Jump to content

Gjuha katalane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Gjuha Katalane)
Gjuha katalane
RajoniEuropa
Folës amtare
L1 (gjuhë e parë) : 4.100.000 milionë (2012)
L2 (gjuhë e dytë): 5.100.000 milionë
Total: 9.200.000 milionë
Familje gjuhësore
Gjuhët indo-evropiane
  • Gjuha katalane
Statusi zyrtar
Gjuhë zyrtare në
Spani dhe Andorrë
Kodet gjuhësore
ISO 639-1ca
ISO 639-2(B) cat (T)
ISO 639-3
  Territoret ku Katalanishtja është zyrtare
  Territoret ku Katalanishtja flitet por nuk është zyrtare
  Territoret ku Katalanishtja nuk është folur historikisht por është zyrtare

Gjuha katalane ose Katalançe (Katalanisht: català), e njohur në Komunitetin Valencian dhe Carche si Valenciane, është gjuhë që i takon familjes së gjuhëve romane. Përkrah gjuhës spanjolle, gjuha katalane është gjuhë zyrtareAndorrë, flitet edhe në Ishujt Baleare dhe në Valencia. Ka status gjysëm-zyrtar në komunën italiane të Algheros dhe flitet në departamentin Pyrénées-Orientales si dhe në rripin lindor të Aragonit dhe zonën Carche në Murcia. Territoret katalanishtfolëse shpesh thirren Països Catalans (Vendet Katalane).

Gjuha evoluoi nga Latinishtja vulgare në kohërat mesjetare rreth Pirenejve lindorë. Spanja e shekullit të XIX-të pa një rilindje letrare katalanase, e cila kulminoi në fillimin e viteve 1900.

Fjala katalanisht rrjedh nga emri territorial i Katalonjës, vetë me etimologji të diskutueshme. Teoria kryesore sugjeron se Catalunya ( Latinisht Gathia Launia ) rrjedh nga emri Gothia ose Gauthia ("Vendi i gotëve"), pasi origjina e kontëve, zotërve dhe njerëzve katalanas u gjet në marshin e Gothias, prej nga Gothland > Gothlandia > Gothalania > Katalonia rrjedhin teorikisht . [1] [2]

Lidhja me gjuhët e tjera romane

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ García Venero 2006.
  2. ^ Burke 1900.