Ibn Amire

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ahmed ibn Abdullah Ibn Amira (1186 - vdiq rreth vitit 1250) ishte historianë, poetë dhe dijetarë gjatë regjimit të dinastisë Almohad.[1] Ibn Amira ishte Kadi i Majorkës dhe punoi për sulltanin në Valencia dhe Sevilja. Ai u zhvendos në Majorka pas rënies së Valenciës më 1238 dhe vazhdoi të punoj për sulltanin.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ibn Amira lindi në Alzira, në provincën e Valenciës. Ai lindi në një familje berbere themeluar në Shatiba (Xàtiva, Valencia), prej shekullit njëmbëdhjetë. Ai filloi studimet e tij në Alzira dhe u përqendrua në hadith, fikh (jurisprudencë islame) dhe letërsi. Ai u mësoi nga disa dijetarë më të famshëm të kohës së tij, siç janë muhadithi Ebu Rabi ibn Salim dhe gramatikani el-Shalaubin.[2]

Ibn Amira ishte gjithashtu autor i një dorëshkrimi rreth historisë së Majorka, Tarij Mayurqa. Dorëshkrimi (i shkruar midis 1203 dhe 1232) u përkthye në spanjisht nga historiani Guillem Rosselló Bordoy.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Margarita Lachica, Poetas Arabes del Pais Valenciano, p. 32 (in Spanish) [1] (retrieved 5 shtator 2008)
  2. ^ Garulo, Teresa (2017). "Ibn ʿAmīra, Abū l-Muṭarrif". përmbledhur nga Fleet, Kate; Krämer, Gudrun; Matringe, Denis; Nawas, John; Rowson, Everett (red.). Encyclopaedia of Islam (bot. 3rd)). Brill Publishers. f. 104. ISBN 9789004335721. Arkivuar nga origjinali origjinali më 27 shtator 2018. Marrë më 9 qershor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)