatë, vrasësi i maskuar e ndjek atë dhe e vret përsëri. Tri zgjohet përsëri në shtratin e Karterit, kupton se është në një lak kohore dhe barrikadohet në dhomën e saj për të shmangur vdekjen. Vrasësi, tashmë i fshehur brenda, e vret atë për të tretën herë.

Duke u zgjuar, Tri i shpjegon ngjarjet Karterit. Ai sugjeron të përfitoni nga lak për të identifikuar vrasësin e saj. Ajo i kalon disa përsëritjet e ardhshme duke ndjekur njerëzit që i konsideron të dyshuar, por vritet çdo herë. Pasi zgjohet nga një lak ku është goditur me bluzë, Tri i bie të fikët dhe zgjohet në spitalin e kampusit. Trupi i saj tregon prova të rikuperimit nga lëndimet e shumta traumatike, duke treguar se ajo ka ruajtur dëmtime fizike nga vdekjet e saj të mëparshme. Kur vrasësi shfaqet, Tri ikën nga spitali me makinën e Gregorit, vetëm për t'u ndjekur dhe vrarë përsëri.

Pas në shtratin e Karter, Tri e bind atë për gjendjen e saj të vështirë duke demonstruar njohuritë e saj për ngjarjet e ditës. Tri pranon se ushqente një urrejtje të jashtëzakonshme për veten, veçanërisht nga largimi i babait të saj pas vdekjes së nënës së saj tre vjet më parë. Tri sheh një raport lokal lajmesh mbi Xhon Tumbs, një vrasës serial që mbahet në spitalin e kampusit. Duke përfunduar se Tumbs është vrasësi i saj, Tri nxiton në spital për të paralajmëruar për arratisjen e tij. Varret çlirohen dhe gati vret Tri, por Karter e ndjek dhe e shpëton atë. Tumbs vret Karterin përpara se të ndiqte Tri në një kullë këmbanore aty pranë, ku ajo e nënshtron atë me një levë. Para se të japë një goditje fatale, ajo kupton se nëse ajo vret Tumbs dhe i jep fund lakit, Karter do të mbetet i vdekur përgjithmonë. Ajo vrapon në majë të kullës dhe varet nga litari i ziles.

Tri zgjohet në dhomën e konviktit të Karter dhe e gjen atë të gjallë përsëri. Tani e sigurt në zgjidhjen e vrasjes së saj, ajo vazhdon e lumtur gjatë gjithë ditës. Ajo i jep fund lidhjes së saj me doktorin Butler dhe takohet me babanë e saj për drekë, ku të dy fillojnë të pajtohen. Atë natë, ajo shkon në spital dhe kap dhe vret Tumbs. E lehtësuar që më në fund u lirua, ajo feston ditëlindjen në dhomën e Karterit dhe ha kekun që Lori i ka dhuruar.

Tri zgjohet ende në lak. E tmerruar, ajo kthehet në dhomën e saj me qëllimin për të ikur, ku Lori i ofron sërish kekun. Tri kupton se laku i mëparshëm ishte hera e vetme që ajo kishte ngrënë kek me kek dhe ajo kishte vdekur në gjumë. Tri kupton se Lori është vrasësi i saj i vërtetë. Lori e kishte helmuar kekun, por kur Tri nuk arriti ta hante, Lori përdori punën e saj si infermiere në spital për të inkuadruar Tumbin për vrasjen e Tri. Tri kërcënon se do ta çojë kekun në polici, por Lori e sulmon. Lori pranon gjithashtu se ka pasur një lidhje me Dr. Butler, preferenca e të cilit për Tri e çmendi Lorin nga xhelozia. Në përleshjen që pasoi, Tri ia fut Lorit kekun e helmuar në gojë dhe më pas e shkel nga dritarja e katit të dytë deri në vdekje.

Në një restorant, Tri dhe Karter mendojnë për ngjarjet e ditës dhe ai i ofron asaj dhomën e tij për natën. Të nesërmen, Tri zgjohet duke besuar se ajo është ende në ciklin e kohës, por Karter shpejt zbulon se ai thjesht po bënte një shaka me të, dhe është vërtet të nesërmen. Pema është shumë e lehtësuar për t'u zemëruar me të dhe të dy puthen.

