Jump to content

Ikari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"Rënia e Ikarit" nga Jacob Peter Gowy (1635–1637)

mitologjinë greke, Ikari ishte djali i mjeshtrit mjeshtër Dedali, arkitekti i labirintitKretës. Pasi Tezeu, mbreti i Athinës dhe armiku i Minosit, u arratis nga labirinti, mbreti Minos dyshoi se Ikari dhe Dedali kishin zbuluar sekretet e labirintit dhe i kishin burgosur ata - ose në një kullë të madhe me pamje nga oqeani ose vetë labirinti, në varësi të llogarisë. [1] [2] Ikari dhe Dedali shpëtuan duke përdorur krahët e Dedali të ndërtuar nga puplat, fijet nga batanijet, rrobat dhe dylli i bletës. [3] Dedalus e paralajmëroi Ikarin fillimisht për vetëkënaqësinë dhe më pas për mendjemadhësinë, duke e udhëzuar që të mos fluturonte as shumë ulët e as shumë lart, që lagështia e detit të mos i bllokonte krahët ose nxehtësia e diellit t'i shkrinte ato. [3] Ikari injoroi udhëzimet e Dedalus për të mos fluturuar shumë afër diellit, duke bërë që dylli i bletës në krahët e tij të shkrihej. Icarus ra nga qielli, u zhyt në det dhe u mbyt. Miti lindi idiomën "fluturo shumë afër diellit".

Në disa versione të përrallës, Dedalus dhe Ikari arratisen me anije. [1] [4]

Dedali, Ikari, Mbretëresha Pasiphaë, dhe dy nga shoqëruesit e saj në një mozaik romak nga Zeugma, Commagene
Rënia e Ikari. Afresk antik nga Pompei, 40–79 pas Krishtit

Babai i Ikarit, Dedali, një mjeshtër shumë i talentuar athinas, ndërtoi një labirint për mbretin Minos të Kretës pranë pallatit të tij në Knosos për të burgosur Minotaurin, një përbindësh gjysmë njeri, gjysmë dem i lindur nga gruaja e tij dhe demi Kretan. Minosi e burgosi vetë Dedalin në labirint, sepse ai besonte se Dedali i dha vajzës së Minos, Ariadnës, një gjilpërë [5] (ose top me fije) në mënyrë që të ndihmonte Tezeun të shpëtonte nga labirinti dhe të mundte Minotaurin.

Vajtimi për Ikari (1898) nga HJ Draper

Daedali krijoi dy palë krahë për veten dhe djalin e tij, të bëra nga pendë metalike e mbajtur në një kornizë lëkure nga dylli i bletës. Para se të përpiqej të ikte nga ishulli, ai paralajmëroi të birin të ndiqte rrugën e tij të fluturimit dhe të mos fluturonte shumë afër diellit ose shumë afër detit, por, i mposhtur nga marramendja gjatë fluturimit, Ikari nuk iu bind të atit dhe u ngjit më lart në qiell. Pa paralajmërim, nxehtësia nga dielli zbuti - dhe shkriu - dyllin e bletës (të cilin Ikari mund ta ndjente duke i rrjedhur në krahët e tij). Pastaj ranë pendët (një nga një). Ikari vazhdoi të përplaste "krahët" e tij duke u përpjekur të qëndronte lart, por ai kuptoi se nuk i kishte mbetur asnjë pendë dhe se po përplaste krahët e tij të zhveshur. Ai pa edhe pendë të lirshme dhe ato po binin si fjolla bore. Më në fund, ai ra në det, u fundos në fund dhe u mbyt. Dedali qau për djalin e tij dhe e quajti vendin më të afërt Ikari (një ishull në jugperëndim të Samos) në kujtim të tij. Sot, vendi i supozuar i varrosjes së tij në ishull mban emrin e tij, dhe deti pranë Icaria në të cilin ai u mbyt quhet Deti Ikarian. [6] [7] Me shumë pikëllim, Dedali shkoi në tempullin e Apollonit në Siçili dhe vari krahët e tij si një ofertë për të mos u përpjekur të mos fluturonte më. [8] Sipas skolisë mbi Euripidin, Ikari e ka bërë veten më të madh se Helios, vetë Dielli, dhe perëndia e ndëshkoi duke drejtuar rrezet e tij të fuqishme drejt tij, duke shkrirë dyllin e bletës. Më pas, ishte Helios ai që e quajti Detin Ikarian sipas Ikarit. [9]

Një afresk në Pompei që përshkruan Daedali dhe Ikari, shekulli I

Shkrimtarët helenistikë japin variante eumerizuese në të cilat ikja nga Kreta ishte në fakt me varkë, e siguruar nga Pasiphaë, për të cilën Dedali shpiku velat e para, për të kapërcyer galerat e Minosit në ndjekje, se Icarus ra në det gjatë rrugës për në Siçili dhe u mbyt, dhe se Herakliu ngriti një varr për të. [10] [11]

Letërsia klasike

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ikja e Ikarit u aludua shpesh nga poetët grekë kalimthi dhe u tregua shkurt në Pseudo-Apollodorus. [12] Shkrimtarët Augustanë që shkruan për të në latinisht përfshijnë Hyginus, i cili tregon në Fabula për dashurinë e gjedhit të Pasiphaës, vajzës së Diellit, që rezultoi në lindjen e Minotaurit, si dhe Ovidit, i cili tregon historinë e Icarus në disa gjatësia në Metamorfozat (viii.183–235), dhe i referohet diku tjetër. [13]

