Jump to content

Kampi i refugjatëve në Moria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Moria në 2017

Kampi i Refugjatëve Mória, ose thjesht "Mória", u themelua në janar 2013 [1] dhe shërbeu si kampi më i madh i refugjatëve në Evropë derisa u dogj në shtator 2020. [2] Ndodhej jashtë fshatit Moria ( Greek , Mória ) pranë Mytilene në ishullin Lesbos . I mbyllur me tela me gjemba dhe një gardh me zinxhir, kampi ushtarak shërbeu si një "pika e nxehtë" e Bashkimit Evropian. Ai u përshkrua nga Human Rights Watch si një burg në ajër të hapur. [3]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në gusht 2018, ai u quajt nga koordinatori në terren i Mjekëve pa Kufij si "kampi më i keq i refugjatëve në tokë", siç raportohet nga BBC. "Nuk e kam parë kurrë nivelin e vuajtjes që po dëshmojmë këtu çdo ditë", thotë Luca Fontana, koordinator i MSF Lesbos (7'42). [4] Kampi u ndërtua për të akomoduar rreth 3,000 njerëz, megjithatë kishte rreth 20,000 njerëz që jetonin në kamp në verën e vitit 2020, mes të cilëve 6,000 deri në 7,000 ishin fëmijë nën moshën 18 vjeç [5]

Për shkak të mbipopullimit, kampi u zgjerua në një ullishte aty pranë, e njohur si "xhungla e Morias", ku dhomat e banimit ishin të improvizuara, zakonisht të bëra nga paleta dhe tarps. [6] Emigrantët prenë rreth 5,000 pemë ulliri, disa prej tyre shekullore, për t'i përdorur si dru zjarri. [7] Banorët e fshatit aty pranë Moria janë ankuar për rritje të kriminalitetit, duke përfshirë vjedhjet, vandalizmin dhe plaçkitjen e shtëpive. [8]

I vizituar në vitin 2019, kampi u përshkrua si një " kamp përqendrimi në tokën evropiane" nga Jean Ziegler, nënkryetar i komitetit të ekspertëve që këshillojnë Këshillin e OKB-së për të Drejtat e Njeriut. [9] Papa Françesku gjithashtu iu referua kampit si një kamp përqendrimi. [10]

Më 30 shtator 2019, një zjarr në kamp vrau një grua afgane [11] e cila ishte gruaja e burrit që do të kryente goditjet me thikë në Qendrën Ismaili të Lisbonës në vitin 2023 . [12] Më 8 shtator 2020, një zjarr dëmtoi keq kampin e më shumë se 12,000 azilkërkuesve. [13] Më 10 shtator, tre anije greke u dërguan për të ndihmuar në strehimin e emigrantëve. [14] Në atë kohë, kampi u shkatërrua pothuajse plotësisht. [15] Shumica e refugjatëve mbetën të pastrehë në rrugë. Gjatë protestave që kërkonin evakuimin e tyre, policia greke hodhi gaz lotsjellës ndaj tyre. [16]

Qeveria greke pohon se zjarret u ndezën qëllimisht nga migrantët që protestonin se kampi ishte mbyllur për shkak të një shpërthimi të COVID-19 midis migrantëve në kamp. Më 16 shtator 2020, katër burra afganë u akuzuan zyrtarisht për zjarrvënie me dyshimin se kishin ndezur zjarrin. [17] Dy emigrantë të tjerë, të dy të moshës 17 vjeç, nën moshën e përgjegjësisë penale të plotë të të rriturve në Greqi, dyshohet se u përfshinë gjithashtu në ndezjen e zjarrit dhe u mbajtën në paraburgimin e policisë në kontinent. [18] Avokatët mbrojtës deklaruan se gjykimi i mëposhtëm kishte "shkelje të mëdha procedurale" duke përfshirë përkthime jo të plota, dhe se dënimi bazohej kryesisht në dëshminë e një dëshmitari që nuk mori pjesë. Një hetim nga Forensic Architecture bazuar në fotot dhe videot e përhapjes së zjarrit zbuloi se kishte më shumë gjasa të ishte nisur nga furnizime të improvizuara me energji elektrike në mes të banesave të ndezshme si tenda në një mjedis të nxehtë dhe të thatë dhe u përhap nga era. Kjo u vërtetua nga një raport nga departamenti i zjarrfikësve në Lesbos . [19]

