Jump to content

Joshua Cheptegei

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Joshua Cheptegei
Cheptegei në 2014 World Junior Championships
Informata personale
KombësiaUgandas
Lindur12 shtator 1996
Kapsewui, Kapchorwa District[1]
Gjatësia1.67 m (5 ft 6 in)[2]
Pesha52 kg (115 lb)
Sport
ShtetiUganda
SportiAtletika
NgjarjeVrapim në distancë
EkipiNN Running Team
Trajnuar ngaAddy Ruiter
Arritjet dhe titujt
Rekordi personal
 • Jashtë
 • 1500 m: 3:37.82 (Nijmegen 2016)
 • 3000 m: 7:33.26 (Oslo 2019)
 • 2 milje: 8:07.54 Ugandas (Stanford 2019)
 • 5000 m: 12:35.36 WR (Monaco 2020)
 • 10,000 m: 26:48.36 (Doha 2019)
 • Road
 • 5 km: 12:51 WR (Monaco 2020)
 • 10 km: 26:38 Ugandas (Valencia 2019)
 • 15 km: 41:05 WR (Nijmegen 2018)
Medal record
Atletikë për meshkuj
Përfaqësoi  Uganda
World Championships
Ari 2019 Doha 10,000 m
Silver medal – second place 2017 London 10,000 m
World Cross Country Championships
Gold medal – first place 2019 Aarhus Senior race
Gold medal – first place 2019 Aarhus Senior team
World Junior Championships
Gold medal – first place 2014 Eugene 10,000 m
Commonwealth Games
Gold medal – first place 2018 Gold Coast 5000 m
Gold medal – first place 2018 Gold Coast 10,000 m

Joshua Kiprui Cheptegei (lindur më 12 shtator 1996) është një vrapues në distanca të gjata ugandas.[3] Në vitin 2017, ai u bë medalisti i argjendit në 10,000 metra drejtuar në Kampionatin Botëror në Londër. Në vitin 2018, ai vendosi një rekord botëror për garën rrugore 15 km dhe u bë kampion i botës më 2019. Atë vit në Kampionatin Botëror në Doha, ai fitoi një medalje të artë në finalen e 10,000 metrave për meshkuj. Në vitin 2020, në një garë rrugore në Monako, ai vendosi një rekord të ri botëror 5 km rrugë për 12:51, duke përshkuar pengesën e 13-minutës së ngjarjes, duke marrë 9 sekonda nga koha e mëparshme më e mirë e orës 13:00, e vendosur nga Kipketer i Kenisë në vitin 2000.[4] Në gusht të vitit 2020, në takimin e Monaco Diamond League, ai vendosi një rekord të ri botëror 5000 metra me 12:35.36, duke thyer rekordin botëror të 16-vjeçarit Kenenisa Bekele me 12:37.35 të vendosur në Hengelo.[5]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cheptegei lindi më 12 shtator 1996 në Kapsewui, Kapchorwa, Uganda. Në shkollën fillore, Cheptegei fillimisht luajti futboll dhe provoi kërcimin e gjatë dhe kërcimin e trefishtë, por kaloi në vrapim kur zbuloi talentin e tij në distancë.

Cheptegei studioi gjuhë dhe letërsi në Kampala për dy vjet,[6] dhe është i punësuar nga Policia Kombëtare e Ugandës.[7]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai është një medalist argjendi në 10,000 metra në Kampionatin Botëror 2017 në Londër.[8] Ai gjithashtu garoi në 10,000 metra në Kampionatin Botëror 2015 në Pekin, duke përfunduar i nënti.[9] Ai garoi në Lojërat Olimpike Verore 2016 në 5000 metra dhe 10,000 metra, duke përfunduar përkatësisht i teti dhe i gjashti.[10] Cheptegei ishte kampioni 5000 metra dhe 10,000 metra në Lojërat e Federatës 2018.[11]

Rekordet botërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1 dhjetor 2019, ai vendosi një rekord të ri të garës rrugore 10 km në Valencia, Spanjë. Koha e tij prej 26:38 u përmirësua në rekordin e mëparshëm botëror, të vendosur nga Leonard Komon në 2010, me 6 sekonda.[12]

Më 16 shkurt 2020, ai vendosi një rekord të ri botëror të garës rrugore 5 km në Monako me një kohë 12:51. Rekordi i kaluar ishte 13:22 i vendosur nga   Robert Keter më 9 nëntor 2019 në Lille, Francë.[13]

