Jump to content

Gjeografia e Irakut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Iraku nga sateliti

Iraku është shtet në Azinë Jugperëndimore. Shtrirja hapsinore e Irakut përshtatet kryesisht me regjonin natyror të fushës së Mesapotamisë, përveç pjesa veriperëndimore, ku depërton në pllajën e Sirisë. Kufirin me Turqinë e mbyllin malet Tauruset Lindore, me Iranin malet e Kurdistanit dhe ato të Zagrosit. Me Jordaninë, Arabinë Saudite dhe Kuvajtin kufiri është natyror, i cili ndan viset e skajshme stepore të Irakut prej atyre të thata të mbrendshme të Arabisë.Kah pjesa juglindore Iraku depërton në Gjirin Persik.

Relievi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

harta topografike e Irakut

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klimogrami

Hidrografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bota bimore e shtazore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]