Jump to content

Josep Borrell

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Josep Borrell
Borell in 2019-20
Zëvendës President i Komisionit Evropian
Titullar
Në detyrë
1 dhjetor 2019
PresidentiUrsula von der Leyen
Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë
Titullar
Në detyrë
1 dhjetor 2019
Paraprirë ngaFederica Mogherini
Ministri i Punëve të Jashtme, Bashkimit Evropian dhe Bashkëpunimit
Në detyrë
7 qershor 2018 – 30 nëntor 2019
KryeministriPedro Sánchez
Paraprirë ngaAlfonso Dastis
(Punët e Jashtme dhe Bashkëpunimi)
Pasuar ngaMargarita Robles
(në detyrë)
Presidenti i Parlamentit Evropian
Në detyrë
20 korrik 2004 – 16 janar 2007
Paraprirë ngaPat Cox
Pasuar ngaHans-Gert Pöttering
Ministri i Punëve Publike dhe Mjedisit
Në detyrë
12 mars 1991 – 6 maj 1996
KryeministriFelipe González
Paraprirë ngaJavier Sáenz de Cosculluela
Pasuar ngaRafael Arias-Salgado
Kreu i opozitës
Në detyrë
26 maj 1998 – 14 maj 1999
KryeministriJosé María Aznar
Paraprirë ngaJoaquín Almunia
Pasuar ngaJoaquín Almunia
Anëtar i Parlamentit Evropian
për Spanjën
Në detyrë
13 qershor 2004 – 7 qershor 2009
Anëtar i Kongresit të Deputetëve
për Barcelonën
Në detyrë
15 korrik 1986 – 2 prill 2004
Të dhëna vetjake
U lind më
Josep Borrell Fontelles

24 prill 1947
La Pobla de Segur, Spanjë
NënshtetësiaSpanjoll
Argjentinas (që nga viti2019)
Partia politikePartia Socialiste e Punëtorëve Spanjoll
Lidhjet e tjera
politike
Partia e Socialistëve Evropian
Bashkëshortja/etCristina Narbona (m.2018)
Carolina Mayeur (u divorcuan)
ArsimimiUniversiteti Teknik i Madridit
Universiteti Complutense
Universiteti Stanford
Instituti Francez i Naftës

Josep Borrell Fontelles (lindi më 24 prill 1947) është një politikan spanjoll, Përfaqësues i Lartë i Bashkimit Evropian që nga 1 dhjetori 2019. Një anëtar i Partisë Socialiste të Punëtorëve Spanjoll (PSOE), ai shërbeu si Ministër i Punëve të Jashtme, Bashkimit Evropian dhe BashkëpunimitQeverisë së Spanjës nga viti 2018 deri më 2019, pasi kishte shërbyer më parë nën Felipe González si Ministër i Punëve Publike nga viti 1991 deri më 1996.

Si inxhinier aeronautik dhe ekonomist duke u trajnuar si dhe profesor i matematikës, Borell hyri në politikë në vitet 1970 si anëtar i PSOE gjatë kalimit të Spanjës në demokraci dhe vazhdoi të shërbejë në disa pozicionet gjatë qeverive të Felipe González, së pari brenda Ministrisë së Ekonomisë dhe Financave si Sekretari i Përgjithshëm për Buxhetin dhe Shpenzimet Publike (1982–1984) dhe Sekretari i Shtetit për Financat (1984–1991), më pas u bashkua me Këshillin e Ministrave si Ministër i Punëve Publike dhe Transportit (1991–1996). Në opozitë pas zgjedhjeve të vitit 1996, Borrell fitoi papritur në zgjedhjet paraprake të PSOE në vitin 1998 dhe ishte kandidati i caktuar kryeministër i partisë deri në dorëheqjen në vitin 1999, pastaj u zhvendos në politikën evropiane, duke u bërë eurodeputet gjatë periudhës legjislative 2004-2009 dhe duke shërbyer si President të Parlamentit Evropian për gjysmën e parë të mandatit.

Ai u kthye në Këshillin e Ministrave Spanjollë në qershor 2018, kur u emërua Ministër i Punëve të Jashtme, Bashkimit Evropian dhe Bashkëpunimit në qeverinë e Sánchez.

Në korrik 2019, Borrell u zbulua si i nominuari i Këshillit Evropian për t'u emëruar si Përfaqësues i Lartë i Bashkimit për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë.