Kamembert

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Camembert

Camembert (Frëngjisht: [kamɑ̃bɛʁ]  ( dëgjoni) ; Shqip: Kamombert) është një djathë prej qumështit të lopës i lagësht, i butë, kremoz, i pjekur në sipërfaqe. Ai u bë për herë të parë në fund të shekullit të XIX-të në Camembert, Normandi, në Francën veriperëndimore. Nganjëherë krahasohet në pamje dhe shije me djathin brie, ndonëse ka një përmbajtje pak më të ulët yndyre se brie [1] tipike 60% dhe 75% [2] ndaj peshës.

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Camembert i parë është bërë nga qumështi i papasterizuar, dhe varieteti AOC "Camembert de Normandie" (afërsisht 10% e prodhimit) kërkohet me ligj që të bëhet vetëm me qumësht të papasterizuar. Megjithatë, shumë djathëbërës modernë përdorin qumësht të pasterizuar për arsye sigurie, pajtueshmërie me rregulloret ose leverdie. [3]

Djathi bëhet duke inokuluar qumështin e ngrohur të lopës me baktere mezofile, më pas duke shtuar mullëz dhe duke e lejuar përzierjen të mpikset. Më pas gjiza pritet në afërsisht kuba 1 cm kub, të kripura dhe të transferuara në kallëpe të ulëta cilindrike të camembertit. [3] Format rrotullohen çdo gjashtë deri në dymbëdhjetë orë për të lejuar që hirra të kullojë në mënyrë të barabartë nga gjiza e prerë; pas 48 orësh, çdo kallëp përmban një masë djathi të sheshtë, cilindrike, të ngurtë që peshon përgjithësisht 250 gram. Në këtë pikë djathi i freskët është i fortë, i thërrmuar dhe i butë.

Sipërfaqja e çdo djathi spërkatet më pas me një pezullues ujor të mykut Penicillium camemberti dhe djathrat lihen të piqen për një minimum prej tre javësh të kërkuar ligjërisht. Kjo lidhje prodhon lëkurën dalluese të lulëzuar, të ngrënshme dhe strukturën e brendshme kremoze karakteristike të djathit. [3] Pasi djathrat të jenë pjekur mjaftueshëm, ato mbështillen me letër dhe mund të vendosen në kuti druri për transport.

Camembert i Normandisë

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me sa duket, Camembert u prodhua për herë të parë në 1791 nga Marie Harel, një fermere nga Normandia, pas këshillës së një prifti që vinte nga Brie . [4] Ajo vlerësohet se ka rafinuar një recetë djathi ekzistues më parë nga rajoni Pays d'Auge dhe e ka lançuar atë në botën më gjërë. [5] Ajo ia kaloi sekretet vajzës së saj, bashkëshorti i së cilës, Victor Paynel, i dhuroi Napoleonit III një nga djathrat më të mirë të gruas së tij, i cili i dha vulën e tij mbretërore të miratimit. [5]

Përpara se të kuptoheshin kërpudhat, ngjyra e lëkurës së Camembertit ishte çështje rastësie, më së shpeshti blu-gri, me njolla kafe. Nga fillimi i shekullit të 20-të e tutje, lëkura ka qenë më shpesh e bardhë e pastër, por vetëm nga mesi i viteve 1970, e bardha e pastër u bë standarde.

Djathi iu racionua në mënyrë të famshme trupave franceze gjatë Luftës së Parë Botërore, duke u rrënjosur fort në kulturën popullore franceze. Ka shumë role të tjera në kulturën, letërsinë dhe historinë franceze. Tani është i njohur ndërkombëtarisht dhe shumë varietete vendase prodhohen në mbarë botën.

Lloji i quajtur Camembert de Normandie iu dha një emërtim i mbrojtur i origjinës në 1992 pas AOC origjinal në 1983. AOC Camembert mund të bëhet vetëm nga qumështi i papërpunuar, i papasterizuar nga lopët Normandes .

Përbërja kimike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Djathi Camembert merr aromën e tij karakteristike prej shumë përbërësve. Këto përfshijnë diacetil (aromë gjalpi për kokoshkat), 3-metilbutanal, metional (produkt degradimi i metioninës ), 1-okten-3-ol dhe 1-okten-3-one (produkte të degradimit të yndyrave), acetat fenetil, 2-undekanone, δ-dekalakton, acid butirik dhe acid izovalerik, [6] si dhe përbërje të paqëndrueshme të squfurit si S-Methyl tioacetate . [7]

Paketimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kuti djathi Camembert

Në mënyrë tipike camembert priret të shitet i plotë në enë të hollë, të rrumbullakët, prej druri të bëra nga plepi . Variacionet moderne në paketim përfshijnë kartona dhe kanaçe prej kallaji, me një skedë unaze për hapje. Kutitë e kartonit janë të rezervuara për djathërat e tilëë me kosto të ulët. Produkti është i njëjtë si në enën e drurit, i mbështjellë të thatë në një mbështjellës letre dhe jo i zhytur në shëllirë ose vaj.

Alternativa Vegane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kohët e fundit, tregjet dhe shitësit ushqimorë kanë paraqitur një alternativë vegane ndaj djathit Camembert i cili është me bazë bimore. [8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Brie vs Camembert - Health impact and Nutrition Comparison". Food Struct. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Brie Vs. Triple Cream: What are We Even Talking About?". 18 janar 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b c Smith, Tim (2005). Making artisan cheese : 50 fine cheeses that you can make in your own kitchen. Beverly, Massachusetts: Quarry Books. ISBN 1-59253-197-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "smith" defined multiple times with different content
  4. ^ "The Invention of Marie Harel, Camembert de Normandie web site". Arkivuar nga origjinali më 2010-01-04. Marrë më 2007-06-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ a b Carr, Sandy (1981). The Simon and Schuster pocket guide to Cheese (në anglisht). New York: Simon and Schuster. fq. 44. ISBN 0-671-42475-0. OCLC 7459647.
  6. ^ Kubíckováa, J.; W. Groscha (1998). "Evaluation of Flavour Compounds of Camembert Cheese". International Dairy Journal. 314: 11–16. doi:10.1016/S0958-6946(98)00015-6. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Martínez-Cuesta MDC, Peláez C, Requena T. Methionine metabolism: major pathways and enzymes involved and strategies for control and diversification of volatile sulfur compounds in cheese. Critical Reviews in Food Science and Nutrition 2013; 53(4): 366-385. doi:10.1080/10408398.2010.536918
  8. ^ "Nurish camembert style". sainsburys.co.uk. Marrë më 9 maj 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)