Françesk Saveri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shenjtor
Françesk Xavier, S.J.
Një pikturë e Shën Françesk Xavier, e mbajtur në Muzeun e Qytetit Kobe
Apostle to the Far East
Lindur7 Pril 1506
Javier, Mbretëria Navarre (në ditët e sotme Spanjë)
VdekurGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Ishulli Shangchuan, Arkipelagu Chuanshan, Taishan, Kinë
Nderuar nëKisha Katolike
Bashkësia Anglikane[1]
Lutheranism[2]
Bekuar25 Tetor 1619 nga Papa Pali V
Kanonizuar12 Mars 1622 nga Papa Gregori XV
Festa3 Dhjetor
AtributeKryq; predikues që mban një zemër të ndezur; zile; Globe; anijes; Jezuit me mjekër të ri në shoqërinë e Shën Ignatius Loyola; Jezuit me mjekër të ri me një pishtar, flakë, kryq dhe zambak
PatronazhiMisionet afrikane; Agartala, Indi; Ahmedabad, Indi; Alexandria, Luiziana; Apostullimi i Lutjes; Australia; Mumbai, Indi; Borneo; Cape Town, Afrika e Jugut; Kina; Dinajpur, Bangladesh; India Lindore; Etërit e gjakut të çmuar; misione të huaja; Freising, Gjermani; Goa, Fixhi, Indi; Green Bay, Wisconsin; India; Indianapolis, Indiana; Key West, Florida; Universiteti Sophia, Tokio, Japoni; Universiteti i Shën Françesk Xavier; Sucre, Bolivi; Joliet, Illinois; Kabankalan, Filipine; Nasugbu, Batangas, Filipine; Abuyog, Leyte, Filipine; Alegria, Cebu, Filipine; Makao; Madagaskar; dioqeza e Malindit, Kenia; misionarë; Misionarët e gjakut të çmuar; Navara, Spanjë; Navigatorë; Zelanda e Re; misionet e famullisë; epidemitë e murtajës; Përhapja e Besimit; Zagreb, Kroaci; Indonezia; Malacca; Malajzi; Mongoli; Sri Lanka

Françesk Xavier, SJ ( /z eɪ v i ər, Z æ v i - / ; i lindur Francisco de Jasso y Azpilicueta ;Latinisht Françesk Xaverius ; Baskisht : Frantzisko Xabierkoa ; Spanjollisht : Francisco Javier ; Portugalisht : Francisco Xavier ; 7 Prill 1506 – 3 dhjetor 1552), ishte një misionar katolik nga Navara cili ishte bashkëthemelues i Shoqërisë së Jezusit .

Lindur në Javier (Xavier në Spanjishten e Vjetër dhe në Navarro-Aragonese ), Mbretëria e Navarras (në Spanjën e sotme), ai ishte një shoqërues i Ignatius i Loyola dhe një nga shtatë jezuitët e parë që morën premtime për mposhtjen e varfërisë dhe dëlirësi në Montmartre, Paris, në 1534. [3] Ai drejtoi një mision të gjerë në Azi, kryesisht në Perandorinë Portugeze të kohës dhe ishte me ndikim në punën e ungjillëzimit, veçanërisht në Indi. Inkuizicioni Goa u propozua nga Françesk Xavier. [4] [5] Ai ishte gjithashtu misionari i parë i krishterë që u fut në Japoni, Borneo, Ishujt Maluku dhe zona të tjera. Në ato zona, duke luftuar për të mësuar gjuhët vendase dhe përballë kundërshtimit, ai pati më pak sukses sesa kishte shijuar në Indi. Xavier do të zgjaste predikimin e tij misionar në Kinë kur vdiq në ishullin Shangchuan .

