James Phelps

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
James Phelps
U lind në
James Andrew Eric Phelps

(1986-02-25) 25 shkurt 1986 (38 vjeç)
Sutton Coldfield, Birmingham, Angli
ProfesioniAktor
Vite aktiviteti2001–sot
Bashkëshorti/ja
Annika Ostle
(m. 2016)
Të afërmOliver Phelps (vëlla binjak)

James Andrew Eric Phelps (lindur më 25 shkurt 1986) është një aktor anglez.[1] Ai është i njohur për rolin e Fred Uezlit në serinë e filmave Harry Potter nga viti 2001 deri në 2011, së bashku me vëllain e tij binjak, Oliver Phelps.[2] Binjakët kanë vazhduar të punojnë së bashku si dyshe në projekte të tjera.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film dhe televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2001 Harry Potter dhe Guri Filozofal Fred Uezli
2002 Harry Potter dhe Dhoma e të Fshehtave
2004 Harry Potter dhe i Burgosuri i Azkabanit
2005 Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit
2007 Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit
2009 Kingdom Callum Anderson Episodi #3.5
Harry Potter dhe Princi Gjakpërzier Fred Uezli edhe Ndihmës Drejtor
2010 Harry Potter dhe Udhëtimi i Ndaluar Film i shkurter
Robocoaster në Botën Magjistare të Harry Potter - Hogsmeade
2010 Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes - Pjesa 1
2011 Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes - Pjesa 2
2012 Ward 3 Jimmy
The Turn Morris Talliver Film i shkurter
2014 Own Worst Enemy Polic Berrow
Hogwarts Express Fred Uezli Film i shkurter
Shërbim transporti midis destinacioneve në Botën magjike të Harry Potter - Hogsmeade dhe Diagon Alley
2015 King of the Nerds Vetë Paraqitja(t) e mysafirëve episodi 7
Silent Witness Kris Sezoni 18, Episodi 1 - Foleja e Snajperit: Pjesa 1
Danny and the Human Zoo Zoti Brian Carter film televiziv
Patchwork Garret Film
2019 7 days The Story of "Blind Dave" Heeley Kapiten Williams Film i shkurter
Cadia: The World Within Tanion Kredia e prodhuesit të asociuar
2021 Last Night in Soho Charles
2022 Brigantia Kün peshkatari Paraprodhimi
2022 Fantastic Friends Vetë Shfaqje udhëtimi
2022 Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts Vetë HBO Max Special
2023 Bloody Fury Duka Film i shkurter

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "INTERVIEW OLIVER PHELPS - The Case of the Frightened Lady". www.southendtheatrescene.com (në anglisht). Marrë më 10 maj 2021.
  2. ^ Niles, Robert. "Universal Orlando reveals details from The Wizarding World of Harry Potter - Diagon Alley". www.themeparkinsider.com (në anglisht). Marrë më 10 maj 2021.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]