Këmbësoria ajrore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Komandot e Forcave Ajrore të SHBA nga 720-ta STG duke u hedhur nga një avion C-130J Hercules gjatë stërvitjes së shpëtimit në ujë në dorezën e Floridës.

Forcat ajrore janë njësi luftarake tokësore të bartura me avionë dhe të hedhura në zonat e betejës, zakonisht me rënie me parashutë ose me sulm ajror. Këmbësoria dhe personeli mbështetës i kualifikuar për parashutë që shërben në njësitë ajrore njihen gjithashtu si parashutistë.

Avantazhi kryesor i forcave ajrore është aftësia e tyre për t'u dislokuar në zona luftimi pa kalim tokësor, për sa kohë që hapësira ajrore është e aksesueshme. Formimet e forcave ajrore janë të kufizuara vetëm nga numri dhe madhësia e avionëve të tyre transportues; një forcë e konsiderueshme mund të shfaqet "nga qielli" pas linjave të armikut në vetëm disa orë nëse jo minuta, një veprim i njohur si mbështjellje vertikale.

Forcave ajrore zakonisht u mungojnë furnizimet e mjaftueshme për luftime të zgjatura, kështu që ato përdoren për vendosjen e një koke ajrore për të sjellë forca më të mëdha përpara se të kryejnë objektiva të tjera luftarake. Disa automjete luftarake të këmbësorisë janë modifikuar gjithashtu për paradrogim me këmbësorinë për të siguruar fuqi më të rëndë zjarri.

Konventa e Gjenevës mbron parashutistët në fatkeqësi, por jo trupat ajrore. Për shkak të zbritjes së tyre domosdoshmërisht të ngadaltë, parashutistët janë të prekshëm ndaj zjarrit anti-ajror nga mbrojtësit tokësorë, por kërcimet luftarake janë në lartësi të ulët (120-150 m) dhe zakonisht kryhen në një distancë të shkurtër larg (ose drejtpërsëdrejti nëse mbrohen lehtë) nga zona e synuar gjatë natës. Operacionet ajrore janë gjithashtu veçanërisht të ndjeshme ndaj kushteve të motit, të cilat mund të jenë të rrezikshme si për parashutistët ashtu edhe për avionët, kështu që planifikimi i gjerë është kritik për suksesin e një operacioni ajror.

Përparimet në teknologjitë VTOL (helikopter dhe tiltrotor) që nga Lufta e Dytë Botërore kanë sjellë fleksibilitet më të madh dhe sulmet ajrore kanë qenë kryesisht metoda e preferuar e futjes për konfliktet e fundit, por futja në ajër ruhet ende si një aftësi reagimi i shpejtë për të futur trupat në terren. kudo në botë brenda disa orësh për një sërë misionesh.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]