Jump to content

Gjorgje Ballasheviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gjorgje Ballasheviq
Đorđe Balašević
Balašević in 2010
U lind në(11-05-1953)1953 maj 11 invalid day
Vdiq19 shkurt 2021(2021-02-19) (67 vjeç)
Novi Sad, Serbi
Profesioni
 • Këngëtar
 • kantautor
Vite aktiviteti1977–2021
Karierra Muzikore
Zhanret
Instrument(et)
 • Zëra
 • kitarë
Labeli
Websitebalasevic.com
Nënshkrimi

Đorđe Balašević (shqip: Gjorgje Ballasheviq, 11 maj 1953 – 19 shkurt 2021) [1] ishte një këngëtar dhe kompozitor, shkrimtar, poet dhe regjisor serb. Ai e filloi karrierën e tij në fund të viteve 1970 si anëtar i grupit Rani Mraz, duke kaluar pas dy albumeve në një karrierë solo. Ai së pari fitoi rëndësi kryesore për shkrimin e hitit të Rani Mraz "Računajte na nas" (Mbështetuni tek ne), i cili shpesh përshkruhej si një himn i një brezi. I shquar për lirikën dhe poezinë e tij të gjallë, Balašević ishte gjithashtu i njohur për thurjen e komenteve politike në këngët e tij dhe performancën live.

Duke mbështetur gjerësisht bashkimin e sllavëve të jugut në fund të viteve 1970 dhe në fillim të viteve 1980, në krye të luftërave jugosllave ai filloi të kritikonte autoritetet. Gjatë luftërave jugosllave, ai u bë një zë i shquar kundër luftës në rajon, falë të cilit ai u bë edhe ambasador i vullnetit të mirë të UNHCR-së . Balašević ishte akti i parë serb që performoi në Sarajevë pas rrethimit të Sarajevës . Balašević u bë një nga kritikët më të shquar të regjimit të Slobodan Milloshević- it, duke marrë përsipër rrezik të konsiderueshëm vetjak. [2] Balašević ishte një këngëtar dhe shkrimtar prodhimtar, ai regjistroi 14 albume dhe shkroi 8 libra gjatë karrierës së tij dhe është karakterizuar nga mediat dhe komentuesit si "një legjendë muzikore" dhe autor i shumë "hiteve me gjelbërim të përjetshëm". [3] [4]

Trashëgimia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Libri i vitit 1998 YU 100: najbolji albumi jugoslovenske rok i pop muzike ( YU 100: Albumet më të mira të muzikës pop dhe rock jugosllave ) përmban dy albume solo të Gjorgje Balasheviqit, Bezdan (i renditur në vendin e 25-të) dhe Pub (i renditur në numrin 6) dhe një album nga Rani Mraz, Mojoj mami umesto maturske slike u izlogu (renditur nr. 44). [5]

Në vitin 2000, kënga "Slovenska" zuri vendin e 69-të në listën e <i id="mwAcg">Rock Express</i> Top 100 këngët jugosllave të të gjitha kohërave . [6] Në vitin 2006, kënga "Priča o Vasi Ladačkom" u anketua në numrin 13 B92 në listën e 100 këngëve më të mira vendase . [7] Në vitin 2011, kënga "Menuet" u anketua nga dëgjuesit e Radio 202, një nga 60 këngët më të mira të publikuara nga PGP-RTB / PGP-RTS gjatë gjashtëdhjetë viteve të ekzistencës së labelit.


Në vitin 2007, 21 grupe nga Novi Sadi, duke përfshirë Zbogom Brus Li, Pero Defformero, Super s Karamelom dhe të tjerë, regjistruan një album tribut për Balašević-in me titull Neki noviji klinci i... . [8] Në vitin 2012, kantautori dhe ish-udhëheqësi i Azrës Branimir "Johnny" Štulić publikoi një kopertinë të "U razdeljak te ljubim" në kanalin e tij zyrtar në YouTube. [9]

Në vitin 2016, skica e shfaqjes Državni posao krijoi episod të quajtur sipas tekstit të këngës Sugar rap . [10] Në janar 2020, Državni posao transmetoi një episod që i referohej koncerteve të tij tradicionale në Epifani (19 janar) dhe këngëve të tij. [11] Në atë episod, pati një dialog ku Novi Sadi është një metaforë për vetë Balašević-in.

A ka vdekur dikush?

Po!
Kush?

Novi Sadi!

