Jump to content

James Adeniyi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
James Adeniyi
Të dhënat vetjake
Emri i plotëSegun James Adeniyi
Datëlindja20 dhjetor 1992
VendlindjaLagos, Nigeria
Gjatësia1.77 m (5 ft 10 in)
PozicioniMesfushor/Sulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
KF Skënderbeu
Numri78
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2012–2013KF Bylis22(1)
2012–2013FK Tomori (huazim)12(2)
2014–2016KF Laçi55(24)
2016–KF Skënderbeu40(11)
Karriera ndërkombëtare
2009Nigeria U-170(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Segun James Adeniyi (lindi më 20 dhjetor 1992) është futbollist nigerian i cili luan për KF SkënderbeuKategorinë Superiore.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Adeniyi lindi në Lagos, Nigeri në një familje muslimane dhe u rrit në lagjen Mushin së bashku me dy vëllezërit dhe katër motrat e tij.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

KF Bylis[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në janar 2012, Adeniyi u bashkua me skuadrën shqiptare KF Bylis. Ai luajti për herë të parë më 23 shtator 2012 në një ndeshje kundër FK Kukësi, ku e zëvendësoi Shkëlzen Kelmendin në minutën e 81.

Më 26 shtator 2012, ai e bëri fillimin e tij të parë profesionale në një ndeshje në Kupën e Shqipërisë kundër KF Tërbuni, ku shënoi golën e tij të parë profesionale.[1]

KF Laçi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 3 korrik 2014, James luajti raundin e tij kualifikues në Ligën Evropiane UEFA, James shënoi golën e tij të parë evropiane kundër NK Rudar Velenje. Ai shënoi golë në minutën e 89 duke barazuar rezultatin 1-1.[2]

Pasi Laçi u eliminua prej Ligës Evropiane, James luajti ndeshjen e tij të parë në ligë kundër FK Partizani Tirana më 24 gusht 2014.[3] Ai shënoi golën e tij të parë të sezonit kundër KS Flamurtari.[4]

Në pjesën e parë të ndeshjes kundër Naftëtari Kuçovë, ai shënoi golë në minutën e 6.[5] Ai e festoi golën me fanellën e shkruar "Allahu është i Madh".[5]

KF Skënderbeu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1 shkurt 2016, James u largua nga Laçi dhe u bashkua me KF Skënderbeu, ku nënshkroi kontratë tre vjeçare.[6] Gjashtë ditë më vonë, James luajti për herë të parë në ndeshjen kundër FK Kukësi.

Më 4 maj, në ndeshjen e 33-të të Ligës kundër Laçit, James ishte protagonist kryesor duke ofruar tre asistime dhe dyfishim dy herë për vete, pasi KF Skënderbeu shënoi gjashtë gola në pjesën e parë në një rast eventual 6-1.[7] Në ndeshjen finale të Superligës Shqiptare kundër Flamurtarit, James siguroi ndihmën e dytë të skuadrës në një sukses të mundshëm 2-0, duke ndihmuar klubin që të fitonte titullin e gjashtë të radhës dhe në vendin e shtatë.[8] Ai përfundoi sezonin duke shënuar 23 gola në të gjitha garat me Laçin dhe Skënderbeun, duke përfshirë 15 gola në ligë.

Më 24 gusht 2016, James filloi sezonin e ri duke luajtur 10 minutat e fundit në Superkupën e Shqipërisë 2016, ku Skënderbeu u mposht nga Kukësi 3-1.[9] Ai filloi sezonin në ligë si zëvendësues në ndeshjen kundër Flamurtarit, ku skuadra fitoi 2-1.[10]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "KF Tërbuni vs. KF Bylis 0 – 2". Soccerway. 26 shtator 2012. Marrë më 7 shkurt 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Rudar Velenje 1–1 KF Laçi". UEFA.com. 3 korrik 2014. Marrë më 7 maj 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Vladimir Prenga (25 gusht 2014). ""Luftë" për një pikë, Partizani barazon në Laç. Trajneri Duro: Raçiç, "bast" im i fituar". Panorama Sport. Marrë më 20 shtator 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Ermal Sika (28 shtator 2014). "Laçi ndal Flamurtarin, incidente në tunel. Gjoka: Na mungon qetësia para portës". Panorama Sport. Marrë më 1 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ a b "Laçi shënon që në tunel, Naftëtari është i dorëzuar". Panorama Sport. 3 tetor 2014. Marrë më 3 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Zyrtare, James Adeniyi vishet bardhekuq". Skënderbeu Korçë. 1 shkurt 2016. Arkivuar nga origjinali më 22 prill 2016. Marrë më 1 shkurt 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Andi Deçka (4 maj 2016). "Skënderbeu luan tenis me Laçin". Super Sport Albania. Arkivuar nga origjinali më 6 maj 2016. Marrë më 4 maj 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Skënderbeu shpallet kampion; korçarët mposhtin 2-0 Flamurtarin". Top Channel. 16 maj 2016. Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2016. Marrë më 16 maj 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ Rinald Bregasi (24 gusht 2016). "Kukësi fiton Superkupën e Shqipërisë". Super Sport Albania. Arkivuar nga origjinali më 26 gusht 2016. Marrë më 25 gusht 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  10. ^ Olsi Avdiaj (8 shtator 2016). "Hamdi Salihi dhe Skënderbeu nisin mbrojtjen e titullit". Shekulli.com.al. Arkivuar nga origjinali më 21 shtator 2016. Marrë më 8 shtator 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)