Reliev i shekullit XVII me një labirint Kretan poshtë djathtas (Musée Antoine Vivenel)

Interpretimi letrar e ka konsideruar mitin e Ikarit si pasojë e ambicies së tepruar. Një studim i lidhur me Ikarin i mitit Dedali u botua nga helenistja franceze Françoise Frontisi-Ducroux. [14] Në psikologji, ka pasur studime sintetike të kompleksit Ikarus në lidhje me marrëdhënien e supozuar midis magjepsjes për zjarrin, enurezës, ambicies së lartë dhe ascensionizmit. [15] Termi kompleks Icarus përkufizohet nga NGHIALAGI.net si, "Një formë e mbikompensimit ku një individ, për shkak të ndjenjave të inferioritetit, formulon aspirata madhështore për arritje në të ardhmen, pavarësisht mungesës së talentit të duhur, përvojës dhe/ose lidhjeve personale. Një person i tillë shpesh shfaq elitizëm të ushqyer nga mendjemadhësia dhe shkëputja nga realiteti shoqëror." [16] Në mendjen psikiatrike, tiparet e sëmundjes u perceptuan në formën e ekstazës emocionale të varur - të lartë dhe depresive - të ulët të çrregullimit bipolar. Henry Murray, pasi propozoi termin kompleks Icarus, me sa duket gjeti simptoma veçanërisht në maninë ku një person është i dhënë pas lartësive, i magjepsur nga zjarri dhe uji, narcisist dhe i vëzhguar me njohje imagjinare fantastike ose të largët. [17] Mashtrimi Ikarit i Seth Godin 2012, tregon ndryshimin historik në mënyrën se si kultura perëndimore e përhapi dhe interpretoi mitin e Icarusit duke argumentuar se "Ne priremi të harrojmë se Icarus gjithashtu u paralajmërua të mos fluturonte shumë poshtë, sepse uji i detit do të shkatërronte ashensorin në krahët e tij. Të fluturosh shumë poshtë është edhe më i rrezikshëm se të fluturosh shumë lart, sepse ndihet në mënyrë mashtruese i sigurt." [18] Çdo studim dhe analizë e mitit pajtohet se Ikari ishte shumë ambicioz për të mirën e tij.

 • Bladud, një mbret legjendar i britanikëve, supozohej se kishte vdekur kur krahët e tij të ndërtuar dështuan
 • Etana, një lloj "Icarus babilonas" [19]
 • Kua Fu, një mit kinez për një gjigant që ndoqi diellin dhe vdiq duke u afruar shumë
 • Sampati, një mit indian për një zog që humbi krahët ndërsa përpiqej të shpëtonte vëllanë e tij më të vogël nga dielli
 1. ^ a b March, Jennifer R. (2014). Dictionary of Classical Mythology (bot. 2nd). Oxford: Oxbow Books. fq. 260. ISBN 9781782976356. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Metamorphoses (Kline) 8, the Ovid Collection, Univ. of Virginia E-Text Center". ovid.lib.virginia.edu. Marrë më 17 nëntor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b "CommonLit | The Myth of Daedalus and Icarus by Ovid". CommonLit (në anglisht). Marrë më 17 tetor 2022.
 4. ^ Elder, Pliny the (21 maj 2015). Pliny the Elder: The Natural History Book VII (with Book VIII 1–34) (në anglisht). Bloomsbury Publishing. fq. 236. ISBN 978-1-4725-2101-9.
 5. ^ clew – a ball of yarn or thread. The etymology of the word "clue" is a direct reference to this story of the Labyrinth.
 6. ^ Graves, Robert (1955). "92 – Daedalus and Talus". The Greek Myths. ISBN 0-14-007602-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Translated by A. S. KlineUniversity of Virginia Library.edu Retrieved 3 July 2005.
 8. ^ "Icarus and Daedalus.Pdf". Docslib. Marrë më 28 nëntor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Mastronarde, Donald J. (2017). Preliminary Studies On the Scholia to Euripides (PDF). Berkeley, California: California Classical Studies. fq. 149–150. ISBN 9781939926104. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Smith, William, red. (1867). A Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Pinsent, J. (1982). Greek Mythology. New York: Peter Bedrick Books. ISBN 0-600-55023-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Epitome of the Biblioteca i.11 and ii.6.3.
 13. ^ Gareth D. Williams, Banished voices: readings in Ovid's Exile Poetry (Cambridge University Press, 1994), p. 132 online.
 14. ^ Frontisi-Ducroux, Françoise (1975). Dédale: Mythologie de l'artisan en Grèce Ancienne. Paris: François Maspero. fq. 227. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Wiklund, Nils (1978). The icarus complex. Lund: Doxa. ISBN 91-578-0064-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Icarus Complex meaning and definition". nghialagi.net. Arkivuar nga origjinali më 28 nëntor 2022. Marrë më 28 nëntor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Pendulum – The BiPolar Organisation's quarterly journal Bipolar UK Retrieved 24 January 2012.
 18. ^ Godin, Seth (2012). The Icarus Deception: How High Will You Fly? (në anglisht) (bot. 1st). Portfolio.
 19. ^ Comparison noted by W.H.Ph. Römer, "Religion of Ancient Mesopotamia", in Historia Religionum: Religions of the Past (Brill, 1969), vol. 1, p. 163.