Helmimi nga ushqimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ushqimi i ruajtur keq në frigorifer.

Helmimi nga ushqimi apo sëmundja e shkaktuar nga ushqimi[1] është çdo sëmundje që rezulton nga kontaminimi i ushqimit nga bakteret patogjene, viruset ose parazitët,[2] si dhe prionët (agjentët e sëmundjes së lopës së çmendur) dhe toksinat si aflatoksinat në kikirikë, kërpudhat helmuese, dhe lloje të ndryshme fasulesh që nuk janë zier për të paktën 10 minuta.

Simptomat ndryshojnë në varësi të shkakut, por shpesh përfshijnë të vjella, ethe dhe dhimbje dhe mund të përfshijnë diarre. Periudhat e të vjellave mund të përsëriten me një vonesë të gjatë në mes, sepse edhe nëse ushqimi i infektuar është eliminuar nga stomaku në periudhën e parë, mikrobet, si bakteret (nëse ka), mund të kalojnë përmes stomakut në zorrë dhe të fillojnë të shumohen. Disa lloje mikrobesh qëndrojnë në zorrë.

Për ndotësit që kërkojnë një periudhë inkubacioni, simptomat mund të mos shfaqen për orë deri në ditë, në varësi të shkakut dhe sasisë së konsumit. Periudhat më të gjata të inkubacionit kanë tendencë të bëjnë që të prekurit të mos i lidhin simptomat me produktin e konsumuar, kështu që ata mund t'i atribuojnë keq simptomat, për shembull, gastroenteritit.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:DorlandsDict
  2. ^ "Foodborne Illness - Frequently Asked Questions". US Centers for Disease Control and Prevention. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2011. Marrë më 3 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)