Jump to content

Jeffrey Sneijder

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jeff Sneijder
Të dhënat vetjake
Emri i plotëJeffrey Sneijder
Datëlindja (1982-09-16) shtator 16, 1982 (41 vjeç)
VendlindjaUtrecht, Hollandë
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)
PozicioniAnësor
Karriera me të rinjtë
–2001Jong Ajax
2004–2005Ajax A2
2005–2006Jong RKC
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2001–2004Stormvogels Telstar[1]4(0)
2006–2007FC Den Bosch0(0)
2007–2008USV Elinkwijk
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 19 nëntor 2008
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 20 nëntor 2008

Jeffrey Sneijder (lindur më 16 shtator 1982) është një ish futbollist anësor i cili ka luajtur si anësor.[2]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai filloi karrierën e tij te Jong Ajax ku ishte në të njëjtën skuadër me Maarten Stekelenburg dhe Rafael van der Vaart, përpara se të transferohej te Stormvogels Telstar në korrik 2001.[3] Në shkurt 2004, ai dëmtoi meniskun e gjurit. Ai qëndroi larg futbollit për disa kohë dhe filloi rikthimin e tij te Jong Ajax në korrik 2004 dhe në vitin 2005 kaloi te Jong RKC.[4] Ai u largua nga Jong RKC në qershor 2006 duke kaluar te FC Den Bosch, ku qëndroi deri në gusht 2007 për të luajtur me klubin e një divizioni të ulët USV Elinkwijk.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeffrey Sneijder është vëllai më i madhë i futbollistit të Galatasarayt Wesley dhe gjithashtu Rodney-t, i cili luan me Almere City.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Voetbal International - Jeffrey Sneijder". Arkivuar nga origjinali më 25 korrik 2013. Marrë më 29 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ The Best Eleven: Less Famous Brothers of Well-Known Soccer Players
  3. ^ "Latest news about the football player Wesley Sneijder The brother". Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2010. Marrë më 29 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Talentvolle Rodney Sneijder wil slagen bij Ajax
  5. ^ "Rodney Sneijder - Ajaxinside.nl". Arkivuar nga origjinali më 24 korrik 2011. Marrë më 29 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)