Gazi Isa Beg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

==Gazi Isa Beg ndodhej në qendër të Mitrovicës së sotme mes lumejve Lushtë dhe Ibër. Kjo lagje që konsiderohet si më e vjetër në Mitrovicë. Përbëhej nga xhamia Isa Beg, ruzhdija me internat, sahat-kulla, hamami dhe një hand he mori emrin e themeluesit. Lagjia ishte e shtruar me kalldrëm.

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[1]

  1. ^ Azemi, Avni (2015). Toponimet e Mitrovicës. Prishtinë: Lena Grafik. f. 25. ISBN 978-9951-663-35-9. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)