Jump to content

Jürgen Todenhöfer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jürgen Todenhöfer

Jürgen Todenhöfer (lindi më 12 nëntor 1940) është autor, gazetarë dhe politikanë gjermanë. Ai ishte anëtarë i Bashkimit Demokristiane të Gjermanisë në vitin 1970. Ai ishte zëvendës drejtor i bordit ekzekutiv i kompanisë së mediasë gjermane Hubert Burda Media deri në vitin 2008.

Shkollimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1959, ai përfundoi studimet në qytetin e Frajburgut. Ai pastaj studoi shkencat juridike dhe politike në Universitetet e Mynihut, Parisit, Bonit dhe Frajburgut.

Gazetaria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jürgen vizitoi Afganistanin gjatë luftës sovjetike-afgane dhe filloi të rrisë para ndaj refugjatëve. Jürgeni ishte një nga kritikët gjermanë të luftërave amerikane kundër Afganistanit dhe Irakut në vitin 2001 dhe 2003.

Ai pretendon se gjatë luftës irakiane administrata e Bushit e mashtroi publikun duke thënë se lufta amerikane në Irak ka vrarë qindra mijëra civilë irakianë. Ai ka vizituar Irakun disa herë dhe bëri hulumtimin e vërtet për librin e tij, Përse vranë, Zejd?[1]

Vizita në ISIS[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2014, ai vizitoi Sirinë dhe Irakun, duke u bërë gazetari i parë i Perëndimit që i'u lejua qasje të gjerë në territoret e kontrolluara nga ISIS-i dhe që u kthye i sigurtë.[2][3]

Në vitin 2016, ai filmoi një intervistë me një komandantë rebel i Sirisë afër Aleppos. Thuhet se komandanti ishte i bashkuar me grupin e El-Kaidës, Jabhat al-Nusra (më vonë Jabhat Fateh al-Sham), pretedonte të kishte përkrahje amerikane dhe grupi i tij kundërshtoi ndihmë humanitare ndaj civilëve. Më vonë u pyet nësë komandanti ishte luftëtar i Nusrës dhe vërtetësinë e videos kontestuese.[4] Jürgen nuk u përgjigjë për intervistën e tij.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jürgen u martua me Françoise Laval dhe kishin tre fëmijë. Çifti u ndanë në vitin 2004. Hobi i tij përfshinte pilotimin e tij të të rinjve dhe parashutën. Sot ai gjen relaksim në ski dhe shkon për ndeshjet e tij të rregullta të së shtunës pasdite të futbollit; ai ka një interes të veçantë në histori dhe filozofi.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ " "WDR5 interview in "Tischgespräch", broadcast 15 September 2008, 03:03 to 04:00". Marrë më 14 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  2. ^ Withnall, Adam. "Inside Isis: The first Western journalist ever given access to the 'Islamic State' has just returned – and this is what he discovered". The Independent. Marrë më 22 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Rare Islamic State visit reveals 'brutal and strong' force". BBC. Marrë më 23 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Christoph Reuter, Momentous Syria Interview Under Fire Der Spiegel 1 tetor 2016

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]