Jump to content

Granma (jaht)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Granma Përkujtimore në Havana

Granma është jahti që u përdor për transportimin e 82 luftëtarëve të Revolucionit Kuban nga Meksika në Kubë në nëntor 1956 me qëllim të përmbysjes së regjimit të Fulgencio Batista. Kryqëzuesi i kabinës prej 18 metrash u ndërtua në vitin 1943 nga Wheeler Shipbuilding i Brooklyn NY si një varkë e blinduar e praktikës së synuar, marina amerikane C-1994 dhe i modifikuar pas luftës për të akomoduar 12 vetë. "Granma", në anglisht, është një term dhembshurie për një gjysh; jahtet thuhet se janë emëruar për gjyshen e pronarit të mëparshëm.[1][2][3]

Roli në revolucionin kuban[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jahti u ble më 10 tetor 1956 për 50,000 peso meksikane (15,000 dollarë amerikanë) nga një shtetas meksikan i quajtur Schuylkill Products Company, Inc., një tregtar i Meksikës, i cili tregonte se ishte tregtari i armëve të Meksikës, Antonio "The Friend" del Conde, Fidel Kastro.[4] Ndërtuesi, Wheeler Shipbuiding, pastaj i Brooklyn NY, tani i Chapel Hill NC, gjithashtu ndërtoi Pilar Hemingway.[5] Ende nuk dihet se kush e hoqi forca të blinduara të lehta dhe zgjeroi kabinën e pasluftës për të kthyer anijen e stërvitjes në një anije civile. Lëvizja e 26 Korrikut të Kastros kishte tentuar të blinte një avion fluturues Catalina ose një anije shpëtimi detare amerikane me qëllim që të kalonte Gjirin e Meksikës në Kubë, por përpjekjet e tyre ishin penguar nga mungesa e fondeve. Paratë për të blerë Granma ishin rritur në shtetin e Floridës nga ish-Presidenti i Kubës Carlos Prío Socarrás[6] dhe Teresa Casuso Morín.[7]

Menjëherë pas mesnatës më 25 nëntor 1956, në portin meksikan të Tuxpan, Veracruz, Granma u fsheh fshehurazi nga 82 anëtarë të lëvizjes së 26 korrikut duke përfshirë udhëheqësin e tyre, Fidel Kastro, vëllain e tij Raul Castro, Che Guevara dhe Camilo Cienfuegos. Grupi - i cili më vonë u bë i njohur kolektivisht si los expedicionarios del yate Granma (ekspedituesit e jahtit Granma) - pastaj u nis nga Tuxpan në orën 2 të mesnatës.[8] Pas një varg ngjarjesh dhe fatkeqësish, duke përfshirë furnizime të pakta, sëmundje të detit dhe të afërmit, u shpërndanë më 2 dhjetor në Playa Las Coloradas, komuna e Niquero, në provincën moderne Granma (pas anijes), ish pjesë e Provincës më të madhe të Oriente. Granma u pilotua nga Norberto Collado Abreu, një veteran i Marinës Kubane të Luftës së Dytë Botërore dhe aleat i Kastros.[9] Vendndodhja u zgjodh për të simuluar udhëtimin e heroit kombëtar José Martí, i cili kishte rënë në të njëjtin rajon 61 vjet më parë gjatë luftërave të pavarësisë nga sundimi kolonial spanjoll.

Pas revolucionit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Menjëherë pasi forcat revolucionare triumfuan më 1 janar 1959, kryqëzori i kabinës u transferua në Gjirin Havana. Norberto Collado Abreu, i cili kishte shërbyer si drejtues kryesor për udhëtimin e vitit 1956,[9] mori detyrën e ruajtjes së jahteve.

Që nga viti 1976, jahti ka qenë në shfaqje të përhershme në një mbyllje xhami në Memorialin e Granmës pranë Muzeut të Revolucionit në Havana. Një pjesë e Provincës së vjetër të Orientës, ku ekspedita bëri rrëzimin, u emërua Provinca Granma për nder të anijes. UNESCO ka shpallur uljen e Parkut Kombëtar të Granma themeluar në vendin (Playa Las Coloradas)-një Trashëgimisë Botërore për habitatin e saj natyror.[10]

Kuba feston 2 dhjetor si "Dita e Forcave të Armatosura Kubane",[11] dhe një kopje gjithashtu është parakaluar në funksionet shtetërore për të përkujtuar udhëtimin origjinal. Në tribute të tjera, gazeta zyrtare e Komitetit QendrorPartisë Komuniste Kubane është quajtur Granma. Emri i anijes u bë një ikonë për komunizmin kuban.[12]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Fifty years on, Mexico town recalls young Castro, by Frank Jack Daniel, for Reuters. Published November 25, 2006.
 2. ^ Roots of Cuban Revolution lie in the east. Vanessa Arrington, Associated Press July 2006. Accessed 14 January 2007.
 3. ^ Time Magazine 1966 report Arkivuar 2 dhjetor 2008 tek Wayback Machine Accessed 3 December 2006.
 4. ^ Frank Jack Daniel (27 nëntor 2006). "Fifty years on, Mexico town recalls young Castro". Caribbean Net News. Arkivuar nga origjinali më 23 nëntor 2007. Marrë më 2007-12-02. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 23 mars 2019. Marrë më 8 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 6. ^ Thomas, Hugh. Cuba : The Pursuit of Freedom. p584-5.
 7. ^ "HUMANISMO. MEXICO CITY: JANUARY-FEBRUARY 1958, NO. 4". Sotherbys.com. Sotherbys. Arkivuar nga origjinali më 8 maj 2019. Marrë më 28 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Guevara, Ernesto. Pasajes de la guerra revolucionaria. "Una revolución que comienza." A web edition (Spanjisht).
 9. ^ a b "Cuban Revolutionary Collado Abreu Dies". Associated Press. 2008-04-03. Arkivuar nga origjinali më 7 prill 2008. Marrë më 2008-04-03. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Desembarco del Granma National Park". whc.unesco.org. Marrë më 12 shkurt 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Expedición del Granma Online at Cuban Ministry of the Armed Forces
 12. ^ Enrique Oltuski (29 nëntor 2002). Vida Clandestina: My Life in the Cuban Revolution. John Wiley & Sons. fq. 292–. ISBN 978-0-7879-6658-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)