Kasti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Produksioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Para-produksioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi, fillimisht i titulluar Gjysmë për Vdekje, bazohet në një histori origjinale të krijuar nga skenaristi Scott Lobdell. Ai u njoftua për herë të parë në qershor 2007, për t'u prodhuar nga Michael Bay dhe Rogue Pictures, dhe me regji nga Antti Jokinen. [5] Christopher Landon u punësua për të rishkruar skenarin origjinal të Lobdell. Landon tha, "Filmi ishte në paraprodhim ose prodhim i butë në atë kohë, dhe unë hyra dhe më pëlqeu koncepti i filmit. Më pëlqeu ideja e një vajze, të bllokuar në një lak kohor që duhet të zgjidhë vetë vrasje”. [6] Projekti u ringjall vetëm vite më vonë, pasi producentja origjinale Angela Mancuso hëngri drekë me Landon dhe kujtoi Gjysmë për Vdekje. Landon vendosi t'ia dërgonte skenarin Jason BlumBlumhouse Productions, me të cilin kishte punuar në vazhdimet e Paranormal Activity, dhe ai e miratoi atë, duke çuar në një dritë jeshile nga Universal Pictures. [6] Blumhouse njoftoi projektin më 11 tetor 2016, me Landon drejtor dhe Jessica Rothe në rolin kryesor të filmit. [7] Më 8 nëntor 2016, u njoftua se Ruby Modine, Charles Aitken dhe Rachel Matthews i ishin bashkuar kastit, së bashku me Rothe dhe Israel Broussard. [8] Filmi përfundimisht mori titullin Gëzuar Ditën e Vdekjes në qershor 2017. [9]

Maska u ndërtua nga Tony Gardner, i njëjti njeri që ndërtoi maskën "Ghostface" nga çdo film Scream, dhe dizajni i saj ishte personal. Landon shpjegon, "Gjatë paraprodhimit ... unë prisja djalin tim të parë. Nuk e di nëse sapo kisha fëmijë në tru, apo nëse në mënyrë të pandërgjegjshme kisha frikë të bëhesha baba, por imazhi i foshnjës po qarkullonte në mua. Toni na bëri gjithashtu një maskë derri, por kur vendosa maskën e foshnjës në zyrë, frikësova një kolege dhe menduam ... po, kjo është ajo. Ky është ai." [10] Vetë Scream u rendit ndër ndikimet që Christopher Landon mori për filmin, së bashku me Halloween (1978), Ditën e Groundhog dhe komeditë e viteve 1980 si Sixteen Candles dhe Back to the Future, [11] duke pasur parasysh se ai synonte të bënte një "Film horror argëtues, pa kuptim". Ai gjithashtu synonte të imitonte rritjen personale të protagonistit në Ditën e Groundhog për të komentuar "këtë epokë të mediave sociale dhe të gjitha gjërat e kota që fëmijët i bëjnë njëri-tjetrit". [12]

Shkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkrimtari i librave komik Scott Lobdell tha se donte të luante me tropet e zhanrit slasher, pasi sipas tij "çdo film slasher hapet me vajzën e keqe që vritet dhe vajzën e mirë që jeton deri në fund. Dhe unë mendova, 'Si mundet Unë i bëj vajzën e keqe dhe vajzën e mirë të njëjtin person?'" [12] Në draftin origjinal, Lori dhe Dr. Butler ishin vrasësit së bashku. Landon thotë, "Ata ishin një çift psikolog që vranë Trin së bashku. Kjo përfundimisht nuk funksionoi për mua. Mendova se Gregory ishte një mundësi e shkëlqyer për të qenë një i dyshuar. Për ta bërë atë një vrasës, nuk më ndihmoi. Kjo ishte një ndryshimin që doja të bëja vërtet”. [13] Gjithashtu, në draftin origjinal nuk kishte ditëlindje, [13] dhe asnjë romancë, të cilën Landon e shtoi për të humanizuar Tri. [6] Landon vendosi të shkurtojë emrin e protagonistes Teresa në Tri, gjë që përcillte edhe harkun e karakterit të saj, pasi "pemët duhet të rriten dhe ju shikoni që ky personazh shkon nga një person në tjetrin". [14]

Xhirimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhirimet u zhvilluan në dhe rreth Universitetit LoyolaNew Orleans, Luiziana, [15] dhe zgjati 5 javë. [16] Skenat ku Tri zgjohet në shtratin e Karterit pas vdekjes së saj u filmuan krah për krah në një hark prej dy ditësh. [17] Skena pasi Tri e shtyn Lorin nga dritarja supozohej të ishte në shtëpinë e familjes, por leja e xhirimit kishte përfunduar përpara se prodhimi të mund të xhirohej atje, duke detyruar vendndodhjen të ndryshonte në një restorant në Los Angeles, i paraqitur gjithashtu në një prodhim tjetër të Blumhouse, Split. [14]

Fundi origjinal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fundin origjinal të filmit, Tri dërgohet në spital pas takimit të saj me Lorin. Mjeku e udhëzon Trin që të qëndrojë larg ilaçeve kundër dhimbjeve për të paktën një ditë për shkak të shkallës së lëndimeve të saj. Pasi ai largohet, një infermiere hyn dhe i thotë se ajo po i jep Tris diçka për dhimbjen. Tri informon infermieren për urdhrat e mjekut. Infermierja tregon se është gruaja e Dr. Butler, Stefani, e cila thotë se është për dhimbjen e saj. Më pas ajo vret Tri në shenjë hakmarrjeje për lidhjen e burrit të saj me vajzën.

