Haxhi Neziraj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Haxhi Neziraj
Të dhënat personale
Data e lindjes16 mars 1993
Vendi i lindjesLuzern, Zvicër
Gjatësia1.87 m (6 ft 2 in)
PozicioniMesfushor sulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualKF Drita
Numri93
Karriera në rini
2010–2013Luzern
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2013–2016Luzern11(1)
2014–2015Wohlen (huazim)16(0)
2015–2016Schaffhausen (loan)27(4)
2017–2018KS Flamurtari21(1)
2018–KF Drita8(2)
Ekipi kombëtar
2013Shqipëria U-215(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Haxhi Neziraj (lindi më 16 mars 1993) është futbollistë shqiptarë i cili luan si mesfushor sulmues për klubin kosovarë Drita.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Neziraj lindi në Luzern, Zvicër prej prindërve kosovarë nga Gjakova.[1]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

KS Flamurtari[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 30 janar 2017. Neziraj u bashkua klubit të Kategorisë Superiore [KS Flamurtari]].[2] Më 1 shkurt 2017, ai bëri debutimin e tij me Flamurtarin në raundin e katërt në Kupën e Shqipërisë 2016-17 kundër Besëlidhjes duke luajtur në minutën e 29-të si zëvendësues të Ardit Shehaj.

KF Drita[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 31 janr 2018. Neziraj nënshkroi me klubin e Superligës së Kosovës Drita.[3] Më 14 shkurt 2018, ai bëri debutimin e tij me Dritën në çerekfinalen e Kupës së Kosovë 2017-18 kundër Istogut dhe shënoi të vetmin golë duke fituar lojën 0-1.[4]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 7 qershor 2013. Neziraj bëri debutimin e tij me Shqipërinë U-21 në ndeshjen kualifikuese në Kampionatin Evropian UEFA U-21 kundër Hungarisë U-21.[5]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Gega gjen "pykën", merr Nezirajn". Panorama Sport via PressReader. 20 maj 2013. Haxhi Neziraj, 20-vjeçari me origjinë nga Gjakova e ka konfirmuar në vetë të parë afrimin tek U21
  2. ^ "Zyrtare/ Haxhi Neziraj te Flamurtari, mesfushori firmos kontratën". Panorama Sport. 30 janar 2017.
  3. ^ "ZYRTARE: Drita merr Haxhi Nezirajn". GazetaOlle. 31 janar 2018. Arkivuar nga origjinali origjinali më 10 qershor 2018. Marrë më 6 qershor 2018.
  4. ^ "Raste plotë, Neziraj vendimtar". Borozani. 14 shkurt 2018.
  5. ^ "Shqipëri-Hungari 1-2, u nis me humbje". Arkiva e Lajmeve. 7 qershor 2013.