Heinrich Rudolf Hertz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Heinrich Rudolf Hertz
Heinrich Rudolf Hertz
Lindi Heinrich Rudolf Hertz
22 shkurt 1857
Hamburg, Konfederata Gjermane
Vdiq 1 janar 1894 (36 vjet)
Bonn, Perandoria Gjermane
Vendbanimi Gjermani
Kombësia Gjerman
Fusha Elektromagnetizmi
Inxhinieria elektrike
Mekanikë kontakti
Institucionet Universiteti i Kielit
Universiteti i Karlsruhes
Universiteti i Bonit
Alma mater University of Munich
University of Berlin
Këshilltarët e doktoraturës Hermann von Helmholtz
Studentët e doktoraturës Vilhelm Bjerknes
I njohur për Mekanikë kontakti
Rrezatimi elektromagnetik
Emagram
Antena parabolike
Efekti i dritës elektrike
Kon hertzian
Antena e dipoli hertzian
Vektori hertzian
Ekuacioni Hertz-Knudsen
Parimi i lakimit më të vogël të Hertz
Çmime të rëndëshishme Medalja Matteucci (1888)
Medalja Rumford (1890)
Nënshkrimi

Heinrich Rudolf Hertz (22 shkurt 1857 - 1 janar 1894) ishte një fizikan gjerman i cili provoi në mënyre përfundimtare ekzistencën e valëve elektromagnetike të parashikuar nga ekuacionet e elektromagnetizmitXhames Klerk Maxwell. Njësia e frekuencës - ciklit për sekondë - u quajt "hertz" në nder të tij.[1]

Jetëshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Heinrich Rudolf Hertz lindi në 1857 në Hamburg, atëherë një shtet sovran i Konfederatës Gjermane, në një familje Hanseatike të begatë dhe të kulturuar. Prindërit e tij ishin Gustav Ferdinand Hertzref name="st-andrews">"Biography: Heinrich Rudolf Hertz" (në anglisht). MacTutor History of Mathematics archive. Marrë më 2 shkurt 2013.</ref> dhe Anna Elisabeth Pfefferkorn.

Ndërsa studionte në Gelehrtenschule des Johanneums në Hamburg, Hertz tregoi një aftësi për shkencat, si dhe gjuhët, duke mësuar arabisht dhe sanskritisht. Ai studioi shkenca dhe inxhinieri në qytetet gjermane të Dresdenit, Mynihut dhe Berlinit, ku ai studioi nën Gustav Kirchhoff dhe Hermann von Helmholtz. Në vitin 1880, Hertz mori doktoratën e tij nga Universiteti i Berlinit dhe për tre vitet e ardhshme mbeti për studime post-doktorature nën Helmholtz, duke shërbyer si ndihmësin e tij. Në vitin 1883, Hertz mori një post si pedagog në fizikën teorike në Universitetin e Kielit. Në vitin 1885, Hertz u bë një profesor i rregullt në Universiteti i Karlsruhes.

Në 1886, Hertz u martua me Elisabeth Doll, vajza e Max Doll, një lektor në gjeometri në Karlsruhe. Ata kishin dy vajza: Johanna, e lindur më 20 tetor 1887 dhe Mathilde, e lindur më 14 janar 1891, e cila vazhdoi të bëhej një biologe e shquar. Gjatë kësaj kohe Hertz kreu hulumtimin e tij historik në valët elektromagnetike.

Hertz mori një pozicion të Profesorit të Fizikës dhe Drejtorit të Institutit të Fizikës në Bon më 3 prill 1889, një pozicion që e mbajti deri në vdekjen e tij. Gjatë kësaj kohe ai punoi në mekanikën teorike me punën e tij të botuar në librin Die Prinzipien der Mechanik në neuem Zusammenhange dargestellt (Parimet e mekanikës të paraqitura në një formë të re), botuar pas vdekjes në vitin 1894.

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1892, Hertz u diagnostikua me një infeksion (pas një periudhe migrene të rëndë) dhe iu nënshtrua operacioneve për të trajtuar sëmundjen. Ai vdiq pas ndërlikimeve në operacion në përpjekjet për të rregulluar gjendjen e tij që ishte shkaktare e këtyre migrenave, të cilat disa konsiderojnë se ishin një gjendje malinje e kockave. Ai vdiq në moshën 36 vjeç në Bonn, Gjermani më 1894 dhe u varros në Varrezat Ohlsdorf në Hamburg.[2][3]

Gruaja e Hertz, Elisabeth Hertz (mbiemri i vajzërisë Doll]] (1864–1941), nuk u martua përsëri. Hertz la dy vajza, Johanna (1887–1967) dhe Mathilde (1891–1975). Vajzat e Hertz nuk u martuan kurrë dhe ai nuk ka pasardhës.[4]

Punime shkencore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Untersuchungen über die Ausbreitung der elektrische Kraft, Berlino 1892
  • Die Prinzipien der Mechanik in neuem Zusammenhange dargestellt, J. A. Barth, Leipzig 1894;

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ IEC History Arkivuar 2 qershor 2013 tek webcite. Iec.ch.
  2. ^ "Hamburger Friedhöfe » Ohlsdorf » Prominente". Arkivuar nga origjinali origjinali më 24 janar 2018. Marrë më 4 nëntor 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Plan Ohlsdorfer Friedhof (Map of Ohlsdorf Cemetery). friedhof-hamburg.de.
  4. ^ Susskind, Charles. (1995). Heinrich Hertz: A Short Life. San Francisco: San Francisco Press. ISBN 0-911302-74-3