Ky version u shfaq në shfaqjet testuese të filmit dhe u prit negativisht nga publiku, gjë që bëri që shkrimtarët të vinin me fundin teatror. Regjisori Christopher Landon zbuloi gjithashtu se Lori dhe Dr. Butler ishin vrasësit në draftet origjinale, të cilat më vonë frymëzuan idenë e kekut të helmuar. [18]

Çështjet ligjore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi, i cili është vendosur në New Orleans (dhe është filmuar në kampusin e Loyola University New Orleans), ka vrasësin duke mbajtur një maskë që është pothuajse identike me "King Cake Baby", maskota zyrtare e ekipit të basketbollit të New Orleans Pelicans. Johnson Berticelli, krijuesi i nuskës, paditi Universal Pictures dhe Blumhouse për shkelje të të drejtave të autorit, duke kërkuar gjysmën e fitimeve të filmit. [19] Një zgjidhje u arrit në vitin 2021. [20]

Muzika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vlerësime profesionale
Burimi Vlerësimi
Soundtrack Dreams 8.5/10

Bear McCreary kompozoi partiturën e Gëzuar Ditën e Vdekjes. Duke reflektuar përzierjen e filmit të horrorit dhe komedisë, McCreary deklaroi se ai donte "një personalitet skizofrenik, të dyfishtë, me komedi të lehtë në njërën anë dhe me pamje vërtet të tmerrshme nga ana tjetër". Kjo qasje theksohet nga dy lajtmotivet kryesore, një temë energjike për Tri që ngjall muzikën bashkëkohore pop, dhe një për vrasësin që përbëhet nga vokale të shtrembëruara të ofruara nga vajza e vogël e McCreary, Sonatin. Perkusionet në partiturë janë mostruar kryesisht nga linjat e daulleve të grupit marshues të kolegjit për të evokuar mjedisin kolegjial. [21] Ndërsa traileri i filmit shfaqte këngën "In Da Club" të 50 Cent si zile e Tri, Landon tha se filmi nuk mund të përballonte të përdorte këngën, por gjithsesi preferoi që mbikëqyrësi i muzikës së këngës eventuale Andrea von Foerster të improvizonte, komedinë "Busy Day Birthday". [10]

Albumi standard[22]
# Titulli Gjatësia
1. "Day One"   5:26
2. "Day Two"   6:05
3. "Day Three"   4:18
4. "Day Four"   2:17
5. "Hospital Pursuit"   5:55
6. "The Bell Tower"   3:30
7. "Righting Wrongs"   3:40
8. "Tree Takes Control"   4:30
9. "The Cupcake"   4:16
39:57
Këngë bonus
# Titulli Gjatësia
10. "Happy Death Day End Title Credits"   4:19
44:16

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Media në shtëpi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi u publikua në HD dixhital më 2 janar 2018 dhe u publikua në DVD dhe Blu-Ray më 16 janar 2018. Publikimi në shtëpi përfshin gjithashtu fundin origjinal. [23]

Distributori Bërtit! Fabrika lëshoi si Gëzuar Ditën e Vdekjes ashtu edhe Gëzuar Ditën e Vdekjes 24K Ultra HD Blu-Ray më 31 maj 2022. Publikimet përfshinin një këngë të re komentuese me regjisorin Christopher Landon dhe yllin Jessica Rothe. [24]

Media të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 26 shkurt 2019, Blumhouse Books publikoi një roman të shkruar nga Aaron Hartzler të titulluar Gëzuar Ditën e Vdekjes & Gëzuar Ditën e Vdekjes 2, për të përkuar me daljen e filmit të dytë. [25]

Vazhdimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Regjisori Christopher Landon foli për mundësinë e një vazhdimi, duke u fokusuar në arsyen pse Tri hyri në një lak kohor. [26] Jessica Rothe deklaroi se ndërsa shumica e vazhdimeve horror rindërtojnë origjinalin, kënga e Landon-it në vend të kësaj "e ngre filmin nga një film horror në një lloj filmi të zhanrit Kthehu në të Ardhmen, ku vazhdimi na bashkon menjëherë nga ku e lamë, shpjegon shumë. e gjërave në të parën që nuk u shpjeguan, dhe ajo lartëson gjithçka." [27]

Vazhdimi u njoftua zyrtarisht me xhirimet e planifikuara për të filluar më 10 maj 2018. [28] [29] Shumica e aktorëve origjinalë u kthyen, duke përfshirë Rothe, Modine, Broussard dhe Matthews. Përveç kësaj, Suraj Sharma dhe Sarah Yarkin u hodhën në aktorë. [30] Vazhdimi, i titulluar Gëzuar Ditën e Vdekjes 2, u publikua më 13 shkurt 2019.

