Jonava

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jonava
Qytet
Njohur si Qyteti i Jonait dhe Janinos
noform
Kolazh me pamje nga Jonava
Stema_figura
Stema e Jonavës
Flag of Jonava (Lithuania).svg
Flamuri i Jonavës
Vendndodhja
Jonava is located in Lituania
Jonava
Jonava

Koordinatat: 55°4′20″V 24°16′50″L / 55.07222°V 24.28056°L / 55.07222; 24.28056

Administrimi
Shteti Flamuri Lituania
Qarku Qarku Kaunas
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 13,6682 km2
Lartësia 65 m (m.n.d.)
Popullsia 28,568 banorë
Dendësia 2,090 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)
Kodi Postal LT-55001
Koordinatat 55° 4′ 20″ Veri

24° 16′ 50″ Lindje

Faqja Zyrtare www.jonava.lt

Jonava është qytet në qarkun Kaunas në qendër Lituanisë. Ndodhet 30 kilometra në verilindje të Kaunasit. Nganjëhere qyteti quhet si "kryeqyteti i festës së Shën Gjonit".

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jonava u themelua si qytet në shekullin e 18-të gjatë kohës së federatës polako-lituaneze. Në vitin 1950, Jonava u bë qendra e komunës. Para luftës së dytë botërore, qyteti ka pasur shumë jehudë. Në vitin 1893, 93% të popullsisë ka qenë jehudë dhe në vitin 1941, 80% të popullsisë ka qenë jehudë. Më 1932, qyteti ka pasur 250 dyqane jehude, bankë jehude, shtatë sinagoga dhe një shkollë jehude.[1]

Gjatë luftës së dytë botërore, Jonava u sulmua nga Gjermania Naziste. Gjatë sulmit, një kishë krishtere dhe pesë sinagoga janë shkatërruar.[2] Jehudët janë masakruar dy herë, në gusht dhe shtator të vitit 1941. Gjithsej 2,108 të jehudëve janë ekzekutuar[3] dhe 200 jehudë u burgosën në geton e Kaunasit.

Pas luftës, Jonava u bë një nga katër qytetet më të mëdhaja industriale në Lituani.

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Futboll FK Jonava.

Ndarjet administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jonava është ndarë në 13 rajone:

 • Senamiestis
 • Girelė
 • Miškų ūkis
 • Paneriai
 • Lietava
 • Lakštingalos
 • Juodmena
 • Geležinkelio stotis
 • Baldininkai
 • Rimkai
 • Kosmonautai
 • Skaruliai
 • Virbalai

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Travel Lietuva - Jonava". Arkivuar nga origjinali më 13 shtator 2012. Marrë më 16 janar 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "zydai.lt". Arkivuar nga origjinali më 25 mars 2015. Marrë më 16 janar 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ http://www.holocaustatlas.lt/EN/#a_atlas/search/vcntfr=1000.vcntto=5000/page/2/item/73/