Pas mbylljes së kampit të Morias, në Kara Tepe u ngrit me shpejtësi një objekt i përkohshëm. [20] Një qendër më e organizuar e mbyllur e pritjes për refugjatët dhe azilkërkuesit u miratua të ndërtohej nga qeveria greke me miratimin e BE-së pasi zjarri shkatërroi kampin e Morias. Ai do të vendoset në zonën e Vastrias (afër fshatit Nees Kydonies ) në veri-lindje të Lesbos dhe do të përfundojë deri në verën e vitit 2022. [21]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Psaropoulos, John. "A Brief History of Moria". The Critic. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "LESVOS ISLAND - GREECE". UNHCR. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Human Rights Watch Says Lesbos Refugee Center "Open-Air Prison"". The National Herald. 22 nëntor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Children attempting suicide in Moria". BBC. 2018-08-28. Marrë më 2020-09-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Aegean Boat Report". 25 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Greece: Refugee "Hotspots" Unsafe, Unsanitary". Human Rights Watch (në anglisht). 2016-05-19. Marrë më 2017-12-10.
 7. ^ "Μεταναστευτικό - Μόρια: Αφανίζονται αιωνόβια ελαιόδεντρα και γίνονται... καύσιμη ύλη" [Immigrant - Moria: Centuries-old olive trees disappear and become ... fuel]. Protothema. 2020-04-07. Marrë më 2020-09-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Λέσβος: Ανάστατοι οι κάτοικοι της Μόριας από την εγκληματικότητα" [Lesvos: The inhabitants of Moria are upset by the crime]. Protothema. 2020-04-07. Marrë më 2020-09-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Jean Ziegler: "Nous avons recréé des camps de concentration"" [We have recreated concentration camps]. L'illustre. Marrë më 2020-09-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ NULL (2017-04-24). "Pope's Homily at Mass for Memory of "New Martyrs" of 20th & 21st Centuries". ZENIT - English (në anglishte amerikane). Marrë më 2023-01-06.
 11. ^ Smith, Helena (2019-09-30). "Riots at Greek refugee camp on Lesbos after fatal fire". The Guardian (në anglishte britanike). ISSN 0261-3077. Marrë më 2023-05-03.
 12. ^ Couzens, Gerard; Fahey, Ryan (2023-03-29). "Two 'generous' women stabbed to death in knifeman rampage in Muslim centre". mirror (në anglisht). Marrë më 2023-05-03.
 13. ^ "Thousands flee fire at Greece's largest migrant camp". DW. 8 shtator 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Moria migrants: Greek ships to help shelter 13,000 after fire". BBC. 10 shtator 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Greece's overcrowded migrant camp on Lesbos hit by more deliberate fires". CBC News. 10 shtator 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Greek riot police fire teargas at refugees campaigning to leave Lesbos". The Guardian. 12 shtator 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Afghan Migrants Charged With Arson in Fires that Destroyed Lesbos Camp". The New York Times. 16 shtator 2020. Marrë më 26 shtator 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Afghans Charged With Arson For Fire At Lesbos Camp". The Washington Post. 16 shtator 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Fallon, Katy (6 mar 2023). "New doubt thrown on Moria arson convictions on eve of appeal hearing". The Guardian. Marrë më 6 maj 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 20. ^ "Lesvos reacts angrily to plans for new immigrant structure". greekcitytimes.com. Marrë më 24 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Λέσβος / Ετοιμάζουν κλειστή δομή για τους πρόσφυγες στη Βάστρια" [Lesvos / They are preparing a secure structure for the refugees in Vastria]. Αυγή (në greqisht). 2020-11-30. Marrë më 2020-12-10.