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Happy Death Day (2017)". Box Office Mojo. Marrë më 9 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Miska, Brad (20 prill 2017). "Get Scared 'Half to Death' This October". Bloody Disgusting. Marrë më 20 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Giles, Jeff (12 tetor 2017). "Happy Death Day Is Familiar but Fun". Rotten Tomatoes. Marrë më 13 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ D'Alessandro, Anthony (15 tetor 2017). "Blumhouse Has Plenty To Smile About As 'Happy Death Day' Scares Up $26M+ Opening". Deadline Hollywood. Marrë më 15 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "EXCLUSIVE: Michael Bay Wants to Scare You Half to Death". FilmJerk. 14 qershor 2007. Marrë më 16 qershor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b c "How it took nearly 10 years to make the horror movie 'Happy Death Day'". 4 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ McNary, Dave (11 tetor 2016). "Jessica Rothe Starring in Horror Movie 'Half to Death'". Variety. Marrë më 20 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ McNary, Dave (8 nëntor 2016). "Ruby Modine Joins Horror Movie 'Half to Death'". Variety. Marrë më 20 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Busch, Anita (12 qershor 2017). "Universal, Blumhouse Retitle Film Half To Death To Happy Death Day". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 30 mars 2019. Marrë më 6 nëntor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ a b "The Story Behind Happy Death Day[[:Stampa:-']]s Creepy Baby Mask and Tree's Best Lines". Newsweek. 12 tetor 2017. Marrë më 17 tetor 2017. {{cite web}}: Konflikt URL-wikilink (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Happy Death Day Influences: 10 Movies That Inspired the Director". 11 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ a b Fitz-Gerald, Sean.
 13. ^ a b "'Happy Death Day' Ending: Director Shares Sequel Plans for Part 2". The Hollywood Reporter. 15 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ a b The director of 'Happy Death Day' answers all the questions you have after watching the movie, Insider
 15. ^ "Production Notes for Happy Death Day". Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2018. Marrë më 15 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Happy Death Day's Jessica Rothe On What It Means To Be A Scream Queen in 2017". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Philip, Tom (18 tetor 2017). "Happy Death Day Star Jessica Rothe Explains What It's Like to Die a Dozen Times in the Same Movie". GQ. Marrë më 19 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Happy Death Day Shot An Original Ending That Made Test Audiences Furious". Cinema Blend. 16 tetor 2017. Marrë më 21 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Top 20 Movies that Led to Huge Lawsuits". WatchMojo. 2 tetor 2020. Marrë më 29 mars 2022 – nëpërmjet YouTube. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Universal Settles With Creator of NBA Pelicans' 'King Cake Baby'". 30 qershor 2021. Marrë më 29 gusht 2022 – nëpërmjet Bloomberg Law. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ McCreary, Bear (27 qershor 2016). "Happy Death Day". BearMcCreary.com. Marrë më 2 shtator 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Happy Death Day (Original Motion Picture Soundtrack) [Bonus Track Version]". iTunes Store. 13 tetor 2018. Marrë më 16 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ From Universal Pictures Home Entertainment: Happy Death Day
 24. ^ "Happy Death Day + Happy Death Day 2U + Exclusive Posters + Enamel Pin Set - UHD/Blu-ray :: Shout! Factory". Arkivuar nga origjinali më 17 shkurt 2022. Marrë më 6 nëntor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ Squires, John (4 shkurt 2019). "Double Feature of 'Happy Death Day' and 'Happy Death Day 2U' Novelizations Releasing February 19". Bloody Disgusting. Marrë më 20 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Acuna, Kirsten (1 tetor 2017). "'Happy Death Day' isn't out yet, but the director already has an idea for a sequel". Business Insider. Marrë më 22 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ Jessica Rothe on 'Forever My Girl' & a 'Back to the Future'-Esque 'Happy Death Day' Sequel, Collider
 28. ^ "'Happy Death Day' Sequel Reportedly Filming This Summer". 16 mars 2018. Marrë më 18 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Happy Death Day 2 Sets Cast & Confirms Filming Start Date". ScreenRant. 1 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "'Happy Death Day 2': Jessica Rothe, Israel Broussard Return; Suraj Sharma & Sarah Yarkin Joining Blumhouse Sequel". Deadline. maj 2018. Marrë më 1 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)