Hemigalinae

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Hemigalinae
Banded palm civet 10.jpg
Civeti i palmave me shirita (Hemigalus derbyanus)
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Hemigalinae
Genera

Hemigalinae është një nënfamiljë e Viverridae të shprehura dhe të parë të përshkruara nga John Edward Gray në 1864.[1]  Ky nënfamiljë përfshin katër monospecie  :[2]

Gjinia Speciet Imazhi
Hemigalus Jourdan, 1837[3] Civet i palmave me shirita (H. derbyanus)
Cynogale Gray, 1837 Civeti vidër (C. bennettii) Mampalon.jpg
Diplogale Thomas, 1912 Civeti i palmave i Hosetit (D. hosei) HemigaleHoseiSmit.jpg
Chrotogale Thomas, 1912 Civeti i palmave i Ovstonit (C. owstoni) Chrotogale owstoni PWP.jpg

Anatomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bishtat e specieve Hemigalinae janë unazuar . Gishtërinjtë dhe mesi i pjesës së poshtme të tarsusit janë tullac. Frenum , pjesa e sipërme, dhe anët e pjesës së poshtme janë me flokë. Orbit është e papërsosur.[1]

Hemigalinae ngjajnë me Viverrinae në mbajtjen e gjëndrave aromë të pranishme në të dy gjinitë dhe plotësisht perineal, por që ndryshojnë nga struktura e tyre më e thjeshtë, e cila konsiston në mashkullin e një qese të cekët, më të vogël, me buzë më pak të trishtuara, të vendosura në mes të skrotumit dhe penisit , por duke mos u zgjeruar në asnjërën. Tek femrat, gjëndrat aromatike përbëhen nga një palë puçrra, secila me një zbukurim në formë të çarë, e vendosur një në secilën anë të vulvës dhe pak prapa saj dhe në një eminencë të zakonshme, zona perineale pas kësaj eminence duke qenë e zhveshur. Lafshë është e gjatë dhe të varur. Këmbët janë pothuajse të ndërmjetme në strukturë midis atyre të Viverrinae dhe Paradoksurinae  , por më shumë si të fundit, të dy i kyçit të dorës dhe putrat metatarsal duke u zhvilluar mirë, të dyfishtë, dhe bashkimin e shputës jastëk poshtë, dhe si të gjerë si ajo është në pikën e kontaktit. Por këmbët, janë dukshëm më të ngushta, karpalët dhe metatarsalët konvergojnë dhe takohen më lart, në mënyrë që një zonë shumë më e madhe e sipërfaqes nën sipërfaqe të jetë me flokë. Zona midis katër shifrave kryesore dhe jastëkut planar është e mbuluar me flokë të shkurtër, dhe jastekët e shifrave të treta dhe të katërta të këmbës së pasme janë të ndara si në Viverrinae, jo të përfshira si në Paradoksurinae. Kthetrat tërheqëse nuk mbrohen nga lobet e lëkurës.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Gray, J. E. (1864). "A revision of the genera and species of viverrine animals (Viverridae), founded on the collection in the British Museum". Proceedings of the Zoological Society of London for the year 1864: 502–579. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Wozencraft, W.C. (2005). "Hemigalinae". përmbledhur nga Wilson, D.E.; Reeder, D.M (red.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (bot. 3rd). Johns Hopkins University Press. fq. 552–553. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Jourdan, C. (1837). "Mémoire sur deux mammifères nouveaux de l'Inde, considérés comme types des deux genres voisins des Paradoxures, genres Hémigale et Ambliodon". Comptes rendus hebdomadaires des séances de l'Académie des sciences: 442–447. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Pocock, R. I. (1939). "Hemigalinae". The fauna of British India, including Ceylon and Burma. Vëll. Mammalia. – Volume 1. London: Taylor and Francis. fq. 450–457. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)