Ignjac Lojola

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ignjac Lojola SJ (spanjisht: Ignacio de Loyola; latinisht: Ignatius de Loyola; i lindur Íñigo López de Oñaz y Loyola ; rr. 23 October 1491 [1] – 31 korrik 1556), i nderuar si Shën Ignjaci i Lojolës, ishte një prift dhe teolog katolik spanjoll, i cili, së bashku me Peter Faber dhe Francis Xavier, themeluan rendin fetar të Shoqërisë së Jezusit (Jezuitët). dhe u bë gjenerali i parë i saj superior, në Paris në vitin 1541. [2] Ai parashikoi qëllimin e Shoqërisë së Jezusit që të ishte puna dhe mësimdhënia misionare . Përveç betimeve të dëlirësisë, bindjes dhe varfërisë së urdhrave të tjerë fetarë në kishë, Lojola krijoi një zotim të katërt për jezuitët e bindjes ndaj Papës, për t'u përfshirë në projekte të shuguruara nga Papa. [3] Jezuitët ishin të dobishëm në udhëheqjen e Kundër-Reformimit . [4]

Si një ish-ushtar, Ignjaci i kushtoi vëmendje të veçantë formimit shpirtëror të rekrutëve të tij dhe e regjistroi metodën e tij në Ushtrimet Shpirtërore (1548). Me kalimin e kohës, metoda është bërë e njohur si spiritualiteti Ignjacian .

Ignjac Lojola u lumturua në vitin 1609 dhe u shpall shenjt, më 12 mars 1622. Dita e festës së tij kremtohet më 31 korrik. Ai është shenjt mbrojtës i provincave baske të Gipuzkoa dhe BiskShenjay, si dhe i Shoqërisë së Jezusit. Ai u shpall shenjt mbrojtës i të gjitha pushimeve shpirtërore nga Papa Piu XI në 1922.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Bartoli, Daniello (1855). History of the Life and Institute of St. Ignatius de Loyola: Founder of the Society of Jesus. New York: Edward Dunigan and Brother. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Caraman, Philip (1990). Ignatius Loyola: A Biography of the Founder of the Jesuits'. San Francisco: Harper & Row. ISBN 978-0062501301. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • August Derleth, St. Ignatius and the Company of Jesus, Vision Books, 1956. LCCN 56-7278
 • Foss, Michael (1969). The Founding of the Jesuits, 1540. Turning Points in History Series. London: Hamilton. ISBN 0-241-01513-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • García Villoslada, Ricardo (1986). San Ignacio de Loyola: Nueva biografía (në spanjisht). La Editorial Católica. ISBN 84-220-1267-7.
 • Meissner, William (1992). Ignatius of Loyola: The Psychology of a Saint. New Haven: Yale University Press. ISBN 0-300-06079-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • O'Malley, John W. (1993). The First Jesuits. Cambridge: Harvard University Press. ISBN 0-674-30312-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Life of St. Ignatius of Loyola, TAN Books, 1997.  ISBN 978-0-89555-345-4.
 • St. Ignatius of Loyola, TAN Books, 2008.  ISBN 978-0-89555-624-0.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ García Villoslada, Ricardo (1986). San Ignacio de Loyola: Nueva biografía (në spanjisht). La Editorial Católica. ISBN 84-220-1267-7. We deduce that, (...), Iñigo de Loyola should have been born before 23 October 1491.
 2. ^ Idígoras Tellechea, José Ignacio (1994). "When was he born? His nurse's account". Ignatius of Loyola: The Pilgrim Saint. Chicago: Loyola University Press. fq. 45. ISBN 0-8294-0779-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Ignatius of Loyola (1970). The Constitutions of the Society of Jesus. Përkthyer nga Ganss, George E. Institute of Jesuit Sources. fq. 249. ISBN 9780912422206. The entire meaning of this fourth vow of obedience to the pope was and is in regard to the missions ... this obedience is treated: in everything which the sovereign pontiff commands. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Nugent, Donald (1974). Ecumenism in the Age of the Reformation: The Colloquy of Poissy. Harvard University Press. fq. 189. ISBN 0-674-23725-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)