Joanna Levesque

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Joanna Levesque
Background information
Gjithashtu njohur siJoJo
Lindi (1990-12-20) 20 dhjetor 1990 (33 vjeç)
Brattleboro, Vermont, ShBA
OrigjinaShBA
ZhanretPop dhe R'n'B
Këngëtare, Aktore, Modele,Dancer dhe Tekstshkruese
Instrument(et)Vokal
Vitet aktik1998-tash
LabeliDa Family Entertainment, Blackground Records, Interscope Records
WebsiteFaqja Zyrtare

Joanna Noelle Levesque[1] (* 20 dhjetor 1990 në Brattelboro, Vermont, SHBA), nofka JoJo, është një aktore dhe këngëtare amerikane e zhanrit pop dhe R'n'B.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

JoJo është rritur ne Boston, Massachusetts në një familje të varfër. Prindërit e saj u ndanë, kur JoJo i mbushi tre vjet. Nena e saj ishte një këngëtare, e cila këndonte në kishe. Ajo i mësonte këngët në shtepi. JoJo kishte shumë dëshire ta ndegjonte të ëmën e saj, ajo në moshën e fëmijërisë është munduar të këndonte si ajo.

Ajo se pari ne skene, ishte ne emisionin "Kids Say The Darnest Things On The Road in Boston" me moderatorin Bill Cosby në vitin 1998. Ajo ka kënduar këngën Respect nga Aretha Franklin. Me zërin e saj te bukur, ajo e fitoj publikun në anën e saj. Pastaj ajo është ftuar në emisionin e Oprah Winfrey.

Prej majit të vitit 2005, ajo ishte me lojtarin e futbollit Freddy Adu bashke. Në vitin 2006 ata u ndanë.

Karriera e aktrimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

JoJo ka luajtur në filmin, me Sara Paxton dhe Emma Roberts, Aquamarine në vitin 2006. Ajo luan edhe rolin kryesor ne filmin die Chaoscamper dhe në filmin e saj True Confessions of a Hollywood Starlet, i cili ka dalur ne vitin 2008 në tregun amerikan.

Karriera e muzikës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

JoJo ka marre pjese në një talent Show. Atë e kishte shikuar një drejtor i një label amerikan. Ai e ka pranuar JoJo-n në firmën e produksionit së tij menjëherë. Ajo tashme ka publikuar dy albume i treti do de publikohet, sipas label së saj në vitin 2011. Ajo ka arritur, me këngët e saj, në topliste pozicione të larta. Ajo është një nga këngëtaret dhe aktoret me te famshme në Amerikë.

Albumet dhe Toplista[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • JoJo 2004 Toplista : Gjermani 54\ Zvicerr 30\ Amerike 3\ Angli 22\ Austri - (nuk është publikuar)\ Shqipëri - (nuk ka topliste)
  • The high Road 2006 Toplista: Gjermani -\ Zvicër 96\ Amerike 3\ Angli 24\ Austri - (nuk është publikuar\ Shqipëri - (nuk ka topliste)
  • All I want is everything 2011 Topliste: Gjermani: -\ Zvicër -\ Amerike -\ Angli -\ Austri -\ Shqipëri --
  1. ^ During a fanquiz on the podcast Shane and Friends JoJo says her real Name is Joanna Noëlle Levesque and is mad about the false Wikipedia informations.