— Nema karata

Vetëm 9 ditë para vdekjes së tij, Državni posao transmetoi episodin e emërtuar sipas himnit të rinisë jugosllave. [12] Pak ditë pas vdekjes, Državni posao transmetoi episodin me emrin sipas albumit të dytë të Rani Mrazit, Odlazi cirkus . [13]

Edhe pas luftërave jugosllave të viteve 1990, Balašević mbeti popullor dhe i pëlqyer jo vetëm në Serbi, por në të gjithë republikat e ndryshme të ish-Jugosllavisë. Lajmi për vdekjen e tij u shpërnda gjerësisht në mediat kroate dhe boshnjake, me portalin boshnjak të internetit Klix.ba që e përshkroi Balašević-in si një interpretues "legjendar" këngët e të cilit mund të "frymzojnë emocionet më të thella në audiencë". [14] Në qytetin e tij të lindjes, Novi Sad, qindra njerëz u mblodhën në qendër të qytetit pas lajmit për vdekjen e tij, [15] dhe përveç në Serbinë e tij të lindjes kishte tubime tifozësh si dhe në Zagreb dhe Pula në Kroaci [16] [17] dhe në Sarajevë në Bosnje dhe Hercegovinë. [18] Kryetari i komunës së Novi Sadit, Millosh Vuçeviq ka njoftuar se më 21 shkurt do të mbahet ditë zie në Novi Sad për shkak të vdekjes së Balašević-it. [19] [20] [21]

 1. ^ "Đorđe Balašević died". N1. 19 shkurt 2021. Arkivuar nga origjinali më 19 shkurt 2021. Marrë më 19 shkurt 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Crowds across ex-Yugoslavia republics mourn singer's death". Reuters (në anglisht). Reuters. 20 shkurt 2021. Marrë më 6 mars 2021.
 3. ^ "Legendary Serbian Singer Djordje Balasevic Dies Of Coronavirus". Radio Free Europe/Radio Liberty (në anglisht). 23 shkurt 2021. Marrë më 6 mars 2021.
 4. ^ "Sahranjen Đorđe Balašević – Panonski mornar koji je "pesmom spasavao svet"". BBC News na srpskom (në Serbian (Latin script)). BBC. BBC. Marrë më 6 mars 2021.
 5. ^ Antonić, Duško; Štrbac, Danilo (1998). YU 100: najbolji albumi jugoslovenske rok i pop muzike. Belgrade: YU Rock Press. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "100 najboljih pesama svih vremena YU rocka". Rock Express (në serbisht). Belgrade (25).
 7. ^ "100 Najboljih pesama iz Jugoslavije". 3 nëntor 2012. Arkivuar nga origjinali më 3 nëntor 2012. Marrë më 19 shkurt 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Various – Neki Noviji Klinci I..." Discogs. 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ ""U RAZDELJAK TE ЉUBIM" via Branimir Štulić, YouTube.com". YouTube. Arkivuar nga origjinali më 3 maj 2023. Marrë më 19 nëntor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 10. ^ "DRŽAVNI POSAO [HQ] – Ep.799: Čepaj čepaj (18.11.2016.) – YouTube". www.youtube.com. Marrë më 2022-05-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "DRŽAVNI POSAO [HQ] – Ep.1337: Nema karata (17.01.2020.) – YouTube". www.youtube.com. Marrë më 2022-05-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "DRŽAVNI POSAO [HQ] – Ep.1535: Računajte na nas (10.02.2021.) – YouTube". www.youtube.com. Marrë më 2022-05-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Promo (25 shkurt 2021). "Arhivatori iz "Državnog posla" se specijalnom epizodom oprostili od velikog Đorđa Balaševića: Cirkus je prerano otišao iz našega grada". Blic.rs (në serbisht). Marrë më 2023-05-04.
 14. ^ "Serbian pop singer popular in Balkans dies of coronavirus". ABC News. The Associated Press. 19 shkurt 2021. Marrë më 19 shkurt 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Placu I Pevaju Đoletovu Najtužniju Pesmu: Građani još pristižu, STOTINE Novosađana se oprašta od Balaševića (Video)". mondo.rs (në serbisht). Mondo. 19 shkurt 2021.
 16. ^ "U Zagrebu ispunili Balaševićevu želju – "bećarac" napisan ćirilicom". rts.rs (në serbisht). RTS. 19 shkurt 2021.
 17. ^ "Na stanici u Puli... ali ne pod vrelim suncem leta – sveće i opraštanje od Balaševića". 20 February 2021 (në serbisht). RTS. 20 shkurt 2021.
 18. ^ "Sarajevo se u suzama oprostilo od prijatelja: Balašević će živjeti vječno" (në boshnjakisht). Klix.ba. 20 shkurt 2021.
 19. ^ "Vučević: Dan sahrane Balaševića biće Dan žalosti u Novom Sadu". rs.n1info.com (në serbisht). N1. 20 shkurt 2021.
 20. ^ "U Novom Sadu danas Dan žalosti". danas.rs (në serbisht). Danas. 21 shkurt 2021.
 21. ^ "Đorđe Balašević ispraćen uz muziku tamburaša i pesmu "Olivera"". toxictv.rs (në serbisht). Toxic TV. 21 shkurt 2021. Arkivuar nga origjinali më 26 prill 2023. Marrë më 19 nëntor 2023.