Jump to content

Gorila e malit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gorilla e Malit
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Familja:
Gjinia:
Lloji:
Nënlloji:
G. b. berengei
Emri trinomial
Gorilla beringei beringei
Matschie, 1914
Territori i përhapjes me të kaltër

Gorilla e Malit ( Gorilla beringei beringei) është një nga dy nënspeciet e Gorillave Lindore. Ka dy popullata Gorillash Mali, një në malin vullkanik VirungaAfrikën Qëndrore dhe tjetra në Ugandë

Gorillat e Malit kane flokë më të gjatë e më të errët se gorillat e tjera, kjo u lejon t`i përshtaten si motit të ngrohtë ashtu dhe motit të ftohtë si dhe të udhëtojnë në zona ku temperatura zbret nën 0 gradë Celcius. Zakonisht meshkujt kanë dyfishin e peshës së femrave, rreth 204–227 kg dhe gjatësi nga 1.5 m deri në 1.8 m. Krahët i ka më të gjtë se këmbët dhe mund t`i shtrijë deri në 2.25 m.

Gorillat janë më aktive nga ora 6 e mëngjesit deri në orën 6 të pasdites dhe pjesën më të madhe të këtyre orëve e kalojnë duke ngrënë sasi të mëdha ushqimi që përbëhet nga:

Meshkujt e rritur hanë mbi 34 kg ushqim në ditë ndërsa femrat jo më shumë se 18 kg.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 Commons: Gorilla beringei beringei – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
  1. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura iucn