Jump to content

Halldór Orri Björnsson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Halldór Orri Björnsson
Të dhënat vetjake
Emri i plotëHalldór Orri Björnsson
Datëlindja (1987-03-02) 2 mars 1987 (37 vjeç)
VendlindjaReykjavík Islandë
Gjatësia1.85 m (6 ft 1 in)
PozicioniSulmues / Mesfushor–Sulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Falkenbergs FF
Numri25
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2004–2014Stjarnan161(58)
2010SC Pfullendorf (Huazim)7(0)
2014–2015Falkenbergs FF11(0)
2015–Stjarnan18(4)
Karriera ndërkombëtare
2012–Islanda2(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 5 janar 2016
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 27 shkurt 2012

Halldór Orri Björnsson (lindur më 2 mars 1987) është një futbollist islandez që luan aktualisht me Stjarnan FC dhe me kombëtaren islandeze. Ai luan në pozicionin e sulmuesit, por ai mund të luaj edhe në krah të sulmit [1].

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Björnsson ka dalë nga akademia e Stjarnan FC, që nga ajo ditë e deri tashmë, ai vazhdon të jetë lojtar i skuadrës islandeze dhe lojtari kryesor. Në vitin 2010, ai u huazua tek skuadra gjermane SC Pfullendorf, ai luajti 7 Ndeshje duke mos shënuar asnjë gol.

Me Stjarnanin, Björnsson ka luajtur më shumë se 150 ndeshje duke shënuar më shumë se 50 gola.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai bëri debutimin e tij zyrtarë me Islandën më 24 shkurt të vitit 2012 në humbjen me 3–1 kundër Japonisë, ai hyri në fushë në minutën e 84 [2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Feflist

  1. ^ "H. BJÖRNSSON". Soccerway. Marrë më 18 shkurt 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Halldór Orri Björnsson". transfermarkt. transfermarkt. Marrë më 18 shkurt 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)