Më 13 gusht 2020, një ditë para takimit Herculis të Diamond League në Monako, Cheptegei njoftoi se ai synonte të kthehej në pistë dhe ta drejtonte garën e tij të parë zyrtare në sezon me një kohë rekord botëror në 5000 metra, që do të ishte më shumë se 20 sekonda më shpejt se sa më i miri i tij personal në një udhë.[14] Në takimin ditën tjetër, ai vendosi një rekord të ri botëror në 5000 metra me një kohë 12: 35.36, që theu rekordin e 16-vjeçarit Kenenisa Bekele - kohëzgjatjen më të gjatë në historinë e ngjarjes - me gati 2 sekonda.[15]

Gara ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përfaqësuar  Uganda
2014 World Junior Championships Eugene, United States 4th 5000 m 13:32.84 PB
1st 10,000 m 28:32.86
African Championships Marrakech, Morocco 10,000 m DNF
2015 African Junior Championships Addis Ababa, Ethiopia 1st 10,000 m 29:58.70
World Championships Beijing, China 9th 10,000 m 27:48.89
2016 Olympic Games Rio de Janeiro, Brazil 8th 5000 m 13:09.17
6th 10,000 m 27:10.06 PB
2017 World Cross Country Championships Kampala, Uganda 30th Senior race 30:08
World Championships London, United Kingdom 2nd 10,000 m 26:49.94 PB
2018 Commonwealth Games Gold Coast, Australia 1st 5000 m 13:50.83 SB
1st 10,000 m 27:19.62 WL/GR
2019 World Cross Country Championships Aarhus, Denmark 1st 10 km 31:40
World Championships Doha, Qatar 1st 10,000 m 26:48.36 WL/PB
2020 Monaco Run Monaco 1st 5 km 12:51 WR
Herculis Monaco 1st 5,000 m 12:35.36 WR

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Joshua Cheptegei Arkivuar 19 nëntor 2018 tek Wayback Machine. GC2018. Retrieved 11 April 2018.
 2. ^ "Joshua Cheptegei". eurosport.com (në anglisht). Marrë më 14 gusht 2020.
 3. ^ "Joshua Kiprui Cheptegei" (në anglisht). IAAF. 23 gusht 2015. Marrë më 23 gusht 2015.
 4. ^ Team, world athletics (14 gusht 2020). "Cheptegei breaks world 5km record in Monaco". world athletics (në anglisht).
 5. ^ Team, Kawowo Sports (14 gusht 2020). "Joshua Cheptegei breaks 5000M World Record". Kawowo Sports (në anglisht).
 6. ^ "Cheptegei overlaps number two to win 10000m gold". monitor.co.ug (në anglisht). 19 dhjetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 15 prill 2018. Marrë më 14 prill 2018.
 7. ^ "Police Consider Promoting Medalist Cheptegei, Colleagues after Winning Gold". kampalapost.com (në anglisht). 9 prill 2018. Arkivuar nga origjinali më 15 prill 2018. Marrë më 14 prill 2018.
 8. ^ "10,000 Metres men" (në anglisht). IAAF. 4 gusht 2017. Arkivuar nga origjinali më 5 gusht 2017. Marrë më 5 gusht 2017.
 9. ^ "10,000 Metres Men - Final" (PDF) (në anglisht). IAAF. 22 gusht 2015. Marrë më 15 gusht 2020.
 10. ^ "5,000 Metres men" (në anglisht). IAAF. 20 gusht 2016. Marrë më 15 gusht 2020.
 11. ^ "Athletics official results" (PDF) (në anglisht). Goald Coast 2018. fq. 45, 49. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 8 korrik 2020. Marrë më 15 gusht 2020.
 12. ^ "Joshua Cheptegei breaks 10km road world record in Valencia" (në anglisht). 1 dhjetor 2019. Marrë më 21 dhjetor 2019.
 13. ^ "Joshua Cheptegei smashes 5km road world record in Monaco". BBC Sport (në anglisht). 16 shkurt 2020. Marrë më 16 shkurt 2020.
 14. ^ "Ugandan athlete Joshua Cheptegei aims to return with a world record". BBC Sport (në anglisht). 13 gusht 2020. Marrë më 13 gusht 2020.
 15. ^ "Cheptegei smashes 5,000 metres world record at Monaco Diamond League". Eurosport (në anglisht). 14 gusht 2020. Marrë më 14 gusht 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të dhëna
Parardhësi 
Etiopia Kenenisa Bekele
Men's 5000 m World Record Holder
14 gusht 2020 –
Pasardhësi 
-