Ai u bekua nga Papa Pali V në 25 Tetor 1619 dhe u kanonizua nga Papa Gregori XV në 12 Mars 1622. Në 1624 ai u bë bashkë-mbrojtës i Navarres. I njohur si "Apostulli i Indive" dhe "Apostulli i Japonisë", ai konsiderohet të jetë një nga misionarët më të mëdhenj që nga Apostulli Pali. Më 1927, Papa Pius XI botoi dekretin "Apostolicorum in Missionibus", me emrin Françesk Xavier, së bashku me Terezen e Lisjës, bashkë-mbrojtës të të gjitha misioneve të huaja. [6] Ai tani është bashkë-mbrojtës i Navarre me Fermin . Dita e Navarre në Navarre, Spanjë, shënon në ditët e sotme përvjetorin e vdekjes së Francis Xavier, më 3 dhjetor 1552.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kalaja e familjes Xavier u ble më vonë nga Shoqëria e Jezusit.

Françesk Xavier lindi në kështjellën mbretërore të Xavier, në Mbretërinë e Navarre, më 7 prill 1506 sipas një regjistri familjar. Ai ishte djali më i ri i Juan de Jasso y Atondo, seneschal i kështjellës Xavier, i cili i përkiste një familjeje të begatë bujqësore dhe kishte fituar një doktoratë juridike në Universitetin e Bolonjës . Baskisjt [7] dhe Romance [8] ishin dy gjuhët e tij amtare . Juan më vonë u bë këshilltar i fshehtë dhe ministër i financave për mbretin John III të Navarre ( Jean d'Albret ). Nëna e Françeskut ishte Doña María de Azpilcueta y Aznárez, trashëgimtare e vetme e dy familjeve fisnike të Navarrese. Ai ishte në lidhje me të me teologun dhe filozofin e madh Martín de Azpilcueta .

Në 1512, Ferdinand, Mbreti i Aragonës dhe regjent i Castile, pushtuan Navarre, duke iniciuar një luftë që zgjati mbi 18 vjet . Tre vjet më vonë, babai i vdiq kur Françesku ishte vetëm nëntë vjeç. Më 1516, vëllezërit e Françeskut morën pjesë në një përpjekje të dështuar Navarrese-Franceze për të dëbuar pushtuesit Spanjoll nga mbretëria. Guvernatori Spanjoll, Kardinal Cisneros, konfiskoi tokat e familjes, shkatërroi murin e jashtëm, portat dhe dy kullat e kështjellës së familjes, dhe mbushi në shtrat. Për më tepër, lartësia e mbajtjes u ul përgjysmë. [9] Mbeti vetëm vendbanimi i familjes brenda kështjellës. Më 1522 një nga vëllezërit e Françeskut mori pjesë me 200 fisnikë të Navarreses në rezistencën e guximshme por të dështuar kundër Kontit Castilian të Mirandës në Amaiur, Baztan, pozicioni i fundit territorial i Navarreses në jug të Pireneves.

Në 1525, Françesku shkoi për të studiuar në Paris në Collège Sainte-Barbe, Universiteti i Parisit, ku ai do të kalonte njëmbëdhjetë vitet e ardhshme. Në ditët e para ai fitoi një reputacion si një atlet dhe një bluzë e lartë. [10]

Në 1529, Françesku ndau banesa me mikun e tij Pierre Favre . Një student i ri, Ignatius i Loyola, erdhi në dhomë me ta. [10] Në 38, Ignatius ishte shumë më i vjetër se Pierre dhe Francis, të cilët ishin të dy 23 vjeç në atë kohë. Ignatius e bindi Pierre të bëhej prift, por nuk ishte në gjendje të bindte Françeskun, i cili kishte aspirata të përparimit në botë. Në fillim Françesku e konsideroi banakun e ri si shaka dhe ishte sarkastik në lidhje me përpjekjet e tij për të kthyer studentë. [10] Kur Pierre la shtëpizat e tyre për të vizituar familjen e tij dhe Ignatius ishte vetëm me Francis, ai ishte në gjendje të prishë ngadalë rezistencën e Francis. Sipas shumicës së biografive, Ignatius thuhet se ka shtruar pyetjen: "Çfarë do të përfitojë një njeri për të fituar tërë botën dhe të humbasë shpirtin e tij?" [11] Sidoqoftë, sipas James Broderick një metodë e tillë nuk është karakteristike për Ignatius dhe nuk ka asnjë provë që ai e ka përdorur atë fare. [10]

Më 1530 Françesku mori gradën Master i Arteve dhe më pas dha mësim për filozofinë Aristoteliane në Kolegjin Beauvais, Universiteti i Parisit . [10]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Holy Men and Holy Women" (PDF). Churchofengland.org (në anglisht).
 2. ^ "Notable Lutheran Saints". Resurrectionpeople.org (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 maj 2019. Marrë më 28 prill 2020.
 3. ^ Attwater (1965), f. 141.
 4. ^ Rao, R.P (1963). Portuguese Rule in Goa: 1510-1961 (në anglisht). Asia Publishing House. fq. 43.
 5. ^ "Goa Inquisition". The New Indian Express (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2016. Marrë më 2017-06-26.
 6. ^ Pope Pius XI (14 dhjetor 1927). "Apostolicorum in Missionibus". Papal Encyclicals Online (në anglisht). Marrë më 1 nëntor 2014.
 7. ^ euskara.euskadi.net (in frëngjisht) François Xavier naquit au sud de cette démarcation à la limite de l'Aragon (1506) et vécut dans son château natal de Xavier jusqu'à l'âge de 19 ans. C'est là qu'il apprit ses deux premières langues: d'une part le basque dans sa famille bascophone (de la région du Baztan et de la Basse-Navarre) et avec ceux qui arrivaient des provinces voisines encore bascophones au château et d'autre part la langue romane de son entourage géographique immédiat. Ce qui explique pourquoi le missionraire navarrais désignera l'euskara comme "sa langue naturelle bizcayenne" (1544), terme très étendu à cette époque.
 8. ^ Navarro-Aragonese, called Romance at this time was also a language spoken in the surrounding area. Romance languages are the result of the changes suffered by spoken Latin through the centuries. Hispanic Romance languages were born in the North of the Peninsula (Galician, Leonese, Castilian, Navarro-Aragonese, Catalonian).
 9. ^ Sagredo Garde, Iñaki. Navarra. Castillos que defendieron el Reino. Pamiela, 2006. ISBN 84-7681-477-1
 10. ^ a b c d e Brodrick 1952.
 11. ^ Butler, Rev. Alban. "St Francis Xavier, Confessor, Apostle of the Indies". The Lives of the Fathers, Martyrs and Other Principal Saints, Vol. III (në anglisht). ewtn.com. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 6 prill 2015.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ky artikull përfshin materiale nga Enciklopedia e Fesë Schaff-Herzog
 • Attwater, Donald. (1965) Një Fjalor i Shenjtorëve . Penguin Books, Middlesex, Angli. Ribotim: 1981.
 • Brodrick, James (1952). Saint Francis Xavier (1506–1552) (në anglisht). London: Burns, Oates & Washbourne Ltd. fq. 558.
 • Coleridge, Henry James (1872) [1876]. The life and letters of St. Francis Xavier (në anglisht). Vëll. 1. London: Burns and Oates. Arkivuar nga origjinali më 2008. Marrë më 4 nëntor 2014. {{cite book}}: Shiko vlerat e datave në: |archivedate= (Ndihmë!)
 • De Rosa, Giuseppe (2006). Gesuiti (në italisht). Elledici. fq. 148. ISBN 9788801034400. De Rosa, Giuseppe (2006). Gesuiti (në italisht). Elledici. fq. 148. ISBN 9788801034400. De Rosa, Giuseppe (2006). Gesuiti (në italisht). Elledici. fq. 148. ISBN 9788801034400.
 • George M. Moraes (1952): St. Francis Xavier, Nuncio Apostolik (1542-52), Bombay, Konkan Institute of Art and Science, 35p.
 • Jou, Albert (1984). Shenjti në një Mision . Anand Press, Anand, Indi.
 • Pinch, William R., "Trupi dhe kulti i Shën Françesk Xavier, 1552-1623", në Mathew N. Schmalz dhe Peter Gottschalk ed. Angazhimi i feve të Azisë Jugore: Kufijtë, Ndarjet dhe Rezistencat (New York, University University of New York Press, 2011)

Leximi më tej[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]